Zamknij

Planujesz kupić mieszkanie bezpośrednio od dewelopera? O tych rzeczach koniecznie musisz się dowiedzieć!

09:16, 30.03.2020 P.K Aktualizacja: 11:45, 26.05.2020
Skomentuj

W życiu każdego człowieka przychodzi czas, kiedy chce się ustatkować. Znaleźć stabilną pracę, założyć rodzinę, zamieszkać na swoim. Wybranie odpowiedniej nieruchomości to wyjątkowo twardy orzech do zgryzienia: starać się o lokal z zasobów miasta, skorzystać z oferty na rynku wtórnym, a może zainwestować w nowe mieszkanie? Niektóre są rezerwowane jeszcze zanim robotnicy wbiją pierwszą łopatę na terenie budowy. Zakup mieszkania u dewelopera to ważna decyzja, przed jej podjęciem bezwzględnie trzeba sprawdzić mnóstwo kwestii.

 

Przed podpisaniem dokumentów dokładnie zapoznaj się z prospektem informacyjnym inwestycji

 

O lokalizacji, metrażu czy finansach nie ma co specjalnie się rozwodzić. Każda osoba znajduje się w wyjątkowej sytuacji, ma inne potrzeby i oczekiwania – dlatego te sprawy należy rozważyć indywidualnie. Na tych etapach ciężko udzielać uniwersalnych rad… choć warto wspomnieć, że żaden bank nie udzieli kredytu na 100% wartości nieruchomości. Ostatnie rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego sprawiają, że w niedalekiej przyszłości maksymalny pułap kredytu mieszkaniowego zostanie ustalony na 80% ceny mieszkania.

 

Kiedy już uda się zabezpieczyć środki i wytypować interesujący lokal, należy sprawdzić wiarygodność dewelopera. W prospekcie informacyjnym inwestycji muszą znaleźć się wiadomości m.in. o uzyskanych zezwoleniach, aktualnym statusie prawnym działki, planie zagospodarowania przestrzennego okolicznych terenów, planowanej infrastrukturze, finansowaniu inwestycji, terminie jej ukończenia oraz ew. postępowaniach egzekucyjnych, jakie toczą się przeciw inwestorowi. Sprzedający musi także zapewnić wgląd do projektu, księgi wieczystej oraz charakterystyki konkretnego lokalu, opisującej komplet instalacji, standard wykończenia czy części wspólne.

 

Upewnij się, że deweloper wyodrębnił kupowane przez Ciebie mieszkanie jako osobną nieruchomość

 

Jak to możliwe, że część lokali w tym samym budynku sprzedaje się po różnych cenach? Jak tłumaczy nasz ekspert, łódzki deweloper Villa Romanów – to efekty negocjacji pomiędzy inwestorem a klientami. Niektórzy deweloperzy przed podpisaniem umowy przedwstępnej, w której określona jest finalna suma oraz zobowiązanie do zawarcia umowy ostatecznej, są skłonni trochę się potargować. Ale nie jest to reguła, która miałaby jakiekolwiek umocowanie w obowiązującym prawie.

 

Po załatwieniu wszystkich formalności bankowych i ukończeniu budowy podpisuje się dokumenty finalizujące zakup mieszkania. Deweloperzy często realizują inwestycje dzięki kredytom hipotecznym, odbiorcy muszą się upewnić że ich lokal jest całkowicie wolny od zobowiązań. Oczywiście nie licząc tych zaciąganych przez kupujących, jednak stosowne wpisy do księgi wieczystej nanosi się już po przeniesieniu własności. Dobrym pomysłem jest także natychmiastowe ubezpieczenie nowego mieszkania od zdarzeń losowych oraz skutków pożaru.

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

KatiuszaKatiusza

2 0

Dlaczego chcecie sprzedawać mieszkania w systemie normalnym?
Nam potrzeba dziś mieszkań nowoczesnych samowystarczalnych, nieenergetycznych. Gdzie nie będę martwił się o ogrzewanie i o prąd. Ktoś ma taką ofertę, czy robicie w gacie bo nie potraficie. 09:28, 30.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

super artykulysuper artykuly

0 0

metoda kopiuj i wklej. A praktyczne ze hoho. 10:15, 30.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%