Zamknij

Pamięć i szacunek dla bohaterów

17:44, 30.11.2019 | k
REKLAMA
Skomentuj

W ramach projektu „Cmentarz Wojenny w Wałczu - pamięć i szacunek dla bohaterów” w czwartek 28 listopada w Muzeum Ziemi Wałeckiej odbyło się spotkanie poświęcone tematyce poszukiwania miejsc pochówku ofiar totalitaryzmów.

Archeolog dr Tomasz Borkowski z Wrocławia, naczelnik Wydziału Poszukiwań IPN przedstawił procedury badawcze w zakresie poszukiwania, odkrywania i identyfikacji mogił i miejsc pamięci.

- Zakres działalności Instytutu Pamięci Narodowej obejmuje lata 1917-1990, ale w trakcie badań archeologicznych trafiamy na znaleziska np. z okresu średniowiecza. Biuro poszukiwań i identyfikacji zajmuje się śledztwami, ale prowadzimy także poszukiwania, bo ziemia jest doskonałym świadkiem naszej historii - mówił T. Borkowski.

T. Borkowski opowiadał m.in. o znaleziskach, współpracy ze służbami amerykańskimi czy badaniach archeologicznych prowadzonych poza granicami kraju, m.in. w Gruzji czy Szwajcarii.

Drugim prelegentem był pracownik Wydziału Identyfikacji IPN Rafał Michliński z Warszawy, który omówił temat prac poszukiwawczych na terenie kwatery Ł Cmentarza Wojskowego na Powązkach w latach 2012-2017.

Prelekcje zorganizowano w ramach projektu realizowanego przez Muzeum Ziemi Wałeckiej i dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu m.in. wydano publikację poświęconą wałeckiemu Cmentarzowi Wojennemu oraz przygotowano portal cmentarz-wojenny.pl z wyszukiwarką nazwisk żołnierzy spoczywających na wałeckim cmentarzu, aplikacją umożliwiającą zapalenie im wirtualnych zniczy oraz mapami obrazującymi historię walk na Wale Pomorskim. Już jutro w MZW odbędzie się kolejne spotkanie, na którym prelekcje dotyczące Cmentarza Wojennego w Wałczu wygłoszą Marian Wiatr i Marcin Dudek.

(k)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

BrawoBrawo

7 0

Super ze cos sie wreszcie w Walczu dzieje. Gratulacje dla Muzeum. Zagladam na Wasze portale. Szeroka oferta tak dla mlodych jak i seniorow. Gratulacje, oby tak dalej ! 19:57, 30.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© extrawalcz.pl | Prawa zastrzeżone