Zamknij

Co to jest izolacja pozioma?

14:11, 02.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:16, 02.04.2019

Wchodzenie wilgoci do budynków, jest zmorą właścicieli wielu nieruchomości. Jest to problem dotyczący zarówno właścicielu starszych domów i kamienic, jak i domów wybudowanych w ostatnim czasie. Niestety nie każdy dba o to, aby dopilnować zawczasu, aby podczas budowy zastosowane były wszystkie zalecenia ekspertów od budownictwa w tym izolacja pozioma. Później trzeba stosować specjalistyczne metody, aby pozbyć się problemu. najskuteczniejszą metodą walki z zawilgoceniem budynków.

Skąd bierze się zawilgocenie w budynkach?

Nadmiar wilgoci w budynkach może mieć kilka przyczyn. Ciężko je określić, nie analizując dokładnie sytuacji, w kontekście konkretnego budynku. Najbardziej problematyczną z przyczyn jest nieodpowiednie zaizolowanie fundamentów. Jest to błąd popełniany już na etapie projektowania lub budowy budynku. A konkretnie na etapie wylewania ław fundamentowych i budowania ścian. To przez fundamenty wilgoć dostaje się do ścian. Gdy nie zostanie zastosowana odpowiednia izolacja, woda poprzez ciśnienie w gruncie dostaje się do porów cegieł, z których zbudowane są ściany. W cegłach i innych materiałach budowlanych są tak zwane kapilary. To nimi wilgoć przedostaje się do wyższych warstw ściany, powodując później zawilgocenie lokalu.

Trzeba zablokować dostawanie się wody do porów cegieł lub innych materiałów, z których zbudowany jest fundament, aby zapobiec temu zjawisku. Najskuteczniejszym, choć dość skomplikowanym rozwiązaniem jest iniekcja pozioma i jej wersja - iniekcja krystaliczna. Ta metoda fizycznie zablokuje przedostawanie się wody do ściany. Iniekcja pozioma fundamentów może zostać wykonana zarówno w starych, kilkudziesięcioletnich budynkach, jak i nowych domach, których właściciele przeoczyli ten aspekt i teraz muszą poradzić sobie z wilgocą w lokalu. Oczywiście można stosować specjalne osuszacze powietrza, lecz jest to rozwiązanie na krótką metę, które w dodatku nie eliminuje przyczyny, czyli nieszczelnych fundamentów, a jedynie jego skutki. Skuteczną metodą jest iniekcja murów.

Na czym polega iniekcja pozioma?

Na początku przeprowadza się dokładne oględziny budynku, aby określić jego stan techniczny. Jest to niesamowicie istotne, gdyż aby przeprowadzić iniekcję poziomą muru, należy odpowiednio dostosować materiały do danego budulca. Największe problemy ekipom budowlanym, sprawiają mury, które mają już swoje lata. Mają one to do siebie, że posiadają liczne ubytki, co znacząco utrudnia prace. Niełatwo pracuje się również z cegłami i pustakami, które mają w środku puste przestrzenie. Praca przy takich materiałach musi być bardzo precyzyjna i wymaga sporego doświadczenia. W przeciwnym razie iniekcja pozioma nie będzie tak skuteczna, jak mogłaby być.

Jednak przeprowadzenie remontu w tym zakresie, jest możliwe niemal w każdym budynku. Trzeba tylko odpowiednio dobrać metodę przeprowadzenia iniekcji poziomej oraz substancję iniekcyjną. Sam proces polega na wprowadzeniu do muru substancji, która ma zatrzymać przedostawanie się wilgoci do wyższych warstw ściany. Substancję wprowadza się poprzez nawiercone wcześniej otwory. Jest to specjalna mieszanka chemiczna, która nie rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu stanowi dla wilgoci barierę nie do pokonania.

Cena iniekcji poziomej jest zależna od wielu czynników, takich jak stan murów czy materiał, z którego zostały wykonane. Nie bez znaczenia dla ostatecznej ceny, będzie też to, jakiego środka będzie trzeba użyć, co jest bezpośrednio powiązane z poprzednimi zależnościami.

Jakie są metody iniekcyjne?

Najpowszechniejszą metodą jest izolacja pozioma za pomocą iniekcji ciśnieniowej. Substancjami, które się stosuje podczas stosowania tej metody są najczęściej różnego rodzaju żywice dostępne w firmach przeprowadzającej izolacje w Warszawie. Niewątpliwą zaletą tej metody jest brak konieczności odkopywania fundamentów, co pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości pracy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%