Zamknij

Jak przeżyć Święto Zmarłych żeby nie szkodzić żyjącym?

20:25, 31.10.2022 . Aktualizacja: 20:26, 31.10.2022
Skomentuj

Przypadające na początek listopada Święto Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych to czas głęboko zakorzeniony w Polskiej tradycji, kulturze i religii. Nie ma wątpliwości, że sposób przeżywania i obchodzenia tych świąt wyróżnia nas Polaków na tle Europy i wiele mówi o naszym przywiązaniu do korzeni, naszej mentalności. Trudno wyobrazić sobie aby te święta mogły obyć się bez porządkowania i zdobienia grobów bliskich, odwiedzania nekropolii, chwil refleksji i zadumy.

Ten wyjątkowy czas ma także nieco inne oblicze, które można pokazać w liczbach i … śmieciach.

Okazuje się, że to właśnie okres na przełomie października i listopada to czas, w którym na rodzimych nekropoliach powstaje blisko 45% odpadów wytwarzanych w okresie całego roku. Z dostępnych danych wynika, że każdy polski grób w okresie listopadowych świąt generuje o 3 do nawet 9 kg odpadów. Dodatkowo z danych Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Zniczy i Świec wynika, że Polacy są rekordzistami w zakupie zniczy. Rocznie kupujemy ich blisko 300 mln, co oznacza, że na każdego Polaka przypada 8 zniczy w ciągu roku. Pod tym względem absolutnie bijemy innych mieszkańców UE na głowę. Jesteśmy tez rekordzistami jeśli chodzi o łączną wartość zakupów sztucznych kwiatów.

Nic więc dziwnego, że w rezultacie naszego świętowania powstaje tysiące ton odpadów, z których tylko część będzie nadawała się do dalszego przetwarzania lub recyklingu. Warto wiedzieć, że tworzywo, z którego wykonane są znicze w znakomitej większości nie nadaje się do dalszego przetwarzania.

Czy zatem mamy przestać świętować? Czy mamy zaniechać tradycji?

Nie o to bynajmniej chodzi. Nie musimy rezygnować z tradycji ale zdecydowanie powinniśmy racjonalizować nasze zakupy, planować i dokonywać mądrych wyborów. Zanim wpadniemy w świąteczny wir warto zastanowić się, co zrobić, by koszt ekologiczny naszego świętowania był choć trochę mniejszy.

A zatem ….

Przede wszystkim w czasie naszej obecności na cmentarzu warto pamiętać, że także tutaj obowiązują zasady selektywnego zbierania odpadów. Pamiętajmy, że dobrze posegregowane odpady zielone (liście, resztki roślin, kwiaty, gałęzie) to baza do wytwarzania kompostu. W instalacjach ATF właśnie z odpadów zielonych wytwarzany jest polepszacz glebowy. W ten sposób odpady biodegradowalne są zawracane do obiegu i stają się ponownie użytecznym produktem.

Segregacja to jedno ale żeby racjonalizować ilość odpadów wytwarzanych w czasie świąt warto kierowa

się kilkoma prostymi zasadami:

Po pierwsze: planuj - pomyśl ile grobów będziesz w tym roku odwiedzać, zaplanuj co na każdym z nich zostawisz. Dokonuj zakupów zgodnie z przygotowaną lista. Pamiętaj, że na większość grobów zostanie odwiedzona przez wiele osób. Może nie musisz na każdym z nich postawić zarówno zniczy jak i kwiatów?

Po drugie: staraj się wykorzystać to co już masz. Przed zakupami warto zinwentaryzować stan zniczy. Może się okazać, ze do części z nich wystarczy dokupić wkłady.

Po trzecie: stawiaj na naturalne i proste rozwiązania - zastąp sztuczne kwiaty, nawet skromnymi kwiatami żywymi. To znacznie mniejsza ilość trudnych do recyklingu odpadów.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

WałczaninWałczanin

8 1

Za takie drogie wywozy odpadów, to niech sobie firma teraz radzi i tyle w temacie, co myślą że do domu przyniosę

Od tego są aby wywozić
Od tego biorą stawkę ze idzie się za głowę złapać
Pierw dowalają za wywóz śmieci a teraz mają prośbę, śmiechu warte 07:42, 01.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Zgadza sięZgadza się

0 0

Jak nie chcą brać, to zawsze można wyrzucić do lasu. Potem jest akcja sprzątania lasu więc tak czy siak i tak wezmą. 15:07, 01.11.2022


reo
0%