Zamknij

Odjazd w muzeum

11:37, 16.07.2019 | k
Skomentuj
REKLAMA

Fotografie parowozów, eksponaty o tematyce kolejowej i makieta kolejki wąskotorowej. Tak wygląda wystawa „Świat kolei i kolejek II”, którą od niedzieli można oglądać w Muzeum Ziemi Wałeckiej. To druga wystawa poświęcona kolei; pierwszą zorganizowano dziesięć lat temu.

- Gdy w latach 80. i 90. nasza kolej zaczęła się mocno „zwijać”, czyli przechodzić restrukturyzację i modernizację wiele z historycznych dziś elementów wyposażenia było niszczonych. Dla mnie stanowiły one wartość godną zachowania. Większość tych eksponatów to elementy, które znalazły się na śmietniku czy na złomie. Wszystkie pochodzą z okolic byłego województwa pilskiego - opowiada Piotr Rogoziński z Piły.

Wśród eksponatów są m.in. szafa na bilety, kasowniki do biletów tzw. kompostery, latarnie olejowe czy elementy budowy torowiska. Niektóre eksponaty pochodzą z początku XX wieku jak np. zestaw podróżny wałeckiego starosty (Landrata) w latach 1934-1945 Karla Knabe, ale są też eksponaty pozyskane zupełnie niedawno. Jednym z takich przedmiotów jest fragment podkładu i szyny kolejowej ze zlikwidowanej w roku 1945 linii kolejowej Wałcz - Płytnica - Węgierce - Złotów, który został odkopany podczas budowy wałeckiej obwodnicy.

Makietę kolejki wąskotorowej, z przejazdem kolejki i efektami dźwiękowymi przygotował Bogdan Dankowski; część eksponatów pochodzi ze zbiorów wałeckiego muzeum.

Na wystawę składają się również fotografie autorstwa Piotra Kowalskiego z Gdańska, który zaproponował zwiedzającym „Spotkanie z parowozem”.

- W rodzinie nie było kolejarzy, ale mnie kolej fascynuje. Parowozy w tej chwili są rzadkością, zwłaszcza u nas, na Pomorzu. Bardzo ciekawa jest kolej wąskotorowa. I to właśnie można obejrzeć na moich fotografiach - mówi P. Kowalski.

Wystawę można oglądać do 27 października.

(k)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

AdriannaAdrianna

5 2

Kto nie był ten trąba. 22:18, 17.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ManiekManiek

2 3

Słaba ta wystawa, miało być sporo eksponatów z Wałcza,a tu lipa. 14:55, 18.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz