Zamknij

Wałeccy artyści Ukrainie

22:29, 11.04.2022 | .
REKLAMA

Andrzej Gałecki, artysta z Wałcza, chcąc pomóc uchodźcom, przyniósł do Wałeckiego Centrum Kultury swój obraz i poprosił o wystawienie go na sprzedaż. Od słowa do słowa zrodził się pomysł zorganizowania dużej „Licytacji dzieł artystów ziemi wałeckiej na rzecz Ukrainy” – mówi Maciej Łukszewicz, dyrektor Wałeckiego Centrum Kultury.

Artysta przyniósł więcej swoich prac, a do niego dołączyli inni lokalni artyści. W sumie na zaproszenie skierowane do twórców odpowiedzieli właściwie wszyscy adresaci. Zbiór dzieł powiększał się z dnia na dzień, a w dniu licytacji było już ich ponad 70. Obrazy, rękodzieło, rzeźba, fotografia – wszystko to, co lokalni twórcy mogli przekazać – znalazło się w sali klubowej WCK, przypominającej w sobotę prawdziwą, wystawną galerię sztuki. Ceny wywoławcze nie były wysokie, stąd niektóre prace można było nabyć w naprawdę bardzo okazyjnej cenie. Niektórzy licytujący poszerzyli swoje zbiory nawet o kilka dzieł. Za najwyższą kwotę, bo aż 1 000,00 zł, sprzedany został obraz Bartłomieja Baranowskiego a za pracę Janusza Gajowieckiego licytujący zapłacili 650,00 zł. Łącznie w czasie otwartej licytacji sprzedano ponad 20 prac i uzbierano kwotę 7 200,00 zł. Równocześnie przeprowadzona została również tzw. licytacja cicha, w formie pisemnej. Tylko w sobotę w ramach cichej licytacji uzbierano kwotę 2 090,00 zł. Prace niesprzedane w dniu aukcji zostaną jeszcze wystawione na aukcji internetowej. Łącznie daje to 9 200 złe zebrane na dziś dzień.

Na licytację prace swoje dostarczyli: Kamila Szostek, Bartłomiej Baranowski, Aleksandra Gałecka, Halina Łukowska, Andrzej Gałecki, Zofia Kucharczyk, Bronisław Cichy, Grzegorz Paluch, Damian Sidorski, Diana Kania, Renata Gross, Cezary Skrzypczak, Henryka i Zdzisław Giwer, Maksymilian Szeptycki, Bogumiła Borkowska, Halina Nidryk, Wacław Zawada, Maria Majewska, Janusz Gajowiecki, Barbara Klimaszewska, Kimberly Casey, uczestnicy zajęć pracowni plastycznej “Fiksatywa”. Artystom bardzo dziękujemy za ich hojność.

Stworzona dzięki licytacji galeria prac uświadomiła wszystkim, jak ważnym zasobem dla miasta są jego wszechstronnie utalentowani mieszkańcy. Wałczanki i wałczanie w różnym wieku, w różnych profesjach, przejawiają bardzo wiele talentów. Wałeckie Centrum Kultury, doceniając lokalnych twórców i chcąc wesprzeć ich działania, w dniu licytacji zaprezentowało także nowo wydany katalog „Twórcy ziemi wałeckiej”, w którym przedstawiono sylwetki ponad 20 artystów. Katalog niebawem ukaże się w sprzedaży w Centrum Informacji Turystycznej WCK.

 

Po dwóch latach przerwy udało się również powrócić do nowej wałeckiej tradycji spotkań z muzyką wielkopostną. W sobotę 9 kwietnia odbył się „Koncert Pieśni Pasyjnych” w kościele pw. św. Mikołaja. Większość z nas doskonale zna kolędy czy pastorałki, ale jest jeszcze, często zapominany a jakże bogaty, zbiór pieśni pasyjnych i wielkopostnych. Są to utwory, które mówią o cierpieniu, samotności, śmierci i nadziei nowego życia - tematy jakże szczególnie bliskie nam dzisiaj. Spotkanie było możliwe dzięki uprzejmości ks. dr. Antoniego Badury, proboszcza parafii, który przyłączył się do organizacji koncertu w kościele. Repertuar został przygotowany przez Zespół Wokalny „Między nami” pod kierownictwem pana Marka Giłki, przewodniczącego Komisji Kultury w Radzie Miasta Wałcz oraz chór „Conocordia laetitia” pod kierownictwem pana Dariusza Izbana. Sobota przed niedzielą palmową dostarczyła zatem wielu wzruszeń i niech to będzie najlepsze wejście w atmosferę zbliżających sie świąt.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%