Zamknij

CIEPŁY DOM, CZYLI JAKI?

09:03, 13.10.2021 Aktualizacja: 18:45, 13.10.2021

CIEPŁY DOM, CZYLI JAKI?

Budując dzisiaj dom, należy myśleć nie tylko o jego trwałości, równie ważnym elementem są koszty jego eksploatacji. Aby były one jak najniższe, należy zadbać o jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię grzewczą, a to oznacza, że budynek musi być dobrze zaizolowany termicznie. Czym powinien charakteryzować się ciepły dom?

 Koszty eksploatacyjne budynku mogą być niższe, jeśli podejmiemy odpowiednie decyzje inwestycyjne na samym początku budowy. Choć wiąże się to z większymi nakładami finansowymi, warto je ponieść. Niższe rachunki w trakcie użytkowania dadzą oszczędności, które przyniosą zwrot wydatków.

 

ARCHITEKTURA CIEPŁEGO DOMU

Kluczowe miejsce w finansach domowych zajmują koszty ponoszone na ogrzewanie budynku. Można je jednak zmniejszyć, jeśli wybierzemy projekt, który zakłada budowę ciepłego domu. Należy zdecydować się na budynek o niższych, niż w przypadku standardowego domu, stratach cieplnych, a takie możliwości daje określona architektura. Dom energooszczędny charakteryzuje się tym, że stosunek jego przegród zewnętrznych do kubatury części ogrzewanej jest jak najmniejszy. Takie warunki spełniają nieduże domy, o zwartej bryle, przekryte dachem płaskim, dwuspadowym lub jednospadowym, i jak najmniejszej liczbie detali architektonicznych, takich jak balkony, wykusze, ryzality itp.

CIEPŁY DOM TO ODPOWIEDNIA IZOLACJA TERMICZNA

Ciepły dom to taki, którego straty ciepła ponoszone przez poszczególne elementy przegród zewnętrznych są jak najniższe. Istotną rolę odgrywają w nim: odpowiednie zaizolowanie ścian zewnętrznych, dachu, stropów, podłogi na gruncie, a także zamontowanie stolarki okiennej i drzwiowej o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Z tego względu, planując budowę należy rozważyć przede wszystkim technologię wznoszenia ścian. Budynek, w którym straty ciepła przez przegrody zewnętrzne będą zminimalizowane, będzie znacznie tańszy w eksploatacji. Wznosząc ciepły dom w technologii ścian jednowarstwowych o ich termoizolacyjności zadecyduje materiał murowy o wysokim współczynnika przenikania ciepła U. Przy ścianach warstwowych za wymagane parametry termoizolacyjne odpowiada ocieplenie domu. Powinien mieć on odpowiednią grubość i wymagany współczynnik przewodzenia ciepła λ. Niezależnie od technologii materiał murowy powinien mieć wysoką akumulacyjność ciepła, czyli gromadzić energię cieplną w ciągu dnia i oddawać ją wieczorem i nocą. Energooszczędne budownictwo wymaga także ciepłych okien i drzwi. Stolarka otworowa powinna charakteryzować się wysokimi parametrami izolacyjności termicznej. Dotyczy to nie tylko drzwi wejściowych i okien pionowych, ale także przeszkleń tarasowych i dachowych. Ważna jest też dokładność wykonywania prac podczas budowy, która ma na celu zapobiegnięcie powstawaniu w budynku mostków termicznych, czyli miejsc ucieczki ciepła. Najczęściej powstają one na połączeniu elementów konstrukcyjnych, wokół stolarki okiennej oraz w miejscu przerwanej ciągłości termoizolacji.

OGRZEWANIE DOMU

Ciepły dom, czyli powstający z odpowiednich materiałów oraz dobrze zaizolowany budynek, powinien zużywać mało energii cieplnej. Ale oszczędności dadzą też odpowiednie rozwiązania instalacyjne. Warto zatem wybrać takie, które charakteryzuje wysoka sprawność. W budownictwie energooszczędnym zalecane są między innymi kotły kondensacyjne, regulatory ciepła, ogrzewanie płaszczyznowe: podłogowe i ścienne, gruntowe i powietrzne wymienniki ciepła oraz pompy ciepła. Sprawdzą się zatem rozwiązania takie jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją, czyli odzyskująca ciepło, oraz urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii służące do ogrzewania wnętrza oraz wody użytkowej, takie jak gruntowe lub powietrzne pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Ponadto istotnym elementem jest korzystanie z naturalnej energii cieplnej, co wymaga odpowiedniego usytuowania budynku względem stron świata. Przestrzeń dzienna i najbardziej użytkowana w domu powinna być zwrócona na południe lub południowy-zachód, a jej przegrody maksymalnie przeszklone, co umożliwi przenikanie promieniowania słonecznego do wnętrza i ogrzewanie go w czasie chłodnych pór roku.

 

0%