Zamknij

PING, download i upload – co to wszystko znaczy?

18:32, 26.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:32, 26.11.2021

Każdy użytkownik internetu powinien znać podstawowe parametry, od których zależy jakość używanego łącza. Należą do nich download, upload oraz PING. Wyjaśniamy, co każdy z nich oznacza i jaką powinny osiągać wartość.

Co to jest PING?

PING to parametr, za pomocą którego mierzy się opóźnienia w transmisji danych. Pokazuje on czas, jaki upłynął od momentu wykonania określonej czynności podczas korzystania z sieci do momentu jej odebrania przez serwer oraz przesłania informacji zwrotnej. Wartość PING-u podaje się w milisekundach (ms) – im mniejsze opóźnienie, tym lepiej dla użytkownika.

Niski PING jest istotny przede wszystkim dla graczy, którzy mierzą się w sieci z innymi użytkownikami. Powinno im zależeć na uniknięciu tzw. lagów, które zakłócają płynność gry i utrudniają reagowanie w porę na działania innych graczy. Na jak najmniejszych opóźnieniach powinno również zależeć streamerom oraz osobom oglądającym w telewizji internetowej transmisje na żywo z wydarzeń sportowych.

Odpowiedni PING do grania i streamowania nie powinien być wyższy niż 50 ms, a najlepiej jeżeli osiągnie mniej niż 10 ms. W przypadku pozostałych czynności opóźnienia mogą być nieco wyższe, lecz nie powinny przekraczać 100 ms.

Czym jest download?

Download to prędkość pobierania danych z internetu na komputer użytkownika. Nie chodzi w tym przypadku jedynie o pobieranie plików na dysk, lecz także wczytywanie tekstu, zdjęć, dźwięków czy filmów. Prędkość pobierania jest wyrażana w megabitach na sekundę (Mb/s). Wysoki download stanowi niezbędny warunek, aby móc komfortowo korzystać z sieci.

Prędkość pobierania powinna wynosić co najmniej 300 Mb/s, co pozwoli bez przeszkód używać internetu do podstawowych czynności, w tym:

  • surfowania,
  • korzystania z mediów społecznościowych,
  • sprawdzania pogody,
  • obsługiwania skrzynki pocztowej,
  • korzystania z komunikatorów internetowych,
  • pobierania plików o niedużej wielkości,
  • słuchania muzyki.

Jeżeli jednak użytkownik chce również grać w gry sieciowe, streamować, pobierać duże pliki czy oglądać wysokiej jakości filmy w serwisach streamingowych, wtedy niezbędne będzie łącze o downloadzie co najmniej 600 Mb/s. Do wyświetlania na komputerze filmów w standardzie 4K warto mieć internet o prędkości 1 Gb/s.

Co to jest upload?

Trzecim ważnym parametrem jest upload, czyli prędkość wysyłania danych z komputera na zewnętrzny serwer. Podobnie jak w przypadku downloadu, tutaj również jednostką miary są megabity na sekundę (Mb/s). Wysoki upload będzie istotny przede wszystkim dla:

  • użytkowników prowadzących streaming video,
  • osób wysyłających dużych rozmiarów pliki do wirtualnej chmury,
  • internautów, którzy chcą dzielić się plikami ze swoimi znajomymi, np. zdjęciami czy nagraniami z wakacyjnego wyjazdu,
  • osób, które często komunikują się ze swoimi bliskimi poprzez komunikatory wideo,
  • uczestników konferencji online,
  • osób, które pracują lub uczą się zdalnie.

Aby móc swobodnie korzystać z internetu w podstawowym zakresie, warto wybrać łącze o prędkości wysyłania nie niższej niż 50 Mb/s. Jeżeli jednak internet ma służyć głównie do grania i streamowania, wtedy upload nie powinien wynosić mniej niż 100 Mb/s, a najlepiej 300 Mb/s. Osiągnięcie tak dużych wartości jest możliwe w przypadku łącza światłowodowego.

Szybki i stabilny internet od Netii

Szukasz operatora, który zapewni ci wysokiej jakości łącze o dużej prędkości wysyłania i pobierania oraz niskim PING-u? Netia oferuje swoim klientom pakiety szybkiego i stabilnego internetu światłowodowego w trzech wariantach – download 300 Mb/s i upload 50 Mb/s, download 600 Mb/s i upload 100 Mb/s oraz download 1 Gb/s i upload 300 Mb/s.

Jeżeli instalacja łącza światłowodowego w danej lokalizacji nie jest możliwa, wtedy warto wybrać internet mobilny 5G lub 4 LTE, którego parametry są zbliżone do światłowodów. Netia oferuje duże pakiety danych, w tym 500 GB i 1000 GB, dlatego jest to internet niemal nielimitowany. Na blogu Netii można znaleźć sporo porad, jak przyspieszyć działanie internetu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%