Zamknij

Urząd Marszałkowski ponowne stawia na misje smogowe

09:15, 30.05.2022 . Aktualizacja: 09:15, 30.05.2022
Skomentuj

Po ubiegłorocznym sukcesie misji smogowych samorząd województwa zachodniopomorskiego chce, by i w 2022 roku dron zbadał dym wydobywający się z kominów zachodniopomorskich miast. Właśnie ogłoszono otwarty konkurs ofert w sferze ekologii, którego celem jest zwiększanie świadomości mieszkańców w zakresie poprawy jakości powietrza w regionie. Urząd Marszałkowski przeznaczyna ten cel ponad 40 tys. zł.

 

Nabór wniosków od organizacji pozarządowych, które prowadzą statutową działalność na rzecz ochrony środowiska, potrwa do 24 czerwca. Dokumenty przyjmowane będą za pomocą generatora Witkac.pl. Realizacja zadania powinna odbyć się w okresie od 1 września do 31 grudnia 2022 roku, a jego zasięg musi obejmować co najmniej cztery powiaty spośród tych, których ocena powietrza za 2021 rok wykazała występowanie przekroczeń rocznego poziomu benzo(a)pirenu. W spisie z przekroczeniami BaP pojawiły się: powiat białogardzki (Białogard), powiat choszczeński (Choszczno), powiat drawski (Czaplinek, Drawsko Pomorskie, Złocieniec), powiat goleniowski (Goleniów), powiat gryficki (Gryfice, Trzebiatów), powiat gryfiński (Chojna, Gryfino, Widuchowa, Trzcińsko-Zdrój), powiat kamieński (Kamień Pomorski), powiat koszaliński (Bobolice), powiat myśliborski (Barlinek, Dębno, Myślibórz), powiat policki (Dobra), powiat pyrzycki (Pyrzyce), powiat sławieński (Darłowo, Sławno), powiat stargardzki (Stargard), powiat świdwiński (Świdwin), miasto Świnoujście oraz powiat wałecki (Człopa, Mirosławiec, Wałcz). Szczegóły postępowania konkursowego dostępne są na stronie Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego: https://srodowisko.wzp.pl

(zakładka: ogłoszenia o otwartych konkursach ofert).

 

– Kontynuujemy działania, które poprawiają jakość powietrza na Pomorzu Zachodnim, a zarazem uświadamiają mieszkańcom, jak szkodliwe jest palenie śmieciami – starymi meblami, plastikiem czy mokrym drewnem. Misje smogowe, które zapoczątkowaliśmy w ubiegłym roku, to jeden z bardzo dobrych, praktycznych przykładów. Liczę, że również w 2022 roku znajdą się chętne organizacje pozarządowedo przeprowadzenia takich akcji – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Warto wspomnieć, że w poprzednim roku białogardzkie stowarzyszenie „Ronin” przeprowadziło ekologiczny monitoring w sześciu zachodniopomorskich powiatach: białogardzkim (Białogard), koszalińskim (Koszalin), świdwińskim (Świdwin), kołobrzeskim (Kołobrzeg), szczecineckim (Szczecinek) i w Szczecinie (Szczecin).W dwóch turach - listopadowej i grudniowej - odbyło się 12 misji. Podczas każdej z nich skontrolowano ponad 200 budynków. Do nalotów używano drona z zamontowanym czujnikiem Nosacz II badającymzanieczyszczenia i analizującym związki chemiczne PM 1, PM 2,5, PM 10 i LZO. Dzięki takiemu rozwiązaniu w precyzyjny sposób wskazano miejsce spalania odpadów, w tym butelek PET, materiałów PCV, elementów mebli czy mokrego drewna. Pokazano w sumie 81 żółtych kartek. Miały one wymiar edukacyjnyi stanowiły ostrzeżenie dla mieszkańców o stwarzaniu zagrożenia. Do nich dołączono ulotki informacyjne.Z akcji smogowych sporządzone zostały szczegółowe raporty, które trafiły do sąsiadów, wspólnot mieszkaniowych i władz samorządowych.

 

Biuro Prasowe

Łukasz Jucha

Biuro Prasowe

Gabinet Marszałka

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

70-540 Szczecin, ul. Korsarzy 34tel. +48 91 48 07 249; faks +48 91 48 93 987

e-mail: [email protected] www.facebook.com/PomZachodnie

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

RadaRada

1 0

Węgiel drogi, śmieci drogie. Spalcie śmieci będzie taniej. 20:58, 06.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ErykEryk

0 1

i zdechnijcie przed 50-tką ... polska ciemnota 14:03, 12.06.2022


reo
0%