Zamknij

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym i poszukiwać nowych wyzwań?

14:53, 19.11.2024 . Aktualizacja: 14:55, 19.11.2024
Skomentuj

Dziś o stresie i wypaleniu nie rozmawiają tylko leniwi. To palący temat – życie w wielkim mieście, w warunkach niepewności i zatrucia informacyjnego, prowadzi do kolosalnego przeciążenia psychicznego. Razem z Jooble powiemy Ci, jak sobie z tym poradzić.

 

Tak naprawdę nie tylko ludzie wykonujący wiele zadań jednocześnie są podatni na wypalenie zawodowe. Wypalenie zawodowe zaczyna się od wyczerpania emocjonalnego, zmęczenia skupieniem uwagi na określonych tematach.

Co zaskakujące, wypalenie zawodowe często pojawia się podczas poszukiwania pracy. Osoba poszukująca pracy każdego dnia przeżywa fale nadziei i rozczarowania, pomiędzy złością a bezradnością. To wyczerpuje psychicznie. Aby ułatwić sobie proces poszukiwania pracy, warto wybrać wygodną i co najważniejsze skuteczną metodę. Dlatego warto skorzystać z serwisu Jooble, który jest jednym z najlepszych serwisów poszukiwania pracy. Jooble zebrała najlepsze ogłoszenia od pracodawców, umożliwia filtrowanie według osobistych wymagań i preferencji, wyszukiwanie według słów kluczowych, np. oferty pracy wprowadzanie danych zdalna na Jooble, a także umożliwia bezpośrednie przesłanie CV do pracodawcy. Jooble pomoże Ci przezwyciężyć trudności w poszukiwaniu pracy.


Wypalenie zawodowe to problem, który dotyka każdego z nas. Powstaje i rozwija się na tle chronicznego stresu. Prowadzi to do wyczerpania się zasobów emocjonalnych, energetycznych i osobistych człowieka. Istnieje rodzaj nagromadzenia negatywności, który nie znajduje wyjścia w żadnej manifestacji. Przyczyny wypalenia zawodowego mogą być różne, ale oto lista głównych, najczęstszych przyczyn:

  1. Kumulacja negatywnych doświadczeń;

  2. Rutyna i monotonia, brak nowości;

  3. Praca po godzinach;

  4. Wewnętrzne nieporozumienia i zmiana priorytetów życiowych;

  5. Życie według schematu „dom – praca – dom”.

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?

Jeśli czujesz, że nie masz energii do działania, nie możesz się skoncentrować lub brakuje Ci czasu dla bliskich, być może doświadczasz wypalenia. Typowe objawy to:

  • Przewlekłe zmęczenie: Nawet po odpoczynku czujesz się wyczerpany i brak Ci energii do działania;

  • Problemy z koncentracją: Masz trudności z wykonywaniem codziennych zadań i odczuwasz brak kontroli nad sytuacją;

  • Zatarcie granic między pracą a życiem prywatnym: Brak czasu dla rodziny, przyjaciół czy pasji prowadzi do poczucia winy i stresu.

Kilka sposobów na pokonanie wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe wynika przede wszystkim z tego, że nasz harmonogram pracy, tempo życia, charakter obowiązków, terminy i inne czynniki stresogenne przekraczają satysfakcję z tego, co robimy.

Przyznaj się do zmęczenia

Musisz dać sobie czas na odpoczynek. Najpierw zdaj sobie z tego sprawę i przyznaj się do tego przed sobą i swoimi bliskimi. Zasadniczo odpoczynek polega na przejściu z jednego zadania lub czynności na coś innego. Większość kobiet łączy co najmniej dwie lub trzy istotne czynności. Na zmianę zmieniają role między kolegą, żoną i matką. Dlatego też matki skupione na wychowaniu i rozwoju swoich dzieci również mogą być podatne na wypalenie zawodowe.

Naucz się mówić: „Nie!”

Pamiętaj, że mówiąc nie pracy w godzinach nadliczbowych, mówisz tak swoim bliskim. Ale warto mieć czas nie tylko dla domu i rodziny, ale także dla siebie. Wiele osób może odmówić sobie w pracy niepotrzebnych zadań, za to w domu wyczerpują się niekończącymi się codziennymi sprawami. Naucz się delegować, rozdzielać obowiązki, prosić o pomoc – to wszystko pomoże Ci znaleźć trochę wolnego czasu.

Porzuć perfekcjonizm

Pogoń za sukcesem nie uszczęśliwia ludzi. Nie ma ludzi idealnych – taka jest rzeczywistość. Wszyscy popełniamy błędy i to jest w porządku! Nadmierne martwienie się opiniami innych ludzi jest stratą energii. Nigdy nie zadowolimy wszystkich i dlatego nie powinniśmy długo martwić się tym, co myślą o Tobie inni.

Porzuć samooskarżanie, krytykę i skupianie się na własnych błędach, lepiej skierować swój wewnętrzny dialog na konstruktywny kierunek. Zadaj sobie pytanie, co można poprawić i jak można to zrobić.

Znajdź swoje „zasoby”

Napisz listę rzeczy, które dodają Ci pozytywnej energii. Spróbuj znaleźć co najmniej 50 źródeł żywych emocji. To jest coś bardzo osobistego dla każdego, ale co to jest dla ciebie? Zakupy, muzyka, taniec, bieganie, robienie na drutach, rysowanie, czytanie, przytulanie zwierzaka – to właśnie poprawia Twój nastrój. Znajdź czas na te małe radości i staraj się rzadziej robić to, co pochłania zasoby.

Przejmij kontrolę nad swoim czasem

Przejmij kontrolę nad swoim czasem, obowiązkami, pragnieniami. Jeśli jesteś zawsze zajęty i zestresowany, trudno jest zachować równowagę i żyć świadomie. Tymczasem dzieci dorastają, rodzice się nudzą, a każdy dzień może być wypełniony radością i znaczeniem. To właśnie sens, odpowiednio ustawione priorytety pomogą Ci przetrwać wszelkie trudności, bo w ten sposób wiesz, że te trudności są skończone i potrzebne do osiągnięcia znaczącego celu.

Podsumowanie

Skorzystaj z naszych rad z Jooble, przeanalizuj swoje życie i zmień je. Wypalenie zawodowe można łatwo przezwyciężyć, stosując odpowiednie podejście. Spróbuj, a odniesiesz sukces.

 

artykuł partnera

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%