Zamknij

Będzie ładniej

09:32, 08.10.2020 z Aktualizacja: 09:38, 08.10.2020
Skomentuj

Główny specjalista do spraw architektury miejskiej Urzędu Miasta w Wałczu Marcin Radeberg-Skorzysko pracuje nad projektem uchwały krajobrazowej, zwanej potocznie uchwałą reklamową. Jej głównym celem ma być poprawa estetyki miasta poprzez ograniczenie liczby i wielkości reklam, szczególnie w centrum.

Uchwała jest tworzona po to, żeby było ładniej, ale nie tylko.

- Okazuje się, że nadmiar reklam, ich nieuporządkowanie oraz daleko idąca dowolność powodują, że te reklamy są gorzej odbierane. To jest tak, jak z dźwiękiem, jeśli w danej chwili wiele osób jednocześnie krzyczy różne rzeczy i w różnych tonacjach, to wszystko ginie. Dlatego reklama, żeby była skuteczna i żeby przynosiła dochody, musi być widoczna, estetyczna i uporządkowana - przekonuje M. Radeberg-Skorzysko. - Ta uchwała nie zakazuje reklam, tylko je porządkuje. Oczywiście pewnych rodzajów reklam nie dopuszcza.

Nie będzie więc można wieszać banerów na całą szerokość ściany. Niedopuszczalne będzie także wieszanie nawet małych banerów na przykład na płotach w starej części miasta, w centrum i umieszczania takich reklam, które zasłaniają detale architektoniczne. Zgodnie z tą uchwałą nie będzie możliwe wieszanie reklam na nośnikach powyżej 18 m2, czyli bilbordów i tablic reklamowych większych niż 18 m2, w centralnych częściach miasta te nośniki będą jeszcze mniejsze. W Wałczu takie rzeczy zdarzają się rzadko, ale w dużych miastach normą jest reklamowanie się na siatkach budowlanych. Właściciel budynku otrzymuje pieniądze za reklamę i remont trwa latami. Użytkownicy lokali oglądają świat przez siatkę i mają za oknami rusztowania. Mimo że to nie jest praktykowane w naszym mieście, M. Radeberg-Skorzysko w swojej propozycji uchwały chce ograniczyć również i taki sposób reklamowania się. Ograniczenia dotyczą ponadto reklam na pojazdach, szczególnie tych, które stoją w centrum miasta, zajmują miejsca parkingowe i udają zwyczajny zaparkowany samochód.

- Kolejnym założeniem jest standaryzacja reklam i szyldów. Co ważne, trzeba je od siebie odróżnić. Szyldy informują o działalności prowadzonej w danym miejscu i mają mieć łagodniejsze uregulowania, natomiast jeśli chodzi o reklamy, na przykład napoju energetycznego, który jest produkowany zupełnie gdzie indziej, obostrzenia będą większe - informuje specjalista. - Bilbordy i totemy będą mogły być umieszczane poza centrum miasta, w strefach przemysłowych i ekstensywnej zabudowy, banery natomiast  na ślepych ścianach budynków i tylko w ograniczonym zakresie, ilości i wielkości. Oczywiście to są tylko założenia, to się może jeszcze wszystko w toku dyskusji zmienić. Mamy świadomość, że właściciele domów, w tym wspólnoty mieszkaniowe, z tego żyją, nie mamy nic przeciwko, żeby tak dalej było, ale chcemy, żeby to się nie odbywało ze stratą dla odbioru przestrzeni. Inną ważną rzeczą jest to, że ta uchwała działa na te szyldy i reklamy, które są widoczne z przestrzeni publicznej. Ponadto uchwała nie obowiązuje w przypadku upamiętnienia osób, faktów i wydarzeń, czyli na przykład murali, upamiętniających postacie historyczne, zasłużonych mieszkańców itp.

Jeśli chodzi o szyldy, może być ich więcej na elewacji niż reklam, jednak nie mogą być umieszczane w dowolny sposób. Zabronione będzie na przykład zaklejanie całych powierzchni przeszklonych. Preferowane będą znaki bez tła, czyli te, które są wykonane w formie liter lub znaków namalowane lub odlane z brązu, wykonane z plastiku, blachy, drewna etc. i umieszczone na elewacji. Ilość szyldów również będzie określona, uregulowana będzie ponadto wielkość tych szyldów oraz odległość od detali architektonicznych. Jeśli dany usługodawca ma lokal na piętrze lub w piwnicy i nie posiada swojej witryny, będzie mógł informować o świadczonych przez siebie usługach za pomocą szyldów wizytówkowych.

- Brak regulacji w zakresie reklamy sprawił, że w tzw. Podkowie i naprzeciwko mogły powstać takie wykwity, jakie możemy dzisiaj oglądać - mówi M. Radeberg-Skorzysko. - Dowodzi to niesamowitej kreatywności ludzi, którzy to zrobili, niestety gorzej świadczy o poczuciu estetyki. Każdy próbuje tam przebić poprzedniego kolejnymi pomysłami i nie wygląda to najlepiej, bo reklamy się wzajemnie zagłuszają.

M. Radeberg-Skorzysko tworząc wałecką uchwałę reklamową korzysta z doświadczeń tych miast, które już swoje uchwały wprowadziły w życie. W przypadku Gdańska, w którym uchwała sporządzona kilka lat temu funkcjonuje od kwietnia tego roku i na którym wzoruje się wałecki architekt miejski, podejście było całościowe, wprowadzeniu przepisów towarzyszyła ponadto kampania informacyjna. Gdańsk wygrywał już starcia z niezadowolonymi przedsiębiorcami oraz machiną urzędniczą, czyli nadzorem wojewody i sądami. Uchwała cały czas funkcjonuje.

- Uchwała, którą przygotowuję, nie reguluje kwestii opłat, ale może je uregulować odrębna uchwała i ją również chcemy przygotować, bo skoro powiedzieliśmy a, trzeba powiedzieć b. Będzie to generowało dla gminy pewne koszty, bo skoro będzie naliczany wymiar opłaty, musi być najpierw ustalony w wyniku pomiarów w terenie wymiar reklamy i człowiek w urzędzie, który będzie się tym zajmował. Ustawa reguluje maksymalną wysokość opłat za reklamy, ale konkretne stawki określa w uchwale Rada Miasta. Na pewno będzie dyskusja na ten temat. Wałcz nie jest Gdańskiem, więc nie będzie mogła ona być zbyt wysoka, ale też nie powinna być zbyt niska, żeby nie przewyższać kosztów egzekucji - informuje M. Radeberg-Skorzysko. - Chciałbym zaznaczyć, że uchwała krajobrazowa to nie jest kwestia tygodni lub miesięcy, ale lat. Nie jest jeszcze gotowa, szacuję, że będzie mogła być uchwalona na początku roku 2021 i wejdzie w życie nie szybciej niż po upływie 12 miesięcy, czyli prawdopodobnie w roku 2022.

M. Radeberg-Skorzysko mówi, że najprawdopodobniej 90 procent reklam w mieście powstało nielegalnie, o czym mogą nawet nie wiedzieć osoby, które je wywiesiły i właściciele nieruchomości. Istnieją narzędzia egzekucji, ale dochodzenie praw przy działających obecnie przepisach jest bardzo trudne. Uchwała krajobrazowa ten proces ułatwi. Wprowadzone zostaną też przepisy przejściowe (M. Radeberg-Skorzysko nadal nad nimi pracuje), które będą mówiły w jakim czasie dany szyld czy reklama będzie musiała zostać dostosowana do nowych przepisów lub usunięta.

Poprzednie władze Wałcza przygotowały już uchwałę reklamową, jednak Rada Miejska jej nie podjęła. M. Radeberg-Skorzysko przypuszcza, że wpływ mógł mieć na to fakt, że była w pewnych punktach mało precyzyjna. Ścisłe wytyczne są potrzebne po to, żeby po pierwsze przedsiębiorcy wiedzieli dokładnie, jak ich reklama lub szyld mają wyglądać, a po drugie, żeby nie pozostawiać pola do własnej interpretacji. Potrzebne są też pewne zwolnienia w zakresie reklamy wyborczej, która pojawia się incydentalnie podczas kampanii wyborczej.

Radni są podzieleni, jedni mówią, że to za duży kaganiec dla przedsiębiorców, inni (wydaje się, że jest ich więcej) chcą jej przyjęcia.

***

M. Radeberg-Skorzysko został zatrudniony około rok temu, pracuje nie tylko nad uchwałą krajobrazową. Udało mu się odwieść projektanta przebudowy ulicy Chopina (i budowy ścieżki rowerowej w jej pasie) od zamiaru wycięcia ponad stu drzew w ramach tej planowanej inwestycji. Mówi o zasadności remontu promenady nad Jeziorem Zamkowym, która się już „zestarzała”. Ze względów bezpieczeństwa trzeba będzie powoli usuwać chore topole (bliżej Brackiej), wyremontować chodniki i ścieżkę rowerową zadbać o małą architekturę i o to, by zieleń nie była tylko na pokaz, ale przede wszystkim pełniła funkcję użytkową, żeby można tam było rozłożyć koc lub leżak i odpocząć.

Poprosiliśmy o wskazanie tych miejsc w Wałczu, którym jest teraz najbliżej ideału.

- Jest ich kilka. W kontekście uchwały reklamowej ciekawie wygląda zmodernizowany w ostatnim czasie budynek na ulicy Bankowej. Elewacja wygląda bardzo dobrze, podobnie jak szyldy, które są tam zrobione jako znaki bez tła. Obok też są ładne budynki, na których te reklamy aż tak nie kipią, jak na przykład Pekao, czy BGŻ, choć w tym przypadku kolor jest troszeczkę przesadzony - mówi urzędnik. - Piękną elewację, szczególnie tę z czerwonej cegły ma też szkoła zawodowa na ulicy Bankowej, która również była kiedyś zakryta w pewnej części banerami, jednak na szczęście z tego zrezygnowano. Podoba mi się rejon ulicy Sądowej i Pocztowej, stara szkoła, budynek notariatu i budynki, w których mieszczą się kancelarie notariuszy i prawników. Tam też nie ma wielu reklam i wygląda to estetycznie.

Zuzanna Błaszczyk-Koniecko

Fot.: W 2017 roku po odrzuceniu pierwszej uchwały krajobrazowej wałczanin Robert Rojek przygotował swoją wizję uporządkowanej przestrzeni publicznej, która jest zgodna z założeniami tworzonej właśnie uchwały.

(z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(27)

........

14 0

Cieszę się , że ul Chopina zachowa swój klimat , jest to jedna z najpiękniejszych ulic w Wałczu dzięki drzewom , mam nadzieję , że ul Dąbrowskiego też zachowania piękne walory , co do promenady to faktycznie powinna się zmienić , latem jak na patelni , bez cienia drzew , dopiero w okolicach wieży ciśnień można oddychać , przestańcie sądzić te krzaczki , które nie dają chłodu , a jedynie szpecą , a jeżeli wycinać to tylko te które są stare i chore , już dość betonu w Walczu , udowodniono , że już same patrzenie na drzewa i kwiaty podnosi naszą odporność i likwiduje pierwsze oznaki depresji , dlatego tak chętnie " uciekamy " do lasu na spacer , na grzybki , pozdrawiam 11:26, 08.10.2020

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

BulbaBulba

4 2

Mowa o promenadzie nad Zamkowym . 16:15, 08.10.2020


Do BulbaDo Bulba

7 0

Nad zamkowym tylko podciąć korony drzew , a nad raduńskim to patelnia !!!! 17:04, 08.10.2020


BulbaBulba

2 1

Do Bulba - w tekście jest mowa o remoncie promenady nad Zamkowym. Nie komentuję Alei Gwiazd Sportu . Ona nie wymaga remontu . Nasadzenie drzew to co innego . 13:10, 10.10.2020


Do BulbaDo Bulba

1 0

Masz z tym problem? Skomentowalam to co uważam ,że powinno być zmienione , idź sobie w upał nad raduńska promenadę i usiadz na pięknej ławce , które pręty wbijają się w cztery litery , bez żadnego cienia drzew , starsi ludzie z chęcią przysiedliby na laweczce ale za gorąco , i tu jest problem , brak zadrzewienia i ławki niewygodne 22:17, 10.10.2020


reo

........

14 1

W tym roku miałam okazję patrzeć na małe cudo , które urosło na ulicy chłodnej , mała łączka kolorowych , różnych kwiatuszków a królem były czerwone maki , i jeszcze kwitnie , więcej takich naturalnych obrazów chce oglądać w Wałczu .... Przyroda jest piękna , dziękuję tym , którzy wpadli na fajny pomysł .




11:53, 08.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LOPLOP

9 1

Stare i chore drzewa mogą nas przeżyć pod warunkiem, że o nie zadbamy, dokonując radykalnych przycinek, a tego się w mieście nie robi. Stare drzewa często stanowią zagrożenie dla otoczenia (przykład wymienione ulice). Szczęśliwym trafem Wałcz jest do tej pory omijany przez huragany niszczące Polskę, ale odpukać kiedyś nawałnice dotrą. Nie ma nic za darmo - pielęgnacja drzew kosztuje. Pytanie do radnych: czy opłaci się wydawać pieniądze na drobną kosmetykę drzew, którą wykonuje kilku ludzi i uczestniczy w niej sprzęt (podnośnik, transport), który też kosztuje? Dlaczego drzewa mogą być ładnie przycięte tylko przy cmentarzu na Chrząstkowie, a w mieście już nie? 12:19, 08.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Lepiej późno niż wcaLepiej późno niż wca

7 3

Szkoda tylko, że architekt miejski nie wykazuje się względem estetyki niektórych nowych inwestycji w mieście. Koszmarek powstający na Okulickiego, zaprzeczający swą nazwijmy to "estetyką" charakterowi budynków na tej pięknej ulicy bez problemu "przeszedł" tzw. weryfikację tego pana. Nie wspominając o kolorze elewacji na budynku byłego banku BGŻ . Koszmarek za koszmarkiem... Przynajmniej można liczyć na większą estetykę reklam i szyldów, choć nie sądzę aby była to rzeczywiście inicjatywa naszego architekta. Dla kogokolwiek kto mu to podpowiedział czy zasugerował - wielkie brawa? 14:47, 08.10.2020

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

Marcin Radeberg-SkorMarcin Radeberg-Skor

2 4

Nie przeczytał/a Pan/i artykułu dokładnie, odniosłem się tam do elewacji BGŻ (obecnie Paribas), a w ogóle nie opiniuję, ani nie uzgadniam elewacji, czy projektów inwestycji realizowanych przez inne podmioty niż te które się do mnie o to zwrócą... Obecnie obowiązujące prawo nie nakazuje nikomu uzgadniać lub opiniować tego, co chce zbudować z Architektem Miejskim. Jedyne co mogę zrobić to przygotowując projekt decyzji o warunkach zabudowy lub opracowując projekt planu miejscowego narzucić pewne gabaryty, linie zabudowy, geometrię dachu, nie mogę ingerować w kolorystykę (chyba, że dotyczy to zabytku) itp. Dodam też, że remont elewacji BGŻ (własność prywatna), jak i decyzja o warunkach zabudowy dot. warsztatów szkolnych przy ul. Okulickiego miały miejsce przed moim przybyciem do pracy w Urzędzie Miasta Wałcz. Pierwsze nie musiało być konsultowane z Burmistrzem Miasta Wałcz, natomiast decyzja dot. budowy warsztatów szkolnych była wydana przez Burmistrza Miasta Wałcz, jednak w decyzji tej nie określa się takich szczegółów jak kolorystyka, czy wystrój elewacji. Burmistrz nie ma też kompetencji prawnej do kwestionowania estetyki planowanej zabudowy, może tylko stwierdzić, czy dany obiekt spełnia warunek kontynuacji cech zabudowy i funkcji zabudowy wzgl. zabudowy sąsiedniej w rozumieniu przepisów art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a to nie to samo, co możliwość oceny jakości planowanej zabudowy. Jestem natomiast pełen podziwu dla Pana/i, jak na podstawie ledwo co wyprowadzonych nad ziemię fundamentów udało się orzec, że będzie to koszmarek, chyba że na podstawie projektu... Pozdrawiam i proszę następnym razem dobrze przemyśleć swoją wypowiedź, bo pluć to potrafi każdy, a awrto najpierw poznać sprawę dokłdnie. 14:45, 09.10.2020


ArogancjaArogancja

3 4

Tak właśnie wygląda typowa urzędnicza arogancja. Musisz Lepiej późno niż wcale uważać bo jak skrytukujesz drugi raz to biada Ci. Zresztą jak śmiesz krytykować? Zapoznaj się i nie pluj? bo Cię rozszarpią! 15:21, 09.10.2020


Marcin Radeberg-SkorMarcin Radeberg-Skor

3 2

Nie wiem od kiedy zwrócenie uwagi by bezpodstawnie nie oskarżać jest przejawem ignorancji. 22:31, 09.10.2020


Lepiej późno niż wcaLepiej późno niż wca

0 2

Zwracam honor co do kierowanego oskarżenia względem Pana osoby. Co do Okulickiego - wizualizacja budynku jest dostępna na stronach Starostwa (a także na Facebooku) i niestety nie powala na kolana, a z nawet laik jest w stanie stwierdzić, że nie w żaden sposób nie koresponduje zabudową na tej właśnie ulicy. Umówmy się, że "oskarżenie" osobowe wycofuję. Co się zaś tyczy dbałości o estetykę naszego miasta, to jak do tej pory pozostawiała ona wiele do życzenia. Widać konieczność zmian i pracy nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, tak aby w przyszłości uniknąć inwestycji bez szacunku dla sąsiadujących budynków, a także kolorystki kanarkowych, pistacjowych czy innych na zabytkowych elewacjach. Jak było wcześniej wspomniane -projekt uchwały krajobrazowej popieram w 100 procentach. 16:28, 10.10.2020


Dodaj komentarz Dodaj komentarz

3 2

A może za tym ściąć gałezie które szpecą???miasto jakże piekne? 16:36, 08.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

anty-ekologanty-ekolog

1 1

ściąć gałęzie we wszystkich drzewach!!!! 14:33, 12.10.2020


NancyNancy

2 3

Rozumiem odświeżenie elewacji budynków, ale to nie wiele zmien. A może nam bardziej przeszkadza ta jednokierunkowa ulica I przy niej te parkingi... 22:05, 08.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

7 2

WSPANIALE, POPIERAM 22:59, 08.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

leonleon

2 4

A jaką sumę oferujesz waściu ???? 13:14, 09.10.2020


Raz, dwa, trzy! PłacRaz, dwa, trzy! Płac

3 6

Kto to sfinansuje? Oczywiście prywatni przedsiębiorcy. Przecież tak łatwo sięgać miastu do cudzej kieszeni! 10:37, 09.10.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

firmafirma

5 7

Najlepiej być architektem i obciążać innych .Niech sam zaproponuje z finansowanie tego wszystkiego co wymyślił na obecne czasy gdzie zadłużenie rośnie w każdej dziedzinie. 13:11, 09.10.2020


ixiixi

7 0

Sfinansuje ten, kto pobiera kasę za szmatę na płocie oszczpecając miasto. 17:04, 09.10.2020


WałczankaWałczanka

2 0

Mam pytanie,czy w związku z tym, że zatrzymał Pan projekt wycinki drzew przy Chopina ulica doczeka się wreszcie remontu i przebudowy chodnika? Mieszkam na Chopina i chodzę ulicą bardzo często, po zmroku można połamać nogi, o braku sensownego oświetlenia już nie wspomnę. Remont chodnika i ścieżki rowerowe są konieczne, bez wycinki wszystkich drzew mam nadzieję. 16:34, 11.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

sdsd

3 1

tak. 10:03, 12.10.2020


AteiAtei

1 0

A może tak zmodernizować Ul. CHOPINA ??? Skoro mają pozostać drzewa to naprawa całej ulicy jest jak najbardziej wskazana wraz z doświetleniem!!! Dlaczego włodarze miasta nie stawiają na nowoczesny rozwój ???? Rozwój, który można połączyć z tak wszechobecną ekologią ale i nie uwstecznianiem infrastruktury miejskiej dającej tak wiele możliwości.Wystarczy tylko chcieć zrobić coś dla społeczności Wałcza jak i samego miasta. 20:49, 11.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

sdsd

2 0

Ulica zostanie przebudowana, chodniki również, powstanie dodatkowo ścieżka rowerowa. 10:02, 12.10.2020


XyzXyz

0 2

A dworzec wciąż straszy?? 15:17, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CXWCXW

0 0

No to bedziecie mieli teraz architekta:)Do kreskowek jest ok. 20:51, 18.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xxxxxx

1 0

Stare dobre czasy.Sprawdzcie na BIP Walcz rok 2012,to znajdziecie ze ten szanowny architekt w 2012 roku pracowal razem z obecnym burmistrzem i jego bratem.Czyzby zbieg okolicznosci zatrudnil rok temu tego nowego architekta? Z calym szacunkiem do pracy tego czlowieka ale mnie to wcale nie dziwi po tym co wyczytalam...
21:28, 18.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%