Zamknij

Jubileusz parafii

12:24, 30.09.2019 | Kamila
Skomentuj
REKLAMA

W miniony weekend odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu 60-lecia parafii greckokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Wałczu.

- Święto Podwyższenia Krzyża Świętego należy do dwunastu głównych świąt roku liturgicznego kościołów wschodnich: greckokatolickiego i prawosławnego. Według kalendarza juliańskiego obchodzone jest zawsze 27 września i jest uroczystym oddaniem czci dla krzyża. Znak krzyża w tradycji chrześcijańskiej jest symbolem zwycięstwa życia nad śmiercią oraz miłości nad grzechem - mówi proboszcz parafii ks. dr Arkadiusz Trochanowski. - W tym dniu greckokatolicka parafia w Wałczu obchodzi swoje patronalne święto. W tym roku były to szczególne uroczystości, bowiem celebrowaliśmy jubileusz 60-lecia istnienia na ziemi wałeckiej. Ale parafia swoim zasięgiem obejmuje nie tylko powiat wałecki, lecz także teren powiatów pilskiego oraz trzcianecko-czarnkowskiego.

Uroczystości odpustowe rozpoczęły się w piątek 27 września. W cerkwi zostały odprawione Wielkie Nieszpory z błogosławieństwem oliwy, pszenicy, bułek oraz wina. Następnie pobłogosławione produkty zostały przyjęte przez wiernych. Wielkie Nieszpory odprawili ordynariusz Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego biskup Włodzimierz Juszczak oraz proboszcz wałeckiej parafii ks. dr Arkadiusz Trochanowski.

Główne uroczystości religijne odbyły się w sobotę. Jubileuszowej liturgii odpustowej przewodniczył ks. biskup Włodzimierz Juszczak, a współcelebransami było czternastu duchownych greckokatolickich z dekanatów koszalińskiego, słupskiego, poznańskiego, wrocławskiego i zielonogórskiego, a także kapłani z rzymskokatolickich parafii z Wałcza (o. Waldemar Korba, ks. Witold Kurek) oraz parafii prawosławnej (ks. mitrat Piotr Żornaczuk). Na początku nabożeństwa odbyło się procesyjne wejście biskupa z kapłanami do świątyni, powitanie przez wiernych chlebem i solą; wręczono również prezent - ikonę „Wszystkich świętych”. Proboszcz podziękował wszystkim, dzięki którym parafia zaistniała i mogła wypełniać swoją duszpasterską misję. Wspominał o poświęceniu księży, sióstr zakonnych oraz wiernych, którzy nie zważając na kilometry jak najczęściej starali się być na greckokatolickich nabożeństwach. Były też podziękowania i upominki dla osób, które pracowały w parafii: ks. mitrata Bogdana Hałuszka (proboszcz w latach 1985-2001), katechetki siostry Melani Kuzio i Teresy Łukowycz oraz katechety ks. Roberta Rosa. Biskup przyznał „Dyplom za szczególny wkład w rozwój cerkiewnego śpiewu i dbałość o muzyczną oprawę wszystkich nabożeństw i uroczystości religijnych” chórowi parafii greckokatolickiej z Wałcza oraz dyplom i medal błogosławionego Josafata Kocyłowskiego kościelnemu wałeckiej parafii Michałowi Ferencowi. Liturgię zakończyła procesja dookoła świątyni.

Po uroczystości religijnej odbyło się spotkanie i uroczysty obiad, w którym udział wzięli zaproszeni goście: poseł Paweł Suski, konsul honorowy Ukrainy ze Szczecina Henryk Kołodziej, przedstawiciele samorządów gminnych i powiatowego oraz delegacja z ukraińskiego Korca. Odczytano listy gratulacyjne od marszałka województwa Olgierda Geblewicza i emigrantów z Kanady, którzy w latach 80. wyjechali z wałeckiej parafii. Wspomnieniami podzielił się pochodzący z okolic Wałcza Stefan Kołosiwski ze Szczecina, który podkreślił, że jako dziecko był na pierwszej liturgii greckokatolickiej w Wałczu 21 czerwca 1959 r. W trakcie spotkania przedstawiono prezentację historii parafii, była prelekcja o najważniejszych wydarzeniach i osobach z historii parafii; odbył się również koncert ukraińskich pieśni w wykonaniu zespołu „Czeremcha” oraz gości ze Lwowa i Kołomyi, którzy przyjechali na zaproszenie fundacji Prosvita oraz Marka Syrnyka. Program artystyczny prowadził Wasyl Zakharchuk.

(Kamila)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

MaciejMaciej

4 2

Co Ten Suski nagle do kościoła zaczął chodzić? 19:04, 01.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

emerytemeryt

3 2

Co się dziwisz -wybory. 12:34, 02.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

fumafuma

1 0

jakiego zycia nad smiercia od smierci nikt nikogo nie uchroni nasi p.....a to samo aby kase wyciagnac 17:10, 02.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kalikali

1 0

Suski się uaktywnił - wybory ido!!! 08:17, 06.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA