Zamknij

Piątki będą wolne? Projekt 4-dniowego tygodnia jest w Sejmie

16.32, 16.12.2022 Źródło: DGP / money.pl / Business Insider Aktualizacja: 06.43, 23.12.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Projekt ustawy skracający czas prac z 40 do 35 godzin tygodniowo przygotowała partia Razem. Rząd PiS ma jasne stanowisko w tej sprawie. 

- Niestety, dzisiaj w Polsce pracujemy niemal najdłużej w Europie, a ludzie, żeby godnie zarobić, biorą nadgodziny. To chory system, który trzeba zreformować. Uważamy, że przyszły rząd powinien skrócić w Polsce czas pracy - jeszcze w czerwcu na konwencji w Warszawie mówił Adrian Zandberg, lider partii Razem. 

Kilka miesięcy później do Sejmu wpłynął projekt, który miały skrócić wymiar etatu z 40 do 35 godzin trafił do Sejmu. Idea jest taka, by pracownik pracował krócej, ale efektywniej przy niezmienionym wynagrodzeniu.

Jaki jest cel i potrzeba uchwalenia ustawy, którą przygotowała partia Razem?

Uzasadnieniem do projektu jest poprawa stanu zdrowia Polaków. Razem chce również zapobiegać w ten sposób wypaleniu zawodowemu. 

W Polsce, jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, niektóre firmy same decydują się na takie rozwiązanie. Robią to wprowadzając równoważny czas pracy lub obniżają zatrudnionym wymiar etatu, co przekłada się na niższe wynagrodzenia. 

- Dzisiaj to najczęściej efekt różnych działań firm, które są odpowiedzią na obecną sytuację gospodarczą, a zwłaszcza na rosnącą w szybkim tempie inflację, wysokie ceny energii, spadek zamówień - mówi w rozmowie z DGP Przemysław Ciszek, radca prawny.

Rząd ma jasne stanowisko

Projekt ustawy o skróceniu tygodnia pracy wydaje się być na straconej pozycji. Rząd ma w tej sprawie jasne stanowisko. 

- Na dzisiaj nie ma tematu czterodniowego tygodnia pracy - mówił o tym jeszcze niedawno Artur Soboń, wiceminister finansów.

Wskazywał również, że polska gospodarka potrzebuje podniesienia produktywności i innowacyjności, byśmy stawali się "społeczeństwem coraz bogatszym, społeczeństwem coraz silniejszym także gospodarczo, także demograficznie, militarnie, kulturowo, tożsamościowo". 

Krótszy czas pracy 

Rozwiązanie to było lub jest testowane w takich krajach jak Wielka Brytania, Hiszpania, Nowa Zelandia, Japonia, Szkocja. 

W Belgii natomiast wprowadzono  możliwość wyboru dla pracowników spełniania obowiązku godzinowego w tygodniu przez cztery, zamiast pięciu dni bez utraty wynagrodzenia. Propozycję wprowadzenia takiego trybu pracy przedstawiła również premier Finlandii. 

Czterodniowy tydzień pracy wydaje się być więc kierunkiem, w którym zmierza świat. 

(Źródło: DGP / money.pl / Business Insider)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%