Zamknij

Drogi do domu

14:13, 24.09.2019 | z
Skomentuj
REKLAMA

Pod takim tytułem w Muzeum Ziemi Wałeckiej 22 września odbyło się kolejne spotkanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Tym razem wykład na temat osadnictwa na Ziemi Wałeckiej wygłosił dr Paweł Migdalski z Uniwersytetu Szczecińskiego. Po nim mieszkańcy powiatu dzielili się swoimi wspomnieniami na temat dróg, którymi dotarli do Wałcza, czyli - jak podkreślają - do domu. 

P. Migdalski jest historykiem, znawcą Pomorza, autorem wielu publikacji naukowych, uczestniczył w licznych seminariach i konferencjach, kierował projektami naukowymi. W bardzo przystępny sposób opowiedział o migracjach, które ukształtowały, świat, Europę i Polskę w dzisiejszym kształcie. Naukowiec skupił się na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Wałeckiej, omówił kierunki i przyczyny migracji oraz zmiany demograficzne, jakie zaszły na tych terenach po II wojnie światowej.

Po wykładzie wałczanie i mieszkańcy powiatu dzielili się swoimi wspomnieniami i opowiadali o swoich drogach do domu. Szczególnie wybrzmiały ich zapewnienia, że te ziemie traktują już jak swoje i mają poczucie, że żyją u siebie, w swoim domu. Zapewnili, że przekażą swoje rodzinne pamiątki i dokumenty przesiedleńcze w celu zdigitalizowania i zachowania dla przyszłych pokoleń.

Dyrektor MZW Magdalena Suchorska ubolewała, że w spotkaniu nie uczestniczyła młodzież i nauczyciele, dla których byłaby to niezwykła okazja do skonfrontowania książkowej wiedzy z przeżyciami repatriantów.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem „W drodze”. W Muzeum Ziemi Wałeckiej odbyły się już dwa wykłady na temat dróg w pradziejach i średniowieczu oraz o historii wałeckiej kolei. 

(z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz