Zamknij

Deficytowe zawody w Wałczu i okolicach

14.49, 29.09.2022 materiał partnera Aktualizacja: 08.23, 30.09.2022

Szukanie pracy w Wałczu i powiecie wałeckim nie musi być trudne ani czasochłonne. Warto przede wszystkim poznać zapotrzebowanie na lokalnym rynku zatrudnienia. Pozwoli to ocenić realne szanse na szybkie znalezienie pracy oraz lepiej przygotować się do procesu rekrutacji. Informacji na temat zapotrzebowania kadrowego wałeckich firm dostarcza coroczne badanie Barometr zawodów. Kogo szukają okoliczni pracodawcy w 2022 r.?

Praca w powiecie wałeckim od zaraz

Wałcz i powiat wałecki to obszar o wysokim potencjale turystycznym, który jest częściowo wykorzystywany. Miejsca pracy czekają więc między innymi w pensjonatach, hotelach, punktach gastronomicznych i przy obsłudze turystów. Zatrudnienie w turystyce ma często charakter sezonowy. Oferty pracy w Wałczu i powiecie wałeckim na lato zaczynają pojawiać się już wiosną. Miasto i powiat to także ośrodek handlu i różnego rodzaju usług. Rozwija się tu również przetwórstwo przemysłowe, np. z branż drzewno-meblowej, odzieżowej, spożywczej.

Zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy jest dość zróżnicowane. Zgodnie z przywołanym Barometrem w powiecie wałeckim w 2022 r. zanotowano 29 grup profesji deficytowych. Na liście figurują:

  • pracownicy budownictwa – cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy,
  • pracownicy przetwórstwa przemysłowego – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy samochodowi, spawacze, ślusarze, tapicerzy, krawcy i inni pracownicy produkcji odzieży,
  • pracownicy usług opiekuńczo-medycznych – farmaceuci, fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, logopedzi i audiofonolodzy, operatorzy aparatury medycznej, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni,
  • nauczyciele – języków obcych i lektorzy, nauczyciele przedszkoli, szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,
  • pracownicy branży transportowo-magazynowej – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, magazynierzy,
  • inni – kucharze, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości.

Z drugiej strony w powiecie wałeckim zauważono nadwyżkę poszukujących w bieżącym roku zatrudnienia specjalistów technologii żywności i żywienia. Twórcy badania zauważają, że wynika to ze zbyt dużej liczby absolwentów studiów na tym kierunku, którzy nie podchodzą do egzaminów końcowych i nie zamierzają podejmować pracy w zawodzie.

Oferty pracy w Wałczu – gdzie znaleźć?

Ogłoszeń o pracę w Wałczu najlepiej szukać na rzetelnych portalach rekrutacyjnych, np. praca.pl. Jest to platforma ogólnopolska. Do ofert typu praca Wałcz można dotrzeć, wpisując w pasku wyszukiwania nazwę tej miejscowości.

W internecie znaleźć można także oferty z Powiatowego Urzędu Pracy w Wałczu – figurują w Centralnej Bazie Ofert Pracy.

Liczne ogłoszenia publikowane są także w mediach społecznościowych, w szczególności w grupach dedykowanych pracy w woj. zachodniopomorskim czy w powiecie wałeckim. W tym wypadku warto zachować ostrożność. Publikowane w mediach społecznościowych ogłoszenia nie zawsze poddawane są dokładnej weryfikacji, istnieje zatem ryzyko natknięcia się na oszustów podszywających się pod pracodawców. Warto pamiętać, że w każdym ogłoszeniu o pracę powinny znajdować się dane umożliwiające identyfikację firmy w CEIDG, KRS czy w KRAZ.

W czasie szukania pracy dobrze jest też wykorzystać osobistą sieć kontaktów. W wielu firmach działają systemy poleceń pracowniczych, dlatego pytajmy bliskich i znajomych, czy w ich miejscu zatrudnienia prowadzona jest obecnie rekrutacja.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%