Zamknij

Kultura w Wałczu jest ,,wobec własnego czasu"

07.12, 26.11.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

Jubileuszowy, 45. OTSR „Wobec własnego czasu"  odbył się w Wałeckim Centrum Kultury w dniach 18-20 listopada 2022 r.

„Czas ostatnio ponury, a w takim czasie literatura okazuje się szczególnie przydatna. Słowa zebrane w rozmaitych gatunkach literackich tworzą, jak w kalejdoskopie, obraz naszych światów zewnętrznych i wewnętrznych. Kontakt z tymi światami daje nam niezwykłą możliwość współ-czucia i zrozumienia. Z kolei słowa wypowiedziane na żywo na scenie tworzą spotkanie". Takimi słowami dyrektor WCK Maciej Łukaszewicz zachęcał uczestników Turnieju do udziału w nim. Do spotkania, które przyniosło dawno niesłyszane głosy zachwytu – zarówno od recytatorów, jury, jak i widzów.

Ogólnopolski Turniej Recytatorski „Wobec własnego czasu" odbywa się w Wałczu od 45 lat. Stoi za nim wiele ważnych dla miasta osób. Przez 37 lat organizatorką Turnieju była Barbara Tuderek, o kolejne edycje dbała Barbara Radkiewicz, a teraz zaszczyt ten przypadł Maciejowi Łukaszewiczowi.

Jaki był tegoroczny Turniej?

Błyskawiczny, bo od przyznania środków na jego organizację do Inauguracji przestrzeń czasowa wynosiła 3 dni!

Smaczny, bo – jak mówią uczestnicy – w całej Polsce nie było na turniejach tak pysznego cateringu (odpowiedzialny za tę część był Zakład Aktywności Zawodowej w Wałczu).

Superatrakcyjny, bo pula nagród zdecydowanie przekroczyła tę ogólnie spotykaną.

Żywy, bo z roku na rok wciąż się zmienia, ewoluuje. Regulamin dopuszcza coraz więcej możliwych form interpretacji utworów literackich, w tym jednego autora współcześnie żyjącego, poprzez recytację, poezję śpiewaną czy działanie wywiedzione ze słowa, a czerpiąc z możliwości naszych czasów również w kategorii nowych mediów, w której interpretacji tekstów literackich można dokonać przy użyciu audiowizualnych środków wyrazu.

Przestrzenny, bo uczestnicy przyjechali dosłownie z całej Polski – od Rzeszowa po Szczecin, z Podkarpacia czy Tarnowa, z małych i dużych miejscowości.

Przestronny, bo z miejscem dla każdego – bardziej i mniej doświadczonego recytatora.

Ryzykowny, bo literacko bardzo odważny – uczestnicy wybierali utwory współczesne, nowe, mało znane. Królował jednak Myśliwski. Co ciekawe, sporo było też Leśmiana, ale nawet ta trudna poezja zabrzmiała bardzo świeżo. Ciekawe były również odejścia od znanych nam konwencji sztuki recytatorskiej czy śpiewania poezji, a wszystko na bardzo wysokim poziomie artystycznym.

Serdeczny dla debiutantów, którzy okazali się w tym roku bardzo mocni!

Energetyczny, bo wobec inauguracyjnego koncertu Natalii Sikory - jej głosu i energii - nie można przejść obojętnie.

Smutny, bo zupełnie opuszczony przez wałczan – organizatorzy pamiętają edycje, kiedy z Wałcza w Turnieju brało udział nawet 9 uczestników, w ostatnim nikt.

W jury zasiedli Natalia Sikora, Mateusz Więcławek i Michał Kurek, każdy z innej szkoły aktorskiej. Postaci wszechstronne i dobrze znane, z ciekawym dorobkiem scenicznym i artystycznym. Przyznali 23 nagrody – w tym nagrody specjalne we wszystkich kategoriach konkursowych (Szczepan Czaplewski, Radosław Janik, Marcin Łaguna, Paweł Ogórkiewicz), wyróżnienia, a wśród nich także jedno wyróżnienie za debiut im. Bogusława Olejnika (Honorata Zmuda-Trzebiatowska, Łukasz Krasoń, Jakub Bocian, Wiktoria Gajos, Jakub Kosiński, Kacper Muszyński, Paweł Ogórkiewicz, Iga Sienkiewicz, Monika Żaczkiewicz). Nagrody w 45. OTSR otrzymali:

• III nagroda w kategorii poezja śpiewana - Monika Adamiec

• III nagroda w kategorii recytacja - Marcin Gargas, Zofia Ignasińska

• II nagroda w kategorii poezja śpiewana - Dawid Mik

• II nagroda w kategorii recytacja - Aleksandra Ignasińska, Jadwiga Przybyło, Małgorzata Stopyra, Aleksandra Wleklak

• I nagroda im Bogusława Olejnika w kategorii poezja śpiewana - Aleksandra Klincewicz,

• I nagroda w kategorii recytacja - Magdalena Zarembska

Przyznana została również nagroda Grand Prix Miasta Wałcz ufundowana przez burmistrza Macieja Żebrowskiego, którą otrzymał Bartosz Kowalczyk.

To było niezwykłe święto słowa, które pozostawiło po sobie nie tylko ciepłe wspomnienia ale również piękne przesłanie jurorki, Natalii Sikory, skierowane do uczestników Turnieju.

 (...) Współcześnie ludzie boją się uczuć. Naszą rolą jest uwalniać ich od tego strachu. Trwajcie w pasji. Nic nie grajcie. Słuchajcie tylko siebie i poezji. Innych wysłuchujcie, ale błagam, dbajcie o to, że to wy a nie inni wtłaczacie w siebie przesłanie i macie odwagę podzielić się nim z innymi ze Sceny (...).

Kolejne tak poruszające spotkanie już za rok. Słowo i poezja!

Fundatorami nagród w Turnieju byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Miasto Wałcz wraz z burmistrzem Maciej Żebrowski (Grand Prix), Powiat Wałecki i starosta Bogdan Wankiewicz, Aleksandra Olejnik, Małgorzata i Ireneusz Górzyńscy, Zakład Energetyki Cieplnej w Wałczu.

 

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%