Zamknij

Europoseł i posłanka o zatrutej Odrze: Katastrofę wywołały nie złote algi, a człow

09.42, 22.09.2022 . Aktualizacja: 09.42, 22.09.2022
Skomentuj
REKLAMA

To nie złote algi zniszczyły Odrę

- Przede wszystkim za katastrofę ekologiczną odpowiadają nie złote algi, a człowiek. Niewątpliwie miał miejsce zrzut przemysłowy czy kopalniany, a winowajcą jest państwowy zakład, bo zbyt duża była skala zanieczyszczenia - mówi "Wyborczej" europoseł Bogusław Liberadzki. 

Europoseł zwraca uwagę na wcześniejsze ustalenia posłów Lewicy, którzy alarmowali, że do Odry ze zbiorników retencyjnych dokonywano dużych zrzutów wody, by rozcieńczyć skażenie i zatuszować zanieczyszczenie. 

- Stan czystości wód musi być lepiej monitorowany, odpowiedzialne za to urzędy muszą pracować 24 godziny na dobę, tak jak pracuje straż pożarna czy policja - mówi europoseł Liberadzki. - A tak wystarczy dokonać nielegalnego zrzutu w piątek po południu. Nikt nie pracuje w sobotę i niedzielę, a w poniedziałek na wykrycie sprawcy już jest za późno.

- Niestety, sprawę zatrucia Odry polski rząd zbagatelizował. Cieszy mnie, że Najwyższa Izba Kontroli zapowiedziała, że skontroluje, jak w związku z katastrofą działało państwo - mówi Małgorzata Prokop-Paczkowska. 

 

Kontrolę zapowiedział prezes NIK Marian Banaś. Sprawdzone mają być instytucje odpowiedzialne za nadzór gospodarki wodnej i stan środowiska. 

Dlaczego umierały ryby

Co było przyczyną zatrucia Odry, dlaczego śnięte były ryby? Rządowego raportu w sprawie ekologicznej katastrofy, która zaczęła się pod koniec lipca, cały czas nie ma.

Kilka dni temu "Wyborcza" informowała, że Odrę najprawdopodobniej zatruły ścieki z kopalń i KGHM. Zdaniem ekspertów zabójcze dla ryb złote algi mogły trafić do rzeki ze zbiorników przemysłowych wód kopalnianych na Śląsku albo z należącego do KGHM zbiornika Żelazny Most. To właśnie zrzuty zasolonych wód przemysłowych lub kopalnianych mogły być bezpośrednią przyczyną namnożenia tzw. złotych alg.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%