Zamknij

Cechy dobrego zespołu

13:12, 04.06.2019 | materiał partnera
Skomentuj

Istnieją cechy – wyróżniki, za pomocą których można scharakteryzować dobry zespół pracowników. Do utworzenia takiego składu dąży niemal każda firma, która chce osiągnąć wysoką skuteczność w swojej branży. Czym wyróżnia się zgrany zespół współpracowników?

Odpowiednia komunikacja pomiędzy członkami

Komunikacja stanowi klucz do zrozumienia, a tym samym do prawidłowego funkcjonowania każdej organizacji, a tym samym poszczególnych jej zespołów. Nieprzerwana i prowadzona w sposób spójny pozwala na jasny i klarowny przekaz myśli, kompetencji i obowiązków pomiędzy poszczególnymi członkami grupy. Można ją upraszczać za pomocą specjalnych komunikatorów bądź wzmacniać poprzez briefingi i wspólne spotkania. Aby ulepszyć i skrócić komunikację zespołu pracowników można używać żargonu, który będzie również miał funkcję integrującą.

Odpowiedni podział obowiązków = efektywna praca

Podział obowiązków w zespole powinien być oparty na stopniu zróżnicowania kompetencji poszczególnych członków. Każdy zespół powinien mieć swojego lidera, który będzie kierował działaniami grupy. Osoba na tym stanowisku doskonale zna kompetencje poszczególnych członków załogi i wie, komu i jakie delegować obowiązki. Co więcej, muszą być one uściślone i precyzyjnie zaplanowane tak, aby pracownicy nie wchodzili ze sobą we wzajemne konflikty. Im większa przejrzystość zadań, tym skuteczniej zespół może działać.

Wzajemne wsparcie członków

Wsparcie, na które mogą liczyć poszczególni członkowie zespołu, jest ważne zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Wówczas starsi stażem pracownicy są w stanie doradzić i odpowiednio pokierować resztą. Wsparcie powinno również mieć miejsce podczas wykonywania obowiązków, w których potrzeba zróżnicowanych kompetencji. W takim przypadku pracownicy dopełniają się, tworząc silną drużynę. Cementowaniu tego typu związków wspaniale służą imprezy integracyjne oraz wspólne wyjścia poza pracą.

REKLAMA
(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© extrawalcz.pl | Prawa zastrzeżone