Zamknij

Warto zacząć ćwiczyć jogę?

08:41, 07.06.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:41, 07.06.2018
Skomentuj Fot. Materiał partnera Fot. Materiał partnera

Na jogę jest zawsze czas. Nieważne, ile masz lat. Nie ma znaczenia kondycja i poziom rozciągnięcia. To ten rodzaj aktywności, który spokojnie nadaje się dla osób w każdym wieku. Warto zacząć ćwiczyć jogę, aby zachować jak najdłużej młodość i siły witalne.

Usztywnienie ciała jest problemem, z którym borykają się zarówno starsi, jak i bardzo młodzi ludzie. Chociaż mogłoby się wydawać, że osoby dwudziestoletnie albo trzydziestoletnie nie powinny w ogóle narzekać na brak elastyczności, to praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej. Łatwiej spotkać kogoś niezbyt giętkiego niż naprawdę dobrze rozciągniętego. To syndrom naszych czasów i siedzącego trybu życia. Długie godziny spędzone przed komputerem bądź przed telewizorem wywierają negatywny wpływ na organizm. Nasze mięśnie i ścięgna wymagają codziennej stymulacji, a kiedy zaniecha się aktywności fizycznej, to z czasem zaczną się pojawiać dolegliwości bólowe. Ciało potrzebuje codziennej dawki ruchu, aby móc funkcjonować bez zarzutu. Jeżeli się tego zaniedba, to konsekwencje bywają naprawdę przykre, a przede wszystkim dość bolesne.

W jakim wieku zacząć ćwiczyć jogę?

Trudno wskazać wiek optymalny, ponieważ jogę praktykują zarówno dzieci, jak i osoby w mocno podeszłym wieku. Niektórzy zaczynają bardzo wcześnie, z kolei inni stykają się z jogą później. Jedno jest pewne – nie ma górnej granicy wieku. Na pewno im wcześniej, tym większa szansa na w miarę rozciągnięte ciało. Z drugiej strony nawet osoby z dużymi usztywnieniami mogą ćwiczyć i po jakimś czasie nadejdą efekty. Wiele osób szuka pomocy w jodze, kiedy ból w plecach sprawia na tyle duży dyskomfort, że praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Czasami będzie to forma rehabilitacji zalecona przez lekarza. Faktem jest natomiast, że systematyczna praktyka uchroni przed wieloma dolegliwościami i dlatego warto zacząć ćwiczyć jogę jak najwcześniej.

Jak zacząć ćwiczyć jogę? Pod okiem nauczyciela czy samodzielnie?

Początki bywają niekiedy trudne, ponieważ joga wymaga dużej precyzji ruchu i dokładności. Niektórzy nie wyobrażają sobie, aby zacząć ćwiczyć bez wskazówek nauczyciela. To na pewno dobra droga. Nauczyciel od razu skoryguje ewentualne błędy oraz podpowie, na co zwrócić szczególną uwagę. Osoby początkujące często są nawet nieświadome faktu, iż jakąś pozycję wykonują niepoprawnie, a stąd mogą się pojawiać przeciążania i kontuzje. Precyzja jest wyjątkowo istotna w kontekście bezpieczeństwa i pozwala uniknąć przeciążań i bólu. Czujne oko nauczyciela wyłapie ewentualne błędy, a w ten sposób łatwiej i szybciej można opanować prawidłowe wykonywanie zarówno tych mniej, jak i bardziej skomplikowanych asan. Nauczyciel zaprezentuje, w jaki sposób należy napinać mięśnie, jak zabezpieczać stawy, odpowiednio stawiać stopy czy też prawidłowo oddychać.

Wybór nauczyciela

Pozostaje kwestia wyboru określonej szkoły jogi oraz zajęć. Jeżeli osoba początkująca trafi do grupy bardziej zaawansowanej, to może łatwo się zdemotywować, chyba że nauczyciel jogi będzie potrafił tak pokierować zajęciami, aby nie poczuć zdezorientowania i zagubienia. Zdarza się też, że nie ma zorganizowanej specjalnej grupy dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki na macie. Jednak trzeba mieć świadomość, że widok innych wykonujących dość skomplikowane pozycje przy własnych ograniczeniach ciała niekoniecznie będzie wpływać mobilizująco. Oczywiście wiele zależy od wewnętrznego nastawienia i samooceny. Są ludzie, dla których w ogóle nie będzie to miało żadnego znaczenia, że obok wszyscy ćwiczą bez żadnych problemów. Kluczowa jest tutaj rola nauczyciela, który powinien tak poprowadzić zajęcia, aby zarówno zaawansowani, jak i poczatkujący czuli się spełnieni.

Kompetencje nauczyciela

Warto jedynie pamiętać, aby zwrócić uwagę na kompetencje danego nauczyciela jogi i nie oddawać się w ręce tych, którzy nie są dyplomowanymi nauczycielami jogi. Zły nauczyciel może stanowić większy problem dla osoby ćwiczącej niż jego brak. Na pewno szczególnie jest to ważne, kiedy jogę zaczyna się praktykować ze względu na bolesność kręgosłupa. Jogę rehabilitacyjną powinna prowadzić osoba mająca wiedzę z zakresu fizjoterapii. Podobna sytuacja będzie w przypadku zajęć jogi dla kobiet w ciąży. Kompetencje nauczyciela łatwo zweryfikować. Jeżeli na pierwszych zajęciach nie zapyta o stan zdrowia, o ewentualne problemy z kręgosłupem, stawami, nadciśnieniem lub wzrokiem, to niezbyt dobrze świadczy o jego fachowości. Jak w takiej sytuacji może dopasować poziom i charakter ćwiczeń do możliwości konkretnej osoby? Nie ma na to szans.

Nauka samodzielna

Nie oznacza to jednak, że bez pomocy nauczyciela nie damy sobie rady z opanowaniem jogi. Jednak indywidualna nauka wymaga dużej samodyscypliny oraz pokory. W zaciszu domowym niezwykle łatwo stracić czujność i rozwagę, ale osoby z wysokim poziomem samoświadomości dobrze sobie poradzą. Wiele osób też nie ma szans na to, aby skorzystać z pomocy nauczyciela. W końcu nie każdy mieszka w dużym mieście, a w mniejszych ośrodkach miejskich zdecydowanie rzadziej zdarzają się szkoły jogi. W takiej sytuacji pozostaje samodzielna praktyka. Na szczęście w internecie można bez problemu znaleźć naprawdę sporo filmów instruktażowych dla osób początkujących.

Wybór maty

Jogę powinno się praktykować boso, co zapewni lepszą stabilizację ciała. Wystarczy jedynie zakupić odpowiednią matę. Oczywiście w szkole jogi można też skorzystać z maty będącej na stanie, jednak posiadanie własnej maty ma sens. Zdecydowanie bardziej mobilizuje do kontynuacji ćwiczeń, a jednocześnie jest na pewno higieniczniejszym wyborem. W końcu nigdy nie wiadomo, kto ćwiczył przed nami. Owszem, maty są na bieżąco przecierane po zajęciach, ale własna mata stanowi lepszy wybór i daje nam większą niezależność. Można przecież ćwiczyć też w domu.

Matę do jogi zaleca się kupować w specjalistycznych sklepach np. w https://jogastyl.pl/maty-do-jogi i wtedy mamy pewność, że dany model spełni nasze oczekiwania i nie będzie sprawiał kłopotów w codziennym użytkowaniu. Maty kupowane w zwykłych marketach często są niezbyt dobrej jakości i z domieszkami substancji szkodliwych dla zdrowia, a ich jedynym walorem jest niska cena. Z kolei w sklepach sportowych zazwyczaj proponuje się modele uniwersalne mat, a trzeba mieć świadomość, że mata do jogi jednak trochę się różni, a przynajmniej powinna się różnić, parametrami od maty do fitness.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%