Zamknij

Odzież antyelektrostatyczna ? najważniejsze cechy

09:47, 24.09.2019 P.K Aktualizacja: 09:48, 24.09.2019
Skomentuj

Niektóre miejsca pracy wymagają od pracowników specjalnej ochrony, by mogli pracować w bezpiecznych dla swojego zdrowia i życia warunkach. Dla zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom powstały specjalistyczne ubrania ochronne, a jednym z ich specyficznych typów jest odzież antyelektrostatyczna. Czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju ubrań.

Działanie


Istnieją materiały, których struktura wyraźnie bardziej niż inne gromadzi ładunki elektrostatyczne. Łatwo można je rozpoznać, gdy zakładamy sweter lub bluzkę ze specyficznej tkaniny, po której wyraźnie elektryzują nam się włosy. W życiu codziennym nie stanowi to problemu, jednak w niektórych miejscach pracy, ubrania wykonane z takich materiałów, mogą być zagrożeniem dla życia i zdrowia. Odzież antyelektrostatyczna, dzięki włóknom przewodzącym w strukturze materiału, umożliwia odprowadzanie ładunków elektrostatycznych. Pozwala to na zapobieganie powstawaniu wyładowań iskrowych, które często doprowadzają do zapalenia mieszanki wybuchowej.


Wymagania konstrukcyjne i materiałowe


Aby należycie spełniać swoje funkcje, odzież elektrostatyczna powinna spełniać specyficzne wymagania dotyczące jej konstrukcji i użytego materiału, by prawidłowo zapobiegać wyładowaniom elektrostatycznym. Ubranie musi okrywać całe ciało podczas pracy, nie powinno go odsłaniać przy podnoszeniu rąk lub pochylaniu się. Odzież ta nie może krępować ruchów, nawet, gdy jest w całości zapięta – jeśli nie zapewnia pełnej swobody pracy, oznacza to, że jest źle dopasowana. Zewnętrzną warstwą powierzchni odzieży elektrostatycznej zawsze powinna stanowić tkanina elektrostatyczna, również wszystkie zamki błyskawiczne, zatrzaski i guziki muszą być nią w całości pokryte. Jeśli do produkcji ubrań została wykorzystana przędza elektroprzewodząca w postaci równoległych nitek lub siatek, to wymagana odległość pomiędzy nimi wynosi maksymalnie 10 mm. Jeśli nie jesteś pewien, czy ubrania, które zakupiłeś są zgodne z normami i wymaganiami pracy, zapytaj swojego pracodawcę – on z pewnością udzieli Ci wszystkich potrzebnych informacji.


Zastosowanie


Odzież elektrostatyczną wykorzystuje się przede wszystkim w strefach zagrożenia wybuchem 1 i 2, a także w miejscach, w których występują mieszaniny gazów i oparów, zaliczanych do grupy wybuchowości II A i II B. Równie często jest stosowana w przemyśle elektronicznym, gdzie służy eliminacji elektryczności statycznej. Czasami można ją spotkać u pracowników stacji paliw.


Przykłady odzieży elektrostatycznej


Jedną z godnych polecenia marek, zajmującą się produkcją wysokiej jakości ubrań tego typu z pewnością jest Wolfgang Warmbier, którego odzież spełnia wszystkie normy oraz wymagania materiałowe i konstrukcyjne. W jego ofercie znajdziecie takie elementy stroju elektrostatycznego jak: koszulki, bluzy, fartuchy, rękawiczki, czepki i nakładki na buty oraz inne akcesoria wykonane z tworzyw o właściwościach przewodzących. W swoim asortymencie posiadają ubrania zarówno męskie, jak i damskie.

 

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%