Zamknij

Jak czyścić broń? Przydatne wskazówki

14:07, 09.11.2020 Aktualizacja: 14:07, 09.11.2020
Skomentuj

Podejście do tematu broni zmienia się w Polsce z każdym rokiem. Społeczeństwo podchodzi do niej coraz pewniej i chętniej korzysta z ofert strzelnic. Ilość osób egzaminowanych na patent strzelecki bije rekordy, dlatego z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że wszystko idzie w naprawdę dobrym kierunku. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że posiadanie własnej broni to nie tylko zawody strzeleckie i treningi. To także czyszczenie i konserwacja, które są w stanie zajmować mnóstwo czasu. Sprawdź zatem, które preparaty i oleje do czyszczenia broni (które można zakupić m.in. w kategorii https://armytec.pl/pol_m_STRZELECTWO_czyszczenie-broni_preparaty-oleje-smary-263.html) należy wybrać, by wszystko przebiegało sprawnie i poprawnie.

Kiedy czyścić broń?

Po każdej sesji strzeleckiej. Jeśli rzadko bywasz na strzelnicy, warto raz na ok. 30 dni przetrzeć ją suchą szmatką i poprawić kawałkiem bawełnianego materiału ze specjalnym środkiem konserwującym i zabezpieczającym. Dzięki temu pozbędziesz się kurzu, który podczas strzelania może stać się przyczyną powstawania nagaru lub blokad. Na szczęście tego typu preparaty i oleje do czyszczenia broni nie należą do drogich, więc nie musisz obawiać się o wysokie koszty zakupów – nawet gdy stawiasz na renomowanych i cenionych producentów.

Po co czyścić broń?

Wśród niektórych kręgów strzeleckich istnieje przeświadczenie, które mówi, że nie trzeba czyścić broni po każdym strzelaniu, ponieważ nagar powoduje pewną micro powłokę chroniącą metal. Jest to często powielana opinia wśród strzelców czarnoprochowych, którzy używają regularnie takich komponentów, jak różnego smary ze smalcu itp. Nagar jest jednak szkodliwy dla broni, gdyż gromadzi on wilgoć i często powoduje zagrożenie. Preparaty i oleje do czyszczenia broni także tworzą warstwę zabezpieczającą, która doskonale sprawdzi się w przypadku ochrony przed korozją, zabrudzeniami i kurzem.

Czy broń czarnoprochową też trzeba czyścić?

Wyżej wspomnieliśmy na temat broni czarnoprochowej. Czy ona również potrzebuje stałej pielęgnacji i zabiegów konserwujących, które pomogą pozbyć się korozji i nagaru? Z czystym sumieniem można powiedzieć, że w ich przypadku ma to jeszcze większe znaczenie, gdyż czarny proch pozostawia więcej nagaru niż proch nitro wykorzystywany w amunicji współczesnej.

Niezbędne akcesoria

Preparaty i oleje do czyszczenia broni to nie wszystko, czego potrzebujesz, by przeprowadzić odpowiedni proces czyszczenia i konserwacji broni. Przydatne są również uniwersalne zestawy różnego rodzaju śrubokrętów, wyciory i nakładki, które pozwalają pozbyć się uporczywego nagaru. W sklepach z wyposażeniem znajdziesz wiele takich kompletów narzędzi.

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

BroniaBronia

3 0

Taak,broń musi być wyczyszczona i sprawna,zwłaszcza w dzisiejszych niepewnych czasach:)

14:17, 09.11.2020
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

rrrr

1 0

"broń" czy "Bronia" ma być "wyczyszczona i sprawna" ?

18:00, 10.11.2020

BroniaBronia

1 0

Taak,trzeba dbać o hygiene osobistą i broni osobistej.

22:10, 10.11.2020

0%