Zamknij

Apel o porozumienie

14:59, 12.11.2019 z Aktualizacja: 16:24, 12.11.2019
Skomentuj

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w Wałczu już 9 listopada koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, zorganizowanym przez wałeckie Starostwo.

W dniu obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się jeszcze bieg, wspólne śpiewanie hymnu na placu Wolności, msza za ojczyznę w kościele pw. św. Mikołaja i uroczysty capstrzyk pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Ten dzień jest szczęśliwy i radosny. To że możemy świętować, jest zasługą wielu Polaków, którzy nie szczędzili sił, by Polska odzyskała niepodległość - mówił starosta Bogdan Wankiewicz. - Ich umiejętność porozumienia się ponad podziałami pozwalała na pokonanie często niewyobrażalnych trudności. Polska droga ku wolności była długa i kręta. W 1795 roku za sprawą Rosji, Prus i Austrii zniknęła z mapy Europy. Pomimo wielu zrywów powstańczych nie udało się doprowadzić do odzyskania niepodległości. Mimo to Polacy nie tracili ducha patriotyzmu.

W dalszej części przemówienia starosta wrócił do konieczności umiejętności porozumienia się.

- Dzisiaj każdy z nas może swobodnie wyrażać swoje poglądy. Mamy możliwość decydowania o sobie, o tym, gdzie i jak żyjemy. Zdaję sobie sprawę, że nikomu nie wolno niczego narzucać, warto jednak docierać do świadomości ludzi, a w sprawach najważniejszych, niezależnie od różnic politycznych, powinniśmy umieć się porozumieć tak, jak to zrobili nasi przodkowie - dodał B. Wankiewicz.

- To świąteczny dzień, dzień niezwykle symboliczny. 101. rocznica odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Dla mnie to też symboliczna chwila, ostatni dzień wypełniania mandatu posła - mówił Paweł Suski. - Historia Polski jest niezwykle burzliwa. Odzyskanie niepodległości, które dzisiaj świętujemy, i wszystkie inne rocznice związane z naszą wolnością, są okupione łzami i krwią. Polska ziemia jest nimi przesiąknięta. Nie ma drugiego takiego państwa w Europie i na świecie, którego historia byłaby okupiona tyloma ofiarami: patriotów, żołnierzy, Polaków, którzy na ołtarzu wolności złożyli największy dar.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywały się także w całym powiecie: świętowały szkoły i przedszkola, odbywały się msze, apele i zawody sportowe. W Mirosławcu na przykład obchodom towarzyszyła wystawa ze zbiorów IPN „Polski gen wolności. 150 lat walk o niepodległość”.

(z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

MaciejMaciej

15 4

Takie piękne słowa Wankiewicza i Suskiego a robią co innego. 22:48, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

HalinaHalina

14 2

coś trzeba mówić na rocznicę niepodległości , jednoczyć się a potem kłócić , to takie polskie :) 01:36, 13.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PatriotaPatriota

11 3

A kto to jest pan Suski ? 18:31, 13.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

rys1rys1

2 0

Twój wuja ze strony taty NIEPOZNAJESZ WSTYD 08:50, 16.11.2019


WałczaninWałczanin

1 0

Za dużo tych zakazów a za mało tej wolności w Wałczu tu nic się nie zmieniło . 20:08, 28.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%