Wspólnym śpiewaniem hymnu, tańczeniem poloneza, biegami charytatywnymi w blasku dnia i przy pochodniach, morsowaniem, biegiem na orientację i oficjalnie - w kościele oraz pod popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Mieszkańcy powiatu, podobnie jak większość Polaków, na różne sposoby uczcili setną rocznicę odzyskania niepodległości.
Obchody rozpoczęły się kilka dni przed 11 listopada. Już 8 uczniowie, nauczyciele, oraz rodzice ze Szkoły Podstawowej w Chwiramie wystawili widowisko historyczne. W sali Wałeckiego Centrum Kultury przy pełnej widowni przedstawiono zarys historii Polski. Rozpoczęto od Mieszka I, czyli powstania państwowości polskiej, poprzez Rzeczpospolitą szlachecką, narodowe powstania, okres odrodzenia po 123 latach niewoli, dwudziestolecie międzywojenne, agresję faszystowską i sowiecką i II wojnę światową, powojenną odbudowę, lata kryzysu i pustych półek, transformację ustrojową, a zakończono w latach współczesnych.
- Organizujemy takie widowisko od 15 lat, a od 8 wystawiamy w WCK - powiedziała pomysłodawczyni i główna organizatorka widowiska Dorota Hubar. - Tworzę scenariusz, a w organizacji pomagają Dagmara Krzos, Kamila Wróbel, Justyna Monicka, Anetta Mamcarz, Milena Kubowicz i Katarzyna Koza. Wszyscy chętnie brali udział w próbach i samym występie, a gdy zaproponowała włączenie się rodzicom, oczywiście się zgodzili.
9 listopada w całej Polsce o godz. 11.11 uczniowie większości szkół odśpiewali hymn narodowy. Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu przyłączyła się do świętowania nie tylko śpiewem.
Z inicjatywy nauczycieli Anny Jarczewskiej i Józefa Iwańskiego 100 osób (uczniowie klas starszych, nauczyciele i rodzice) tańczyło tego dnia poloneza na dziedzińcu szkoły.
- Sto osób na stulecie - mówi dyrektor szkoły Ewa Hołowska-Kędzierska. - Taniec wzbudził spore emocje wśród wszystkich uczestników. Uczniowie naprawdę się zaangażowali i postarali. Zapamiętają ten dzień na długo.
Oprócz odśpiewania hymnu i zatańczenia poloneza uczniowie „Kornelówki” wzięli udział w szkolnym Turnieju wiedzy historycznej, dotyczącym odzyskania przez Polskę niepodległości. W planach jeszcze jest wieczór poezji „Szeptytura” (15 bm.) i niepodległościowy turniej szachowy (20 bm.).
W Szkole Podstawowej nr 5 świętowano cały tydzień poprzez m.in. happeningi, uroczysty apel w klasach młodszych, popularyzowanie poezji patriotycznej, słuchanie i śpiewanie utworów muzycznych poświęconych Ojczyźnie, prezentacje multimedialne, pogadanki, zabawy słowne i quizy. Kulminacja wydarzeń nastąpiła w piątek, kiedy odbył się okolicznościowy biało-czerwony mecz piłki siatkowej. Po nim odbył się z kolei apel dla całej i wymarsz pod pomnik J. Piłsudskiego. Uczniowie nieśli emblematy szkoły, flagi państwowe i hasło „Niepodległość”. Przy pomniku P .Gepert odczytał informacje o odzyskaniu wolności, a uczniowie złożyli biało-czerwone kwiaty.
Nietypowy apel - w formie urodzin - przygotowali nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Gostomi (gmina Wałcz). Zaproszenie na urodziny Polski przyjęli m.in. przedstawiciele Urzędu Gminy, radni gminni i powiatowi oraz rodzice.
- 11 listopada to wielka radość, symbol miłości ojczyzny. Jubileusz, który będziemy obchodzić za dwa dni to wyjątkowa data, zdarza się raz na sto lat - mówiła otwierając uroczystość dyrektor szkoły Halina Stachowiak.
Po programie artystycznym, o 11.11 uczniowie, przedszkolaki i zaproszeni goście wspólnie odśpiewali Hymn Polski, w niebo wypuszczono balony z życzeniami dla Polski oraz częstowano urodzinowym tortem.
Również w piątek na dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 4 w Wałczu stanęła wielka skrzynia przykryta polską flagą; budynek szkolny również ostał ozdobiony barwami narodowymi.
- Jesteśmy spadkobiercami tych wszystkich ludzi, którzy sto lat temu pozwolili zrealizować marzenia Polaków; marzenia o wolnej i niepodległej Polsce - mówił nauczyciel historii i WOS Piotr Wojtanek.
- Niech żyje niepodległa - zawołali uczniowie.
O 11.11, podobnie jak w szkołach w całej Polsce, nauczyciele, uczniowie oraz przybyli rodzice wspólnie zaśpiewali Mazurek Dąbrowskiego, po czym ze skrzyni wypuszczono w niebo biało-czerwone balony.
Z kolei 11 listopada na wałeckiej promenadzie odbył się zorganizowany przez Urząd Miasta bieg niepodległości. Organizatorzy przewidzieli udział 200 zawodniczek i zawodników i tyle wydano kart startowych.
- Wałcz jest jednym ze 100 miast w Polsce, w których organizuje się bieg niepodległości - mówiła Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych UM Anna Gródka. - Aby uczcić rocznicę we wszystkich miastach, wystartujemy dokładnie o 11.11. Przy okazji biegu odbywa się akcja charytatywna na rzecz Agnieszki Taraski 31-letniej, obecnie mieszkającej w Sławnie wałczanki, która zmaga się z chorobą nowotworową.
Przygotowano dwa dystanse liczące około 11 i 7 kilometrów. Na pierwszym zwyciężył Kamil Linka z Kaczor, a najlepszy wałczanin Dariusz Hofman zajął czwarte miejsce. Dystans 7 kilometrów najszybciej pokonał Roman Frąckowiak z Wielunia, a najlepsza wałczanka, 10-letnia Agata Ogonowska była czwarta. W tym samy czasie na plaży przy MOSIR-ze około 20-osobowa grupa morsów uczciła rocznicę odzyskania niepodległości kąpielą w lodowatych wodach jeziora Raduń.
W Dębołęce już po raz 12 walczono o Puchar Niepodległości w radioorientacji sportowej. W organizowanym przez UKS Błyskawica i 100 BŁ imprezie 42 zawodników rywalizowało w 10 kategoriach, a rozpiętość wieku uczestników wahała się od 8 do 72 lat.
W samo południe 11 listopada wałczanie spotkali się na placu Wolności, aby w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” wspólnie odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Przybyło wielu mieszkańców, poseł na Sejm RP Paweł Suski, urzędująca burmistrz Bogusława Towalewska oraz burmistrz elekt Maciej Żebrowski, samorządowcy miasta i powiatu, poczty sztandarowe szkół i organizacji oraz kompania honorowa Wojska Polskiego. Przy dźwiękach orkiestry na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę i wspólnie odśpiewano wszystkie zwrotki hymnu. Później w pobliskim kościele pw. św. Mikołaja odprawiona została msza w intencji Ojczyzny, a po jej zakończeniu uczestnicy udali się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyły się powiatowe obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Były przemówienia, apel pamięci i salwa honorowa. Przedstawiciele samorządów, szkół i organizacji złożyli pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.
Bardzo bogaty program z okazji setnych urodzin niepodległej Polski przygotowała gmina Mirosławiec. Uroczystości rozpoczęły się już 8 listopada i odbywały się we wszystkich placówkach oświatowych, było wspólne śpiewanie hymnu, zasadzenie dębu i zakopanie kapsuły czasu na placu Papieskim w Mirosławcu, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Ośrodku Kultury i Bieg z Wąsem. 11 listopada odbył się uroczysty capstrzyk, msza i koncerty, m.in. zespołu „Złoty Maanam”. Obchody w gminie Mirosławiec zakończą się dopiero 15 listopada.
Nieco skromniej świętowano w gminie Tuczno, gdzie odbył się m.in. koncert miejscowego chóru, msza, uroczystość pod kamieniem pamięci oraz koncert patriotyczny w tuczyńskim kościele w wykonaniu śpiewającej rodziny Kaczmarków.
11 listopada w Muzeum Ziemi Wałeckiej można było obejrzeć m.in. wystawę „Drogi do niepodległości”, pochodzącą ze zbiorów poznańskiego antykwariusza, historyka, założyciela Szczecińskiego Muzeum Historii i Pamięci doktora Wojciecha Lizaka. Składają się na nią rzadko prezentowane materiały, jak mapy, przedstawiające m.in. ruchy wojsk polskich na froncie wschodnim, zdjęcia, przedstawiające zniszczenia dokonane w Polsce podczas I wojny światowej oraz artykuły z europejskiej prasy, plakaty i rękopisy związane z polską tradycją niepodległościową od powstania styczniowego do 1918 roku z uwzględnieniem wojny polsko-bolszewickiej. Dla młodszych zwiedzających Bartłomiej Baranowski zorganizował warsztaty czerpania papieru.
Związek Nauczycielstwa Polskiego i Wałecki Uniwersytet Trzeciego Wieku również uczcili 100-lecie niepodległości okolicznościowym wykładem i koncertem. Spotkanie poświęcone było historii ZNP w latach 1918-1939, a prelegentem był historyk i pedagog dr Dariusz Szlawski. Po wykładzie odbył się koncert pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu zespołu „Ciała Pedagogiczne”. Spotkaniu towarzyszyła również wystawa „Głos Nauczycielski na 100 lat! Dawna reklama na łamach „Głosu Nauczycielskiego” 1918 - 1939” ze zbiorów Muzeum ZNP w Pilaszkowie.
Zwieńczeniem obchodów był niezwykle udany koncert artystów i instruktorów ze Studia Piosenki Esti Estery Naczk-Suskiej. Tradycyjnie zabrakło miejsc siedzących a nawet… dostawek. 50 wokalistów m.in. z Wałcza, Złocieńca, Drawska Pomorskiego Recza i Szczecina zaśpiewało piosenki z repertuaru Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonówny i Zuli Pogorzelskiej. Akompaniowali im Czarek Górski (piano), Zenon Kończewski (bas), Staszek Kończewski (perkusja), Karolina Furmańczyk (skrzypce) i Bartek Barański (gitara).
- W tym składzie wystąpimy 8 grudnia na Gwiazdce organizowanej przez Wałeckie Centrum Kultury, jednak przygody z melodią międzywojnia nie kończymy. Otrzymaliśmy zaproszenie do Warszawy i kilku miast w Polsce, by pokazać się z naszym programem. Zatem zabieramy się do pracy i obiecujemy, że „Piosenki naszych rodziców - melodie międzywojnia” powtórzymy w okresie karnawału w Wałczu na scenie Wałeckiego Centrum Kultury, po to, by każdy mógł zobaczyć nasze wałeckie Perły - zapewnia Estera Naczk-Suska.
Koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości „Melodie naszych rodziców - piosenki międzywojnia”, zorganizowany był przez ORS „Przyszłość”, wałeckie Starostwo i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
p, m, z, k
Ak18:17, 12.11.2018
6 5
No i bardzo ładnie 18:17, 12.11.2018
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu extrawalcz.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz