Zamknij

Obchody Święta Niepodległości w Gminie Tuczno

13:00, 13.11.2024 Aktualizacja: 10:03, 14.11.2024
Skomentuj

Obchody Święta Niepodległości w Gminie Tuczno rozpoczęły się już 8 listopada. W tym dniu w Szkołach Podstawowych odbyły się uroczyste akademie upamiętniające 106 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uroczystościach nie zabrakło obecności Burmistrza Tuczna, który podziękował za przygotowanie uroczystości.

 


9 listopada od godz. 10.00  mieszkańcy, wolontariusze ze szkół Szkoła Podstawowa im. Wedlów - Tuczyńskich w Tucznie Szkoła Podstawowa im. Mieszka I w Marcinkowicach oraz członkowie lokalnego PZW "Wodnik" Tuczno wyruszyli, aby posprzątać brzegi Tuczyńskich jezior. To piękna inicjatywa, która pokazuje, jak bardzo zależy nam na czystym i zadbanym środowisku – miejscu, które jest naszym domem i które chcemy zostawić w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń. Głównym organizatorem tej akcji był Gminny Ośrodek Kultury w Tucznie.

10 listopada w GOK można było wysłuchać koncertu zespołu ,,Trupięgi’’ w wykonaniu utworów inspirowanych wierszami Bolesława Leśmiana.

Obchody w dniu 11 listopada rozpoczęły się mszą św. W kościele parafialnym po której nastąpił przemarsz pod kamień pamięci, gdzie nastąpiło uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego oraz złożenie wiązanek. Nie zabrakło również przemówienia Burmistrza, który podkreślił ważność tego dnia i zwrócił uwagę na to jak ważny w życiu każdego człowieka jest patriotyzm. Dalsze obchody miały miejsce w Bibliotece, gdzie zaczęto od wystawy o bohaterstwie naszych Mieszkańców zorganizowanej wraz z Muzeum Ziemi Wałeckiej.

Uczestnicy mogli zobaczyć także sprzęt wojskowy, który reprezentował 100 Batalion Łączności, a także zdobyć wiedzę  nie tylko z podstaw łączności użytkowanej w Wojsku Polskim ale także z podstaw medycyny pola walki.

Dodatkowe atrakcje zapewniła Fundacja Regiment/Strefa Historii, która zaprezentowała 

Sprzęt Ludowego Wojska Polskiego, ale dodatkowo mimo początkowych trudności  (jak przystało na sprzęt Armii Czerwonej) było można doświadczyć wygody przejażdżki zabytkowym Uazem.

Kolejną częścią był koncert zorganizowany wraz ze Szkołą Podstawową im. Wedlów - Tuczyńskich w Tucznie podczas, którego wystąpili uczniowie szkoły, a finałem był koncert śpiewanej poezji Pana Kuby Michalskiego, który zabrał uczestników w piękną muzyczną podróż po kartach historii.


 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

MichaśMichaś

0 1

Jak można obchodzić to coś? Po pierwszej światowej. Niemieckie dowództwo nie miało czasu i pieniędzy. Dlatego do pociągu jadącego z Magdeburga, wsadzili prezent w postaci wirusa piłsudzkiego. Miał on zabezpieczyć wschodnie granice niemiec, przed bolszewikami. I tak było. Ziuk pobierał pieniądze z HK Stelle Kraków (agent). I w dwadzieścia lat zepsuli to wszystko(sanacja). I z co tu świętować? 17:16, 13.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MichaśMichaś

0 1

Flagę ustalili nam masoni. Dwa pasy, bez Krzyża, bez wizerunku Maryji Królowej Polski. Hymn napisał mason o masonskich bochaterach ( heinrisch doąbrowski, napoleon). Muzykę skomponował mason. 17:22, 13.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MichaśMichaś

0 0

Zaszczepieni, zakredytowani w rzydowskich bankach na 30 lat. I macie czelność mówić o niepodległości. Od 1668 roku, projekt pt. Chrześcijańska Polska, jest skutecznie wygaszany. 17:25, 13.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MichalinaMichalina

0 0

Korona powinna być zamknięta 21:02, 14.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%