Zamknij

Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu nowego samochodu

12:50, 31.12.2019 P.K Aktualizacja: 12:50, 31.12.2019
Skomentuj

Planujesz kupno nowego auta? A może właśnie wyjechałeś z salonu nowiutkim, pachnącym modelem? Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, frustracji i dodatkowych kosztów, rozważ zakup dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Jaką ochroną warto objąć nowy pojazd? Podpowiadamy.

Zgodnie z zapisami ustawy o ubezpieczeniach komunikacyjnych, zawarcie obowiązkowej umowy odpowiedzialności cywilnej musi nastąpić najpóźniej w dniu rejestracji auta. Jeśli nie kupisz OC, nie odbierzesz auta z salonu. Poszukiwania szytej na miarę polisy warto rozpocząć jednak co najmniej kilka dni wcześniej. Dlaczego? Choć zakres obowiązkowego OC jest identyczny w każdym towarzystwie, ceny w każdym z nich mogą się różnić nawet o kilkaset procent. Część ubezpieczycieli wraz z OC oferuje dodatkowe świadczenia — pakiet assistance, usługę BLS czy ubezpieczenie szyb. Wybierając pierwsze lepsze ubezpieczenie w ostatniej chwili, możesz więc nie tylko przepłacić, ale również pozbawić się szansy na dodatkowe świadczenia. Aby szybko i precyzyjnie porównać oferty wielu ubezpieczycieli, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń Mubi.

Ile kosztuje ubezpieczenie nowego auta?

Dzięki użyciu nowoczesnych technologii współczesne pojazdy są zazwyczaj bezpieczniejsze i mniej narażone na awarie niż kilkunastoletnie modele. Ich ubezpieczenie bywa więc z reguły tańsze niż polisy dla starszych aut.

Aby lepiej zobrazować to zjawisko, posłużymy się danymi z porównywarki Mubi.

Średnia cena OC a model auta (rocznik 2019)

Skoda Fabia - 481
Toyota Corolla 531
Skoda Octavia - 561
Toyota Yaris - 569

Oto średnie ceny OC modeli z powyższej listy, które produkowane są obecnie i w roku 2001.

Skoda Fabia - 649 zł
Toyota Corolla 1024 zł
Skoda Octavia - 787 zł 
Toyota Yaris - 706 zł

AC nowego auta

W przeciwieństwie do OC, które zapewnia wypłatę odszkodowania poszkodowanym, AC rekompensuje straty finansowe właścicielom pojazdów. Ubezpieczyciel wypłaci świadczenie z AC za utraty lub uszkodzenia pojazdu, powstałe na skutek działania żywiołów, inne pojazdy czy osoby trzecie. Zakres autocasco zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego i pakietu.

Najtańsze — minicasco zapewniają jedynie podstawową ochronę od najpopularniejszych zdarzeń.
Standardowe pakiety chronią od wskazanych przez ubezpieczyciela ryzyk np. kradzieży, wypadku czy pożaru.
AC w formule all risk kompleksowo chronią auto i wyposażenie od wszystkich zdarzeń, nieujętych w wyłączeniach odpowiedzialności.

W przypadku nowych samochodów najlepszym rozwiązaniem będzie wykupienie AC all risk. Dzięki niemu pojazd i wyposażenie będą chronione kompleksowo, a ubezpieczyciel zrekompensuje każdą szkodę.

Czy AC w nowych autach jest obowiązkowe?

Nie. To, czy kierowca wykupi autocasco, zależy wyłącznie od niego. Zdecydowanie warto to zrobić, aby uniknąć strat finansowych.

AC — na własną rękę czy w pakiecie dealerskim?

Ubezpieczając nowe auto, będziesz mógł zawrzeć umowę samodzielnie albo zdecydować się na pakiet dealerski. Pakiet dealerski to pełen pakiet ubezpieczeń (OC, AC i NNW) oferowany przez salon. Choć jest to rozwiązanie wygodne, sporym minusem jest brak wpływu na wybór firmy ubezpieczeniowej czy zakresy ochrony. Jeśli zależy Ci na konkretnych świadczeniach i określonych parametrach, sam znajdź najlepsze AC. Aby oszczędzić czas i pieniądze, skorzystaj z porównywarki OC/AC. Dzięki niej szybko zestawisz ze sobą ceny wielu towarzystw. Poznasz też szczegółowe warunki ofert i sprawdzisz, czy ubezpieczenie obejmuje gwarancję utrzymania wartości fakturowej samochodu.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-nowego-samochodu/

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MichałMichał

0 0

Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app
13:43, 31.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%