Zamknij

Prawda, Dobro, Piękno

15:45, 14.10.2019 | k
Skomentuj
REKLAMA

W minionym tygodniu w Wałczu odbywały się XXI Dni Kultury Chrześcijańskiej. W tym roku przebiegały one pod hasłem „Prawda, Dobro i Piękno”.

Organizatorem Dni jest Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające przy parafii pw. św Mikołaja.

- Dni organizujemy po to, żeby pokazać wszystkim, że wiary nie można zamykać, trzeba ją rozwijać i pokazywać jej piękne, dobre oblicze - mówi prezes stowarzyszenia Alicja Kuczkowska. - Wychodzimy z kulturą chrześcijańską na zewnątrz, chcemy dotrzeć do większej liczby odbiorców i pokazać ją z różnych stron. Stąd jest muzyka, fotografia, sztuka czy poezja.

Przez cały tydzień w Wałczu odbywały się imprezy kulturalne. Uroczystości rozpoczęły się 6 października mszą inauguracyjną, którą odprawił ks. kan. Wacław Grądalski. W niedzielę wieczorem w kościele pw. św. Mikołaja odbył się koncert wokalno-organowy w wykonaniu solistki Marii Jaskulskiej i organisty Krzysztofa Leśniewicza. Kolejne dni to m.in. pielgrzymka do Skrzatusza, spotkanie z udziałem wałeckich twórców słowa i publicysty i pisarza Macieja Roślickiego, panele dyskusyjne i koncerty. Ostatnim punktem obchodów była niedzielna msza kończąca DKCh, po której w Wałeckim Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy „Prawda, Dobro i Piękno”.

- Mamy takie przekonanie, że w ludziach, którzy mają coś wspólnego ze sztuką, każdego rodzaju, jest pewna wrażliwość. Artyści mają wyjątkową wrażliwość, to widać w ich pracach. Grecy mówili, że artysta to człowiek, który zostaje zawładnięty „demonem” w pozytywnym tego słowa znaczeniu - mówił otwierając wystawę ks. dr Sylwester Warszyński.

Na wystawę złożyły się fotografie wykonane przez młodzież ze Szkoły Podstawowej w Strącznie: Bartłomieja Nowaka, Weronikę Dyko, Gabrielę Grzelak, Jakuba Kurzyka, Maję Łopatę pod kierunkiem Karola Ćmiela i uczestników koła fotograficznego OHP oraz prace, które powstały podczas pleneru artystycznego „Piękno w duszy artysty” finansowanego z programu „Społecznik”. Autorami prac są artyści od lat współpracujący ze stowarzyszeniem: Danuta Hofman, Bronisław Cichy, Krzysztofa Czerska, Kazimiera Szatkowska, Danuta Gajewska, Barbara Klimaszewska, Marlena Sokalska, Beata Zalewska. Wszystkich nagrodzono upominkami

(k)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz