Zamknij

„Amici, diem perdidi” - a referendum ogólnokrajowe!

10:36, 13.10.2023 . Aktualizacja: 13:51, 13.10.2023
Skomentuj

Pewnego dnia, gdy cesarz rzymski Tytus Flawiusz (w latach 79-81 n.e.) uświadomił sobie, że niczego dobrego nie uczynił w tym dniu dla poddanych, z przerażeniem zawołał „Przyjaciele, straciłem dzień! (Amici, diem perdidi!).

W dniu 15 października zarządzono w Polsce referendum ogólnokrajowe. W Konstytucji RP, w art. 125, ust. 1 czytamy „W sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe, a w ust. 3 „Jeżeli w referendum ogólnokrajowym wzięło udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania, wynik referendum jest wiążący”. Podstawa prawna zawarta jest w art. 4 Konstytucji RP, w ust. 1 „Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu oraz w ust. 2 „Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio”.

Zatem, referendum ogólnokrajowe jest konstytucyjną formą demokracji bezpośredniej, w której polscy obywatele wyrażają swoją wolę co do sposobu rozstrzygnięcia konkretnych ważnych kwestii. Istotą referendum jest głosowanie w oparciu o podstawowe zasady prawa wyborczego, które są powszechne, bezpośrednie, równe i tajne, a obywatele mają alternatywę „tak” lub „nie”.

W Europie, najwięcej referendów jest w Szwajcarii. Nawet, niektórzy nazywają ją „republiką referendalną”. Szwajcaria wprowadziła opcjonalne referendum w 1874 r. Od tego czasu odbyło się ich 208! Dla przykładu, w lutym 2022 r. Szwajcarzy zagłosowali przeciwko całkowitemu zakazowi eksperymentów na zwierzętach oraz poparli zakaz reklamowania wyrobów tytoniowych wszędzie tam, gdzie takie reklamy mogą być widoczne dla dzieci i młodzieży. Sami Szwajcarzy nie wyobrażają sobie już funkcjonowania ich państwa bez referendów.

Tak więc, referendum to najwyższa forma prawdziwej demokracji.

Ogólnie, jeśli uważasz, że demokracja jest najlepszą formą ustrojową, to będziesz wielce zadowolony, gdy na konkretne tematy będą mogli wypowiedzieć się wszyscy wyborcy. A dzieje się tak w przypadku demokracji bezpośredniej, w tym w szczególności poprzez właśnie referendum. Zatem, czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego!? Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego!? Czy popierasz likwidację bariery na granicy z Białorusią!? Czy popierasz przymusowy mechanizm relokacji nielegalnych migrantów!?

Co najbardziej ważne - wynik tego referendum będzie obowiązywał każdy rząd, niezależnie od opcji politycznej?! Zatem, jeśli popierasz te pytania, to znaczy, że wyrażasz zgodę na powtórnie prywatyzowanie wszystkiego, co zostało jeszcze w rękach polskiego państwa, zgadzasz się na podwyższenie wieku emerytalnego, poddajesz się eurokratom Unii Europejskiej (czytaj: Niemiec i Francji) i zgadzasz się mechanizm przymusowej relokacji do Polski nielegalnych imigrantów oraz akceptujesz ponowną likwidację polskiej armii i obniżenia bezpieczeństwa na terenie Polskim, bo wyrażasz zgodę na likwidacja bariery na granicy z Białorusią.  

Zatem, powinieneś (musisz) uczestniczyć w podwójnym święcie demokracji - w wyborach do Sejmu RP i Senatu i zagłosować dla Polski. Bo jeśli tego nie uczynisz, zdanie cesarza rzymskiego będzie cię prześladować stale. „Przyjaciele, straciłem dzień! (Amici, diem perdidi!).

Czesław Hoc

poseł na Sejm RP

wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%