Zamknij

Czy warto pracować w małej firmie?

12:29, 20.07.2018 | Materiał Partnera
Skomentuj

Praca w małym przedsiębiorstwie kojarzy się z mniejszym prestiżem, mniejszą płacą i brakiem anonimowości, jaka istnieje w przypadku wielkich korporacji. Czy praca w małych firmach jest jednak czymś gorszym? Niektórzy specjalnie rezygnują z posady w wielkich korporacjach na rzecz tych mniejszych i skromniejszych. Dlaczego?

 

Brak anonimowości

Im mniejszy zespół, tym większa możliwość poznania osobiście każdego współpracownika. Poza tym można dostrzec bliższe relacje pomiędzy członkami zespołu, szybszą i łatwiejszą komunikację, która posiada znaczący wpływ na podejmowanie wspólnych decyzji. Pracując w małej firmie, jesteś w stanie porozmawiać ze swoim przełożonym bez wcześniejszego umawiania się. Te wszystkie wymienione czynniki pozytywnie wpływają na atmosferę, jaka panuje w pracy, a także na wzajemne relacje pomiędzy współpracownikami.

Różnorodność

Dużą zaletą pracowania w małym przedsiębiorstwie jest różnorodność podejmowanych i wykonywanych działań. Brak tutaj wyspecjalizowanych działów, ścisłego podziału obowiązków. Pracując w małym zespole możemy być nastawieni na to, że każdego dnia będziemy robić coś innego, wykonywać inne zadania. Może to w znaczący sposób obniżyć ryzyko wypalenia zawodowego, które jest spowodowane nie tylko dużą ilością obowiązków, ale też ich monotonią.

Szybsza droga do własnego rozwoju

Pracownicy mniejszych firm mają tę przewagę nad konkurentami z korporacji, że szybciej mogą otrzymać upragniony awans. Poprzez wprowadzanie różnorodności zadań, pracownik jest w stanie zdobyć nowe i cenne doświadczenie z wielu dziedzin, co z pewnością czyni go bardziej atrakcyjnym na rynku pracy. W małych zespołach mamy większą szansę na wykazanie się. Szybciej też zostajemy zauważeni i docenieni przez pracodawcę.

Dress code? Nie istnieje

Dress code to oczywiście przyjęty zbiór zasad dotyczący ubioru dostosowanego do sytuacji, a w tym przypadku – miejsca pracy. Przyjęło się, że w małych firmach nie istnieje żaden formalny dress code. Większość małych przedsiębiorstw stosuje zasadę ‘casual’, czyli stylu, który charakteryzuje się swobodą i codziennością.

Większa ilość projektów

Przeważająca część małych firm to tzw. start – upy, które dopiero zaczynają funkcjonować i się rozwijać. Przeważnie w branżach dotyczących nowych technologii oraz komputerowych i internetowych. Ze względu an duże zapotrzebowanie klientów, należy przyjąć nowoczesne rozwiązania w danej działalności. Dzięki temu, pracownikom proponowane są specjalne projekty, które opierają się na nowoczesnych i innowacyjnych narzędziach, które w znaczny sposób podniosą prestiż firmy. Ze względu na mniejszą liczbę pracowników niż w korporacji, projekty mogą obejmować wszystkich członków, a nie tylko wybranych.

Zarobki

Przyjęło się twierdzenie, że w mniejszych firmach zarabia się znacznie mniej niż w tych większych i bardziej prestiżowych. Nic bardziej mylnego. Rozwój małego przedsiębiorstwa, jego zysków w przeważającej mierze uzależniony jest od pracy każdego pracownika. Z niektórych badań wynika, że osoby bardzo pracowite, ambitne, zaangażowane mogą otrzymać wynagrodzenie w wysokości 4200 zł netto. Tak więc warto pokazywać się z jak najlepszej strony i walczyć o rozwój swój i firmy.

 

(Materiał Partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© extrawalcz.pl | Prawa zastrzeżone