Zamknij

Kącik Zwierzoluba - Okiem wolontariusza

09:06, 28.11.2019 | Magdalena Sadowska, wolontariuszka Razem dla Zwierząt
Skomentuj
REKLAMA

Pies to wspaniały, wierny towarzysz i oddany członek rodziny. Warto przyjąć pod swój dach tego przyjaznego czworonoga, który wypełni dom ciepłem  i radością. Wspólne zabawy, spacery i pieszczoty sprawiają, że między psem i jego opiekunem wytwarza się silna i wyjątkowa więź. Z całą pewnością, o ile dysponujesz odpowiednią ilością czasu, który możesz poświęcić pupilowi, decyzja o adopcji jest bardzo dobra. Dlaczego jednak warto adoptować psa ze schroniska?

,,Stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś” - ten bardzo ważny cytat z książki „Mały książę” doskonale ilustruje sytuację zwierząt domowych. Musimy pamiętać, że psy udomowione przez człowieka kilkanaście tysięcy lat temu, znacznie różnią się od swojego drapieżnego przodka- wilka szarego. Pomimo wyraźnych cech drapieżników, psy są gatunkiem najbardziej związanym z człowiekiem i zależnym od niego, dlatego każdy pies mieszkający w schronisku, znajduje się w nim właśnie z powodu człowieka. Skoro w schroniskach znajduje się tyle porzuconych zwierząt pragnących naszej miłości i zainteresowania, to właśnie im powinniśmy zaoferować miejsce w swoim domu. Dzięki adopcji psa ze schroniska jesteś w stanie naprawić odrobinę tego, co zepsuł inny człowiek, porzucając bezbronną istotę.

Każdy, kto zdecydował się na adopcję psa potwierdza, że stał się on najwierniejszym przyjacielem, który niezwykle docenia zaoferowaną mu pomoc. Wszystkie psy są bardzo spragnione kontaktu z człowiekiem i po adopcji oddają mu całe swoje serce. Choć widok zwierząt zamkniętych w klatkach i czekających na swojego nowego opiekuna, czasami latami, jest bolesny, jednak gwarantujemy, że gdy zabierzesz jednego z nich do domu, patrzenie na jego radość będzie nieocenionym przeżyciem. Świadomość, że odmieniło się czyjeś życie jest wspaniałym uczuciem. To wyjątkowe doświadczenie, które trzeba przeżyć, aby móc w pełni zrozumieć. Psy mieszkające w schronisku niejednokrotnie doświadczyły krzywdy z rąk człowieka. Pomimo największych starań pracowników schronisk i fundacji, którzy wkładają wiele serca w swoją pracę, nie są w stanie poświęcić każdemu czworonogowi wystarczającej ilości czasu i uwagi. Psy czują się opuszczone, zapomniane i samotne. Dlatego tak ważne jest, aby pozwolić im jeszcze raz zaufać człowiekowi i poczuć się kochanymi. Adoptując zwierzę ze schroniska mamy szansę sprawić, że świat stanie się odrobinę lepszy, uczynić dobro dla innej istoty. To niesamowite, jak z zastraszonego, skulonego psa o smutnych oczach, nasz pupil w nowym domu zamienia się w pewnego siebie, skorego do zabawy zwierzaka z charakterem. Nasza jedna decyzja ma wielką, magiczną moc- może całkowicie odmienić życie bezdomnego zwierzęcia. 

W schroniskach i fundacjach nie brakuje szczeniaków, one najszybciej znajdują domy. Wiele mieszkańców tych miejsc to psy dorosłe i stare, które mają mniejsze szanse na adopcję. Pamiętajmy jednak, że adopcja psa dorosłego niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim dużo łatwiej będzie nam go nauczyć czystości niż szczeniaka. Pies dorosły ma już ukształtowany charakter, który możemy poznać podczas wizyty w schronisku, oraz o który możemy wypytać pracowników. Poza tym pies dorosły wiele już przeżył i doświadczył, niejednokrotnie złego, co sprawia, że jego wdzięczność i oddanie będą jeszcze większe.

Choć spora część osób uważa, że mieszańce, kundelki są najwspanialsze, może być tak, że zapragniesz psa konkretnej rasy. Wciąż nic nie stoi na przeszkodzie, by dać dom psu ze schroniska- wbrew pozorom mieszka w nich wiele psów rasowych- które były nietrafionym prezentem lub chwilowym kaprysem. Czasami opiekunowie rezygnują z opieki nad psem rasowym, gdy okazuje się, że nie mogą sprostać jego wymaganiom. Nawet jeśli znalezienie pożądanego przyjaciela w schronisku, czy fundacji zajmie więcej czasu- naprawdę warto!

Adopcja to niedługi proces zyskania kogoś wspaniałego, towarzysza na całe życie, więc jeśli marzysz o czworonożnym przyjacielu, przygarnij go ze schroniska i ciesz się z każdej chwili spędzonej z nim. Jeśli zdecydujesz się na adopcję, skontaktuj się z kilkoma schroniskami i fundacjami, które z pewnością pomogą ci znaleźć twojego upragnionego pupila. Powodzenia!

Magdalena Sadowska, wolontariuszka Razem dla Zwierząt

(Magdalena Sadowska, wolontariuszka Razem dla Zwierząt)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz