Zamknij

Walka ze sobą i światem

20:55, 28.10.2019 kama Aktualizacja: 20:55, 28.10.2019
Skomentuj

Ten, kto myśli, że recytacje to „coś nudnego”, powinien był obejrzeć niedzielny koncert galowy podsumowujący 42. Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej „Wobec własnego czasu”. Spektakl, reżyserowany i prowadzony przez dyrektora WCK Macieja Łukaszewicza i Ewę Olejnik, był doskonałym przykładem na to, że klasyką i sztuką współczesną można się nie tylko zachwycać, ale także bawić.

Turniej odbył się w Wałeckim Centrum Kultury w miniony weekend.

- Pozwolę sobie rozpocząć od osobistej historii. Pierwszy raz na tej scenie stanąłem w 1995 roku i zaprezentowałem tekst Rolanda Topora „Ciupciać królową”. Dosłałem za to nawet jakąś nagrodę od Anny Szałapak, na widowni pojawił się Daniel Olbrychski… Ten turniej otworzył przede mną całe kosmosy możliwości i przestrzenie światów, których potem miałem szczęście doświadczać. Od tamtej pory miałem okazję pracować z niezwykłymi ludźmi w niezwykłych miejscach po to, aby dzisiaj wrócić na tę scenę i po raz pierwszy otworzyć ten turniej jako dyrektor Wałeckiego Centrum Kultury - mówił dyrektor WCK Maciej Łukaszewicz. - Wobec własnego czasu to nie jakieś ckliwe i sentymentalne wpatrywanie się w spadające kolorowe liście. Wobec własnego czasu to zmaganie się, szarpanie się ze światem i ze sobą przy pomocy słowa. Jest to pojedynek, który dotyka nas do żywego, porusza nasze trzewia. Moim zdaniem to jak walka na śmierć i życie.

W turnieju udział wzięło 32 wykonawców występujących w trzech kategoriach: poezja śpiewana, recytacja i „wywiedzione ze słowa”. Od tego roku jeden z prezentowanych utworów musiał być napisany przez autora aktualnie żyjącego. Zmagania oceniało jury w składzie Katarzyna Pawłowska, Zuzanna Moczek i Miron Jagniewski.

Turniej, oprócz dwóch dni przesłuchań, to także imprezy towarzyszące. W piątek odbył się koncert Zuzanny Moczek na akordeon, fortepian i gitarę; w sobotę na scenie wystąpili aktorzy teatru „Porywacze Ciał” z Poznania ze spektaklem „Zrobie co zechce” w reżyserii Macieja Adamczyka i Katarzyny Pawłowskiej. Każdy z uczestników turnieju miał indywidualne zajęcia warsztatowe z jurorami. Tradycyjnie turniej zakończył się koncertem galowym i wręczeniem nagród, których łączna pula wyniosła 15 tys. zł.

Grand Prix turnieju w wysokości 5 tys. zł. otrzymał Michał Wróblewski z Gdańska. Pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Machcińska z Poznania, drugie Radosław Janik z Runowa i trzecie Alicja Czarnuszka ze Szczecina. Przyznano także wyróżnienia dla Moniki Milewczyk, Natalii Milewczyk (obie z Lęborka), Magdaleny Stefańskiej (Warszawa), Weroniki Ważnej (Kwidzyn) i Karola Płotki (Lębork).

(kama)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

WalczaninWalczanin

3 6

Ludzie nie maja pracy i na chleb a wy sztuke przedstawiacie w Walczu.Dla kogo to robicie?Dla swoich,ktorzy wogole nie maja pojecia o sztuce ale beda wybory to beda glosowac na was 09:03, 29.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kiciakicia

6 3

Ci którzy nie mają pojęcia o sztuce, głosują na Prawo i Sprawiedliwość ? 10:01, 29.10.2019


reo
0%