Zamknij

Inwestycje w czasie kryzysu. Dlaczego warto?

11:22, 31.05.2021 P.K Aktualizacja: 11:23, 31.05.2021
Skomentuj

Aktualnie wszyscy jesteśmy świadkami jednego z największych kryzysów od lat 30 XX w. Pandemia wpłynęła nie tylko na naszą kondycję zdrowotną, ale także finansowo-zawodową. Analitycy ostrzegają, że jeszcze przez najbliższe lata będziemy odczuwać konsekwencje pandemii i szacują, że w przeciągu dwóch lat światowa gospodarka utraci około 9 bilionów dolarów.* Jak dobrze przygotować się do postępującej inflacji i ochronić przez lata nagromadzone zasoby?

 

Kryzys a nasze portfele

 

Ekonomiczna kondycja wszystkich krajów, w tym naszego, nie jest aktualnie w najlepszej formie. Prywatne działalności, które były silną i wciąż rozwijającą się dźwignią handlu, upadają. W efekcie pandemii załamują się rynki wielu branż i tworzą nowe formy działaności, odpowiadające potrzebom obecnej sytuacji. Jesteśmy świadkami zmiany systemu i tworzenia się nowego rynku usług, który odmienia nasze codzienne życie i przyzwyczajenia finansowe. Gospodarka spowalnia, a prywatni przedsiębiorcy niejednokrotnie tracą całe firmy - jedyne źródło utrzymania.

 

Pandemia doświadczyła wszystkich: biednych, bogatych, zatrudnionych i przedsiębiorców. W tym trudnym czasie kraj boryka się z inflacją - wartość pieniądza maleje w szalonym tempie, a najwyższe kursy giełdowe potraciły kilkanaście procent. Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości finansowej i nie stracić swoich zgromadzonych środków?

 

Powszechnie wiadomo, że kiedy wartość pieniądza spada, nie warto trzymać gotówki. Lokaty i konta bankowe nie oferują wysokich stop zwrotu, zatem nie są bezpiecznym i satysfakcjonującym miejscem przechowywania oszczędności.

 

 

Jak zabezpieczyć majątek?

 

Co zatem zrobi

? Odpowiedź to bezpieczne inwestycje i dywersyfikacja kapitału. Ulokowanie środków nie w jeden intratny biznes, a kilka mniejszych, które zminimalizują ryzyko utarty zasobów.

 

Ostatni kryzys z 2008 roku mocno doświadczył gospodarkę światową i tym samym pokazał, że warto zabezpieczyć swoje środki na kolejną podobną ewentualność. Dlatego należałoby już dziś pomyśleć o ulokowaniu swoich prywatnych aktywów i dobrze opracować strategię inwestycji.

 

Należałoby poobserwowa

i przeanalizować rynek oraz swoje aktualne potrzeby. Pieniądze to środek do celu, a nie cel sam w sobie, dlatego muszą pracować na nasze bezpieczeństwo finansowe. W inwestowaniu ważna jest roztropność i równowaga, a także wytrwałość. Proces ten ma budować się w czasie i stworzyć zabezpieczenie finansowe na wypadek potrzeby większych wydatków. Może to być emerytura, kupno nieruchomości czy wysłanie dzieci na studia.

 

Rozsądne inwestowanie jest możliwe i dobre w każdych warunkach rynkowych, także w okresie kryzysu, ale należy dokładnie zbadać rynek w perspektywie długofalowej. Inwestycje, to nie zysk tu i teraz, ale dłuższa perspektywa i strategiczne działanie.

 

Z inwestowaniem jest trochę tak jak z kondycją człowieka. Jeśli uprawiasz sport regularnie, choć nie specjalnie intensywnie, to cieszysz się zdrowiem i dobrą sylwetką. Kiedy robisz to jednorazowo i do utraty sił - możesz skończyć obolały. Dokładnie tak samo może być z inwestycją - lepsza będzie metoda małych kroczków niż wielkie i ryzykowne strzały. Dlatego tak ważnym jest odpowiednie przygotowanie swojej własnej strategii inwestycyjnej. Dopasowanie jej do swojego portfela, wiedzy i pewności siebie.

 

 

W co zatem inwestować?

 

Istnieje wiele ciekawych projektów, start-upów, które odnajdują nisze na rynku, własne miejsce w zmieniającym się świecie. Proponują rozwiązania potrzebne i sprawdzające się w nowej rzeczywistości. Zatem w co najlepiej zainwestowa

? W to co rozumiesz i co ci się podoba. Jeśli nie jesteś świadomym inwestorem, szukaj projektów, które są przyszłościowe. Nie muszą one przynieść ogromnych zysków już dziś, ale pozwolą bezpiecznie ulokować własny kapitał i dadzą zabezpieczenie w przyszłości. Nie rozglądaj się na boki i nie ulegaj modzie - w inwestowaniu ”owczy pęd” jest złym doradcą. Szukaj inwestycji, projektu, który rozumiesz i w który wierzysz. W którym widzisz potencjał i korzyści dla siebie.

 

Przykładem inwestycji długoterminowej, która ma duży potencjał rozwoju pomimo aktualnego kryzysu, jest sektor turystyki. Faktycznie z uwagi na panujące obostrzenia i kolejne fale epidemii nie możemy wyjeżdża

, bo to niebezpieczne, bo zamknęli granice i hotele. Jednak potrzeba podróżowania rośnie z dnia na dzień, a dodatkowo wzmacnia ją ciche odliczanie do momentu, w którym znów będzie można spokojnie zwiedza

. W związku z pandemiczną sytuacją przewiduje się, na co wskazują zeszłoroczne rankingi, że zmianie ulegnie charakter i styl podróżowania. Turystyka nadal żyje, choć w lekko zmienionej formie. Chociaż wybory turystów ewoluowały i będzie to miało wpływ na ich przyszłe wakacyjne wybory, ten sektor rynku krajowego będzie się rozwijał z uwagi na panujący trend podróżowania po kraju i odkrywaniu Polski na nowo.

 

Z uwagi na fakt, że duże kompleksy hotelowe przeżywają kryzys przez restrykcje w pandemii, obostrzenia związane z większymi skupiskami ludzi, do głosu dochodzą mniejsze obiekty i mniej oczywiste wybory turystyczne polaków. Renesans przeżywają kampery, wolnostojące domki i inwestycje, które są bardziej odosobnione. I tak dla przykładu w zeszłorocznym sezonie letnim obiekty typu domki kempingowe odnotowały największe zainteresowanie wynajmem od wielu lat. Robert Makłowicz w ostatnim wywiadzie dla Onetu słusznie zauważył - „okazało się, ze niemal wszyscy byli w Wietnamie, Tajlandii, a nikt nie był na Kurpiach albo Podlasiu”. Zaczęliśmy odkrywać nasz kraj na nowo i ta tendencja w najbliższych latach będzie stale rosnąć.

„Sądzę, że ten trend podróżowania po kraju i odwiedzania mniejszych ośrodków wypoczynkowych utrzyma się przez dłuższy czas. Zaryzykowałbym nawet tezę, że ruch turystyczny uzależniony jest od ilości ośrodków, a nie wyłącznie od walorów samego regionu. Jednym słowem w Polsce jest jeszcze bardzo duży potencjał turystyczny. Problemem jest infrastruktura noclegowa, która w niektórych atrakcyjnych przyrodniczo i turystycznie regionach jest uboga lub w ogóle jej nie ma. Dlatego uważam, że zastanawiając się w co warto zainwestowa

, należy rozważyć branże turystyczną. Tu można osiągnąć przyzwoity, a nawet bardzo dobry zwrot z inwestycji” komentuje Rafał Nowakowski prezes nowego ośrodka wypoczynkowego Balance Park.)

 

Samodzielnie czy we współpracy?

Chcesz inwestować ale się na tym nie znasz? Jeśli nie czujesz się na siłach warto rozpocząć planowanie strategii oszczędzania we współpracy z kimś doświadczonym. Mogą to być doradcy nieruchomości o szerokiej wiedzy na temat rynku, w tym inwestycyjnego, a także doradcy finansowi, inwestycyjni czy maklerzy. Nieruchomości nieustannie plasują się na najwyższej pozycji w kategorii najbezpieczniejsze i najstabilniejsze lokaty oszczędności, również te turystyczne. Nie należy się zrażać ewentualnymi porażkami - przy inwestycjach długofalowych nie możemy oczekiwać ciągłego wzrostu i samych zysków, na porażki również należy się przygotować i zachować zimną krew w sytuacji spadkowej. Zaufaj zatem swojej intuicji i osobie doświadczonej, która odpowiednio pokieruje Twoim portfelem inwestycyjnym i zdecydowanie nie ufaj w tej kwestii fryzjerom. Parafrazując słowa Joseph’a P. Kennedy Sr - "Kiedy twój fryzjer mówi, że coś jest świetną inwestycją, to warto się wycofać ”.

 

 

Adam Turek, MFW: światową gospodarkę czeka najgłębszy kryzys od lat 30. ubiegłego stulecia, „businessinsider.pl”, 14.04.2020, [dostęp 03.05.2020], .

 

 

 

 

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

cxwcxw

0 0

Bedziecie mieszkac w kartonach i bedziecie bardzo szczesliwi 17:20, 21.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%