Zamknij
REKLAMA

Wielkie Święto Kultury - Młodopolska Wiosna

16:19, 22.04.2018 | k
REKLAMA
Skomentuj

Od 22 kwietnia w Muzeum Ziemi Wałeckiej można oglądać obrazy twórców okresu Młodej Polski. Niedzielny wernisaż połączono z koncertem i prezentacją strojów z tego okresu.

Na wystawę składają się 44 obrazy pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. A wśród nich wielkie nazwiska, tj. Olga Boznańska, Julian Fałat, Jacek Malczewski, Józef Pankiewicz czy Leon Wyczółkowski. Wartość prezentowanych prac to ponad 1,5 mln zł.

Wystawa pochodzi z prywatnej kolekcji Bogdana Cybulskiego i, jak mówi kolekcjoner, to zaledwie część jego zbiorów.

- Kolekcjonować obrazy zacząłem piętnaście lat temu i myślę, że dzisiaj już zakończyłem. Obecnie ceny są tak wysokie, że znajdują się poza zasięgiem. Moja kolekcja to przede wszystkim Młoda Polska, ale także okres międzywojenny - mówi B. Cybulski. - Cieszę się, że mogę pokazywać kolekcję właśnie w wałeckim muzeum, bo w latach 60. i 70. przyjeżdżałem do Wałcza we wszystkie wakacje i mam z tym miejscem związane bardzo dobre wspomnienia.

Dyrekcja muzeum wręczyła podziękowania sponsorom wystawy, którymi są Urząd Miasta Wałcz, Albor, ZEC, TBS, ZWiK, ZGK i Broset.

Kolejnym punktem Święta Kultury był koncert „Muzyka Starego Wiednia” w wykonaniu La Fonica Trio, po którym odbyła się prelekcja i prezentacja strojów z lat 1890-1918. Autorka prelekcji, Anna Moryto, mówiła m.in. o przemianach w modzie czy stylach historycznych wykorzystywanych w szczególności w modzie damskiej. A. Moryto kolekcjonuje zabytkowe stroje historyczne, głównie damskie, a na co dzień zajmuje się rekonstrukcją historyczną.

- Moda męska uległa pewnemu ustaleniu i zostaje do dzisiaj w swojej formalnej wersji, z kolei w modzie damskiej zaszło dużo zmian, które były bardzo widoczne pod koniec XIX wieku, przełomem był także czas wojny - opowiada A. Moryto.

Niedzielne wydarzenie rozpoczęło cykl imprez związanych z jubileuszem 715-lecia Wałcza. W kolejnych dniach w mieście odbędą się m.in. gra plenerowa, koncerty, konkursy, konferencja, uroczysta sesja Rady Miasta, a obchody zakończy wkopanie „Tuby czasu” i urodzinowy tort dla mieszkańców.

k

(k)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© extrawalcz.pl | Prawa zastrzeżone