Zamknij

Górnica - Gmina Wałcz. Zapomniane Korzenie Mistrza Bauhausu. Ciekawostka

20:57, 05.05.2025 Aktualizacja: 22:27, 05.05.2025
Skomentuj

"Cudze chwalimy, a swego nie znamy..." To stare przysłowie nabiera zupełnie nowego znaczenia, gdy uświadomimy sobie, że zaledwie kilka kilometrów na północ od Wałcza, w malutkiej miejscowości Górnica, kryje się fascynująca historia związana z jednym z najwybitniejszych architektów XX wieku – Walterem Gropiusem, założycielem legendarnego Bauhausu.

Czy kiedykolwiek przejeżdżając przez malownicze tereny gminy Wałcz, wyobrażaliście sobie, że te spokojne krajobrazy kształtowały wizjonera, który zrewolucjonizował światową architekturę i design? A jednak! To właśnie w starym folwarku należącym do jego rodziny, młody Walter spędzał beztroskie lata dzieciństwa. Urodzony w Berlinie w 1883 roku, Gropius czerpał z natury Pomorza Zachodniego, gdzie jego rodzina posiadała majątek. Te wczesne lata, spędzone wśród pól i lasów, niewątpliwie ukształtowały jego wrażliwość na formę, przestrzeń i harmonię, które później stały się fundamentem jego rewolucyjnej wizji.

Mało kto wie, że pierwsze architektoniczne kroki Gropius stawiał właśnie na tej ziemi. Po studiach architektonicznych w Monachium i Berlinie, jego wczesne projekty, takie jak wspomniana willa Metzler w Drawsku Pomorskim, spichlerz w Mirosławcu i dom w Żołędowie, choć jeszcze nie nosiły znamion w pełni ukształtowanego stylu Bauhausu, świadczyły o poszukiwaniu nowoczesnych rozwiązań i funkcjonalności. To z inspiracji lokalnymi krajobrazami i być może tradycyjnym budownictwem regionu zrodziły się te projekty, które choć dziś mogą wydawać się mniej znane od jego późniejszych, ikonicznych realizacji, stanowią niezwykle cenny ślad jego wczesnej twórczości.

Prawdziwa rewolucja w myśleniu o architekturze i sztuce nastąpiła wraz z założeniem przez Gropiusa w 1919 roku w Weimarze Bauhausu. Była to szkoła artystyczno-rzemieślnicza, która połączyła rzemiosło, sztukę i technologię. Gropius odrzucił tradycyjne podziały między artystami i rzemieślnikami, wierząc w ideę "Gesamtkunstwerk" – dzieła sztuki totalnej, w którym różne dziedziny twórczości przenikają się i uzupełniają. Bauhaus kładł nacisk na funkcjonalność, prostotę formy i wykorzystanie nowoczesnych materiałów, stając się wkrótce jednym z najważniejszych ośrodków modernizmu na świecie. Projekty Bauhausu, od budynków po meble i przedmioty codziennego użytku, charakteryzowały się czystymi liniami, praktycznością i estetyczną surowością, wywierając ogromny wpływ na architekturę i design XX i XXI wieku.

Odkrycie tych "polskich śladów Picassa architektury",  to nie tylko fascynująca ciekawostka historyczna. To przede wszystkim ogromna szansa dla regionu wałeckiego i całego Pomorza Zachodniego. Wyobraźmy sobie szlak kulturowy, architektoniczny i inspiracyjny, który prowadziłby turystów śladami młodzieńczych lat i pierwszych projektów Gropiusa, ukazując, jak te wczesne doświadczenia mogły wpłynąć na jego późniejszą wizję Bauhausu. Taka inicjatywa mogłaby rozsławić nasz region w całej Europie, przyciągając miłośników architektury, designu i historii.

Działania pasjonatów, którzy dostrzegli potencjał tych zapomnianych miejsc, zasługują na szczególne uznanie. Ich praca to nie tylko hołd oddany wielkiemu architektowi, ale przede wszystkim impuls do rozwoju lokalnej turystyki, usług i ożywienia dziedzictwa kulturowego. Inwestycja w pamięć o Gropiusie w jego "małej Górnicy" może przynieść nieocenione korzyści dla całej gminy Wałcz. 

Czas, abyśmy przestali "chwalić cudze", a odkryli i docenili bogactwo historii ukryte tuż za rogiem. Historia Waltera Gropiusa i jego związku z Górnicą to perła, która czeka na swoje odkrycie. Stworzenie szlaku jego pamięci, łączącego jego wczesne realizacje z miejscem dzieciństwa, to nie tylko szansa na promocję regionu,. Trzymamy kciuki za wszystkich, którzy podjęli się tego niezwykłego wyzwania! Kto jest zainteresowany współpraca, może skontaktować się z fundacją, do czego zachęcamy.

Walter Gropius

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%