Zamknij
REKLAMA

Zarząd z absolutorium i wotum zaufania

11:02, 29.08.2020 | piotr
Skomentuj
REKLAMA

Podczas XVII sesji Rady Powiatu najważniejszymi punktami obrad było udzielenie zarządowi wotum zaufania oraz udzielenie absolutorium z tytułu wykonania budżetu w 2019 roku. Obie uchwały przyjęto większością głosów, choć nie zabrakło słów krytyki.

Ze względu na pandemię 27 sierpnia sesja odbywała się w trybie zdalnego obradowania, wzięli w niej udział wszyscy radni. Był reprezentowany również cały zarząd powiatu wraz ze skarbnikiem i radcą prawnym.

Po załatwieniu spraw organizacyjnych i przyjęciu porządku obrad  oraz szeregu informacji i sprawozdań dłużej zatrzymano się nad raportem o stanie powiatu za rok 2019 i głosowaniu nad uchwałą o wotum zaufania.

Starosta Bogdan Wankiewicz omówił ponad 80-stronicowy raport. Z ciekawszych danych wynika, że liczba mieszkańców powiatu zmniejszyła się o ponad 2 tysiące  i obecnie wynosi 51 166. Ponadto wyraźnie widać, że społeczeństwo powiatu się starzeje. Dochody kształtują się na poziomie 67 milionów, a powiat jest właścicielem lub współwłaścicielem 152 działek o powierzchni prawie 135 hektarów. Z wydziałów Starostwa najbardziej oblegany był Wydział Komunikacji, w którym w roku 2019 wydano ponad 66 tysięcy decyzji administracyjnych. Zarejestrowano także prawie 49 tysięcy pojazdów i wydano ponad 30 tysięcy praw jazdy. Do  szkół prowadzonych przez powiat uczęszczało 1369 uczniów, których nauczało 153 pełnoetatowych nauczycieli.

W dyskusji nad raportem wypowiedzieli się wyłącznie radni opozycyjni. Znakomicie przygotowany do debaty Janusz Różański w kilkunastu punktach przestawił plusy i minusy raportu. Wysoko ocenił sposób realizacji polityki społecznej starostwa, a także pracę Powiatowego Urzędu Pracy.

- Nie poprawiła się sytuacja w oświacie - radny rozpoczął wymieniać minusy. - Nie tylko finansowa, lecz również wizerunkowa. Najlepsi uczniowie uciekają poza Wałcz i podczas różnych konkursów reprezentują inne szkoły. Na wysokości zadania nie stanęła także ochrona środowiska, jeśli chodzi o OZEN. Nastąpiła poprawa, lecz ten zakład nadal zanieczyszcza środowisko. Niektóre sprawy sądowe, w których starostwo jest stroną również ciągną się zbyt długo i nie mam na myśli tylko zatargu z przedsiębiorcą z Załomu. Ponadto w raporcie nie ma nic o zadłużeniu powiatu i choć wiem, że ulega ono zmniejszeniu - należałoby o tym wspomnieć.

Radny Jerzy Goszczyński skupił się na bardziej szczegółowym wypunktowaniu niektórych zagadnień, natomiast zabierający jako ostatni głos Roman Wiśniewski sprawiał wrażenie, że niezbyt pilnie przeczytał raport i komentował jego zapisy ad hoc. Najczęściej w jego wypowiedzi powtarzało się słowo „żenujący”, a oceniając działania zarządu radny odmieniał to słowo niemal przez wszystkie przypadki. Dostało się nie tylko zarządowi, lecz także dyrektorom szkół, którym radny zarzucił zajmowanie się pisaniem „paszkwili na radnych”, a nie edukacją młodzieży.

W głosowaniu nad udzieleniem zarządowi powiatu wotum zaufania za opowiedziało się 15 rajców, Janusz Różański wstrzymał się od głosu, a jedyny głos sprzeciwu należał do Romana Wiśniewskiego.

Kolejnym ważnym punktem było podjęcie uchwały o udzieleniu zarządowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2019. Dyskusja była momentami bardzo szczegółowa, a niuanse i zawiłości tłumaczył skarbnik Paweł Gwozdecki. Większością głosów zarząd absolutorium otrzymał. Później przyjęto zmiany w budżecie oraz zmiany z wieloletniej prognozie finansowej. W punkcie interpelacje i zapytania nie obeszło się bez starcia starosty B. Wankiewicza i radnego R. Wiśniewskiego. Następnie radni oddalili skargę na działania starosty, którą złożył jeden z mieszkańców powiatu. We wnioskach i oświadczeniach radnych pytano między innymi o sposób nauki w szkołach w nowym roku szkolnym.

- Jesteśmy w kontakcie z dyrektorami szkół i stosujemy wszystkie zalecenia MEN i Sanepidu - odpowiedziała wicestarosta Jolanta Wegner. - Lekcje rozpoczną się w systemie stacjonarnym, uroczyste rozpoczęcia roku szkolnego odbędą się na szkolnych boiskach tylko dla uczniów klas pierwszych. Jeżeli zaczną dziać się niepokojące rzeczy, my - jako organ prowadzący i dyrekcja szkół wraz z Sanepidem - podejmiemy odpowiednie decyzje.

Na zdjęciu starosta Bogdan Wankiewicz, fot. archiwum

(piotr)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (13)

No takNo tak

10 3

No tak, jak zwykle Roman Wiśniewski.😤 23:09, 29.08.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

walczaninwalczanin

4 5

W IMIE OJCA I SYNA,chron to miato przed takimi zarzadcami.Sami daja sobie votum,sami sie wspieraja i wybieraja.To poprostu skandal.Panie Wisniewski to wszystko idzie tak jak sobie zycza
.Miasto stracone ale spol.jeszcze nie wie

21:05, 30.08.2020


Griba KatechetkaGriba Katechetka

9 6

Nauczyciele tydzień pojęczą w pracy i spie....o na zwolnienia. I tak się zacznie pesełdo online nauczanie. 07:06, 30.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RonsldoRonsldo

4 1

Kolega mówił że są radni którzy .... Posiadali w czasie obrad bułkę z maślanką. Czy to prawda? 19:36, 30.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Roman WiśniewskiRoman Wiśniewski

3 3

cyt. "Roman Wiśniewski sprawiał wrażenie, że niezbyt pilnie przeczytał raport i komentował jego zapisy ad hoc. Najczęściej w jego wypowiedzi powtarzało się słowo „żenujący”, a oceniając działania zarządu radny odmieniał to słowo niemal przez wszystkie przypadki. Dostało się nie tylko zarządowi, lecz także dyrektorom szkół, którym radny zarzucił zajmowanie się pisaniem „paszkwili na radnych”, a nie edukacją młodzieży." Z chęcią z Panem Redaktorem na te tematy podyskutuję. Tak czy inaczej proponuję po prostu obejrzeć moje przygotowanie "ad hoc" :)
14:25, 01.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Roman WiśniewskiRoman Wiśniewski

2 5

Tu można obejrzeć moje i innych radnych przygotowanie do sesji :)
http://bip.powiatwalecki.pl/strony/menu/125.dhtml 15:00, 01.09.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

MiroMiro

5 1

Nie pogrążaj się człowieku jeszcze bardziej 16:35, 01.09.2020


Roman WiśniewskiRoman Wiśniewski

0 4

Miro. Coś merytorycznego masz do powiedzenia? Może warto mieć odwagę i coś napisać pod swoim nazwiskiem? 17:15, 01.09.2020


Miro Miro

6 0

Merytorycznie? Dyskutować z tobą to się nie da, twoje argumenty są tak naginane i przeinaczane na twoją modłę, że szkoda tracić czas na dyskusję z kimś takim jak ty. Podyskutować to ty możesz sobie z Różańskim reprezentujecie jedne poziom a raczej jego brak. 21:35, 01.09.2020


Roman WiśniewskiRoman Wiśniewski

1 6

A tu interpelacje radnych z roku 2019
http://bip.powiatwalecki.pl/strony/4039.dhtml
i z roku 2020
http://bip.powiatwalecki.pl/strony/4636.dhtml 15:14, 01.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KsięgowyKsięgowy

1 2

"Ponadto wyraźnie widać, że społeczeństwo powiatu się starzeje. Dochody kształtują się na poziomie 67 milionów, a powiat jest właścicielem lub współwłaścicielem 152 działek o powierzchni prawie 135 hektarów" to ten, wiecie kto wam zapewni głosy i ile można na tym zarobić ;) powodzenia, ja wychodzę... 19:59, 01.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Roman WiśniewskiRoman Wiśniewski

2 7

Miro. Tego się spodziewałem. "Rzygać zza węgła" potrafisz. Podjąć konkretną dyskusję już nie. Odwagi brak?! 21:51, 01.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

cxwcxw

1 0

Prezydent Zielonej Góry uderza w Szumowskiego i Trzaskowskiego: „Za Covid-19 stoi spisek grupy Bilderberg” 11:25, 09.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA