Zamknij

Drożyzna plus

11:15, 24.09.2020 | P.K
Skomentuj
REKLAMA

Często robię zakupy i z coraz większym przerażeniem patrzę, jak w zawrotnym tempie rosną ceny różnych produktów pierwszej potrzeby. Wielu ludzi zdążyło się już przyzwyczaić do rozmaitych programów z plusem proponowanych przez obecną władzę. Niewiele z nich wynikło, obietnice kolejnych tak spowszedniały, że praktycznie nikt nie przyjmuje już ich poważnie. Za to podwyżka cen niemal wszystkich artykułów jest faktem i wyraźnie bije nas po kieszeni.

Proszę niech ktoś biegły w ekonomii wytłumaczy, dlaczego banany, ananasy i inne owoce południowe, które płyną do nas tysiące kilometrów, przy tym przechodzą przez kilku pośredników - którzy oczywiście chcą zarobić - są tańsze niż jabłka, które na ryneczek przywiezie z Przybkowa rodzimy producent? Nie będę wspominał o innych owocach czy warzywach, których ceny są coraz bardziej zawrotne. Rozumiem, że papryka, jako że importowana może kosztować 10 złotych za kilogram, lecz dlaczego będące podstawą polskiej diety ziemniaki (2 zł), cebula (4), marchew (6), pomidor (8), ogórek (6), czy włoszczyzna (7) są takie drogie? Za czosnek, który nadaje potrawom charakterystyczny smak, winszują sobie 3 złote za główkę. Nie będę już wspominał o pieczywie. W lokalnej piekarni mały chleb razowy i dwa rogaliki z makiem kosztują blisko 7 zł. W jednym z mięsnych sklepów kupiłem karkówkę płacąc 16,5 złotego za kilogram. Lecz w tym samym sklepie, ta sama karkówka, lecz upieczona kosztowała już prawie 49 złotych. Rozumiem, że należy mięso przyprawić i upiec, a po cieplnej obróbce jego masa ulegnie zmniejszeniu. Więc zrozumiałe, że cena jest wyższa, lecz czy musi być aż tak? Pamiętam, że kiedyś alternatywą dla drogiego mięsa lub jego braku był żółty ser i ryby. Teraz ceny tych produktów wyrównały się na niebotycznym poziomie. Ile należy zapłacić za łososia, wędzoną sielawę czy węgorza, lepiej nie wspominać. Drożeje nie tylko żywność lecz praktycznie wszystko: energia elektryczna, węgiel, czynsze, o kosztach wywozu odpadów, za co już odpowiadają samorządy, nie wspomnę. Słono kosztują też przyjemności. Gdy czteroosobowa rodzina chciałaby zrelaksować się na basenie na Bukowinie, to za półtoragodzinny pobyt wraz z opłatą parkingową musi liczyć się z wydatkiem co najmniej 100 złotych, a w sobotę, niedziele i święta jeszcze więcej. Cóż, dyrekcja COS OPO wie, że przy wzroście kosztów, należy podnieść opłaty, ponieważ nie ma zamiaru dokładać do interesu.

Co znacznie podrożało można by wymieniać bez końca, a śmiem twierdzić, że to nie koniec podwyżek. Obiecano nam wiele plusów. Od 500+, poprzez mieszkania+, po milion samochodów elektrycznych. Miało powstać również wiele specjalnych funduszy. Od funduszu stu obwodnic, poprzez fundusz modernizacji placówek służby zdrowia i funduszu remontowego dla dworców, po fundusz inwestycji w szkołę. Nie powstały. Szumnie zapowiadany Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zmieniono na Fundusz Solidarnościowy, z którego nie wspierano niepełnosprawnych, lecz wypłacono 13. emeryturę. Jak na razie nieźle funkcjonuje program 500+, tylko przez inflację jego realna wartość to teraz już tylko 460 zł. Poza tym partii prawej i sprawiedliwej znakomicie udał się program drożyzna +.

(P.K)

Dziennikarz - ostre pióro jak pazur perkoza, a swoją postawą wzbudza lęk nawet u uzbrojonych oficerów wojsk terytorialnych, dlatego wyszukiwanie najlepszych informacji przychodzi mu z łatwością.

Piotr Szypura

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

kochanekkochanek

4 1

Nie wszytko zdrożało. Dziewczyny biorą wciąż tyle samo :-) 18:43, 26.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HahahaHahaha

4 2

Zacofany Szypura dopiero teraz dowiedział się że istnieje takie pojęcie jak inflacja. Wszyscy chcą jak najwięcej zarabiać a żeby towary i usługi były jak najtańsze. Może za darmo mamy robić? Zapomniał pan jaka w latach 80tych była hiperinflacja że trzeba było potem pieniądze wymieniać? Chcesz pan żeby teraz też tak było? 12:26, 30.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ixiixi

4 1

Za pis wskaźnik inflacji jest najwyższy od lat. Jak tak dalej pójdzie będzie jak w latach 80tych. 09:54, 02.10.2020


WalczaninWalczanin

2 2

W Wałczu burmistrzowi Żebrowskiemu również znakomicie udał się program drożyzna+ 10:54, 06.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz