Zamknij

Zawieszenie działalności online

11:16, 24.03.2020 | UM Wałcz
Skomentuj
REKLAMA

Jesteś przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i twoja obecna sytuacja finansowa nie jest najlepsza? Możesz w każdej chwili skorzystać z możliwości zawieszenia działalności.

W dzisiejszych czasach większość formalności związanych z ewidencją działalności gospodarczej, w tym zawieszenia, można dokonać  nie wychodząc  z domu. Do tego celu wystarczy podpis kwalifikowany lub utworzenie  profilu zaufanego. Wniosek elektroniczny można złożyć  w serwisie ceidg.gov.pl i podpisać go bankowością elektroniczną, profilem zaufanym albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Przed złożeniem wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej do CEIDG należy: zaplanować od jakiego dnia ma nastąpić zawieszenie i zdecydować czy  zawiesza się działalność bezterminowo czy na czas określony.

Data rozpoczęcia zawieszenia może pokrywać się z datą złożenia wniosku, ale może też wskazać datę wcześniejszą lub późniejszą niż złożenie wniosku. Warto zastanowić się, czy wybrana data nie koliduje z czynnościami, jakie były wykonywane lub są planowane do  wykonania oraz  jakie skutki w zakresie składek ZUS i podatków wiążą się z wybraną datą rozpoczęcia zawieszenia.

Okres zawieszenia nie może być  krótszy niż 30 dni. Jeśli we wniosku zostanie wskazana data wznowienia działalności, działalność zostanie wznowiona w wybranym dniu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku. Jeśli  data wznowienia nie zostanie wskazana, działalność będzie zawieszona bezterminowo.

Jeżeli działalność gospodarcza wykonywana jest w formie spółki cywilnej, zawieszenie będzie skuteczne wtedy, gdy działalność gospodarczą zawieszą wszyscy wspólnicy.

Zawieszenie firmy nastąpi nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej.

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można załatwiać sprawy urzędowe online.

Jak założyć Profil Zaufany  i potwierdzić?

24h/7 dni w tygodniu - Profil Zaufany możesz założyć i potwierdzić w pełni online przy pomocy zewnętrznego dostawcy tożsamości, np. banku

KROK 1 W systemie bankowości elektronicznej twojego banku, wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego

KROK 2 Operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na Twój adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta

(UM Wałcz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz