Zamknij

Krajobraz w sztuce

21:28, 06.05.2019 z Aktualizacja: 21:31, 06.05.2019
Skomentuj

Na wernisażu wystawy „Krajobraz życia - życie krajobrazu”, który odbył się 3 maja w tuczyńskim zamku, swoje prace zaprezentowało 34 twórców: studentów i wykładowców Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz ich przyjaciele.

W głównej mierze twórcy studiują lub zajmują się zawodowo kształtowaniem krajobrazu i sztuką krajobrazu. Wkład w powstanie wystawy i towarzyszących jej wydarzeń mieli także mieszkańcy Tuczna: Janusz Gajowiecki i Paweł Sochacki.

- Do ochrony krajobrazu zobowiązuje nas dokument przyjęty przez Polskę w 2006 roku, mianowicie Europejska Konwencja Krajobrazowa. Odkąd ją przyjęliśmy, naszą powinnością stała się ochrona endemicznych krajobrazów oraz ochrona ich różnorodności  - mówiła kurator wystawy Izabela Dymitryszyn z SGGW w Warszawie. - Ochrona ta zgodnie z Konwencją, realizowana ma być między innymi poprzez ukazywanie i upowszechnianie piękna, znaczeń, wrażeń z odbioru krajobrazu, definiujących wartości rodzimych krajobrazów, których doświadczamy w życiu codziennym. Dlatego na naszej wystawie wszyscy twórcy próbują ukazać wrażenia, znaczenia, wartości, które w krajobrazach dostrzegają. Myślą przewodnią naszej wystawy jest różnorodność postrzegania krajobrazu.

Twórcy korzystali z wielu technik, jak malarstwo olejne, rysunek, fotografia, rzeźba i film. W okolicy zamku można też było podziwiać instalacje przestrzenne.

Gośćmi podczas wernisażu byli m.in. były minister środowiska, Jan Szyszko, burmistrz Krzysztof Hara, tuczyńscy radni i mieszkańcy.

Wernisażowi towarzyszyły warsztaty artystyczne dla dzieci, projekcja filmu Pawła Sochackiego, stanowiącego porównanie Tuczna sprzed i po II wojnie światowej.                                                                      

Tematyczną oprawę muzyczną wernisażu przygotował Maksymilian Stryczek.

Prace zaprezentowane w tuczyńskim zamku można oglądać do 2 czerwca.

Sponsorem wystawy „Krajobraz życia - życie krajobrazu” jest firma Ludwig Czekolada. 

(z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%