Zamknij

Pytania o MOSiR

15:25, 12.01.2021 | piotr
Skomentuj
REKLAMA

Działalność Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wałczu od dawna wzbudzała kontrowersje. Radni poprzedniej i obecnej kadencji wielokrotnie krytykowali sposób prowadzenia ośrodka, obcinali dotacje na jego działalność i domagali się zmian. Po audycie powstał zespół, który przedstawił dwie koncepcje przekształcenia ośrodka a o dalszych jego losach zdecyduje Rada Miasta.

Nawet po modernizacji wałecki MOSiR tkwi raczej w przeszłości, standard nie jest najwyższy. Na internetowych stronach dotyczących ośrodka aż roi się od pięknych zdjąć i szerokiej oferty, jednak część danych nie była już dawno aktualizowana. Nadal jeszcze - według tych informacji - można skorzystać z rejsu stateczkiem spacerowym Delfin, dowiadujemy się także, że na plaży funkcjonuje zjeżdżalnia. MOSiR - według różnych danych - ma od 24 do 60 miejsc noclegowych w pokojach o różnym standardzie a cena za nocleg waha się od 40 do 80 złotych. Na oficjalnej stronie ośrodka napisano, że do dyspozycji gości są 63 łóżka, a ceny kształtują się od 40 złotych za nocleg (w pokoju 6-osobowym bez łazienki i TV), po 90 złotych (jednoosobowy pokój z łazienką i TV).

Przez lata MOSiR przynosił wyłącznie straty, co ostatnio się zmieniło i za 2020 rok wypracowano zysk, choć o jego wysokości nie chce mówić ani dyrektor Aleksandra Szczepanek, ani sprawujący bezpośredni nadzór nad ośrodkiem zastępca burmistrza Adam Biernacki.

- Powstał zespół do spraw MOSiR-u, który ma za zadanie wypracowanie możliwości rozwiązania finansowo-prawnych problemów funkcjonowania ośrodka - informuje wiceburmistrz Adam Biernacki. - Muszą nastąpić zmiany, ponieważ w obecnym kształcie ośrodek nie może dalej funkcjonować. Musimy zdecydować jaki to ma być kształt. Na najbliższym posiedzeniu Komisji Budżetu zaproponujemy pewne rozwiązania, które radni podczas - być może nadzwyczajnej sesji - zaaprobują lub nie. Rzeczywiście MOSiR w ubiegłym roku wypracował księgowy zysk. Nie chcę mówić o sumie, ponieważ ktoś może mi zarzuci, że dotacje oraz różne umorzenia spowodowały, że zysku nie było.

- Należy jasno powiedzieć, że od lat MOSiR-em nikt poważnie się nie zajmował - ocenia przewodniczący Komisji Budżetu RM Andrzej Ksepko. - Ta placówka była i jest chronicznie niedofinansowana a bez pieniędzy trudno jest cokolwiek zrobić. Utrzymuje się niemal wyłącznie z dotacji, a te są często przez Radę Miasta obcinane. Ośrodek chce iść w kierunku sportów wodnych, choć jest to w tej chwili pisane palcem na wodzie. Potrzeba na to środków i nie wiadomo skąd je wziąć. Finansowanie winno przejąć miasto, a działalność kulturalną, jaką również prowadzi ośrodek, powinno współfinansować WCK. Co do zysku, teoretycznie ośrodek mógł go wypracować. Przekazano kuchnię w prywatne ręce, odpadły pensje kucharek, więc z wynajmu kawiarenki czy hotelu mogło się to udać.

Podczas posiedzenia Komisji Budżetu 13 stycznia kierownictwo ratusza przedstawi dwie koncepcje realizacji zadań gminy miejskiej w zakresie sportu i zadań wykonywanych przez MOSiR. W obu założono, że „obiekt hotelowo gastronomiczny oraz ewentualnie wypożyczalnie sprzętu należy wydzierżawić podmiotowi prawa prywatnego na warunkach, które będą korzystne dla gminy, przede wszystkim w zakresie doprowadzenie budynku hotelowego do stanu wymaganymi przepisami prawa budowlanego oraz poprawienie standardu bazy hotelowej”. Dzierżawa ma trwać 3 lata lub do czasu pozyskania ewentualnych środków zewnętrznych na utworzenie i działalność Centrum Sportów Wodnych.

Pozostałe obiekty, jak hangary, magazyny, stadion, boiska po dokonaniu inwentaryzacji i przeglądu technicznego mają przejść z powrotem na mienie gminy. Niektóre pomieszczenia można wydzierżawić. Przedstawiony projekt w jednym krótkim zdaniu wspomina o hali balonowej, która w obecnym stanie nie spełnia swojej funkcji. Zespół opracowujący projekt zaleca zastanowić się nad dalszą forma funkcjonowania hali, przy czym nie wyklucza oddania obiektu w dzierżawę podmiotowi prywatnemu.

Dalej w pierwszej koncepcji projekt zakłada, że Wydział Rozwoju Sportu i Promocji Urzędu Miasta przejmie w 100 proc. realizację zadań gminy w zakresie kultury fizycznej, natomiast druga zakłada przejęcie zadań MOSiR-u przez nowo powstały w Urzędzie Miasta Wydział Sportu.

Te dwie propozycje - w protokóle z audytu było ich więcej - mają zapoczątkować proces przekształcania samorządowego zakładu budżetowego - Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

O ostatecznym kształcie ośrodka zdecydują radni, choć - jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć - część z nich jest sceptycznie nastawiona do proponowanych zmian i wszystkim koncepcjom zarzucają brak konkretów i spójności.

(piotr)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (9)

tubylectubylec

9 1

jak w tv kurskiego po dotacjach zyski i nagrody 16:16, 12.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Łapacz tubylców w siŁapacz tubylców w si

4 1

Chyba wódz sprzeda Cię za paczkę fajek trochę nie ta opcja polityczna w tym mieście. 17:24, 12.01.2021


Agenda Agenda

11 2

Drzwi w pokojach ze szpara na 5 cm chyba po żeby nasłuchiwać gości jak się pukają. Więc nici z klientów 🤣 20:20, 12.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xwcxwc

16 4

Nowy dzial powstanie a pozniej beda glosowac na bur-strza.Trzeba umiec sobie zaplanowaci zeby pozniej ludziska glosowali.Mosir nie zarabial na siebie.:) Pokoj za 70 zl/dobe i oni nie wstydza sie tego pisac.To trzeba byc ni...... A gdzie pieniadze z wynajmowania sal na imprezy?W okresie letnim nigdy wolnych miejsc.Teraz to tam beda zbierac kase jak miasto sie tym zajmiie.Przeciez komuna podobno dawno sie skonczyla:)Kazdy kto zamieszka w tym miescie nigdy niczego sie nie dorobi.No ewentualnie garba na plecach.Trzeba byc w ukladzikach i wtedy ze skladaka przesiadamy sie do Bentleya:) Tak sie kaszle.Wystarczy ze dziad szepnie do ucha 22:42, 12.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

I love skodaI love skoda

14 2

Od jakiegoś czasu wciąż powtarza się pomysł utworzenia Centrum Sportów Wodnych. To w Domu Wędkarza, na plaży przy ul. Bydgoskiej , wcześniej Dolne Miasto a teraz MOSiR. Ktoś się mocno spina aby to zrobić. Tylko kto to później utrzyma jak miasto nawet na place zabaw nie ma pieniędzy?. Chociaż na Skoda Superb przed ratuszem pieniądze się znalazły (150.000zł!!!! )
Jest komercyjny budynek MOSiR-u ze świetną lokalizacją, potencjałem i miasto nie potrafi na nim zarobić. Powstaje komisja , która jedyne co ma do powiedzenia to oddać w prywatne ręce i stworzyć dla Henia Centrum Sportów Wodnych. Wielka prośba od mieszkańców do żeglarzy: NIE ZADŁUŻAJCIE WIĘCEJ NASZEGO WAŁCZA , bo nawet moje wnuki tego nie spłacą. 09:07, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

no i no i

11 3

będzie tak , że zrobią lipny przetarg, a kto dostanie w łapki MOSIR - to my wiemy, oni wiedzą a wy : na kogo stawiacie ? 09:21, 13.01.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

OnaOna

1 4

A kto dostanie??? Stawiam na Tolka Banana 15:18, 13.01.2021


pedziuchapedziucha

2 1

Tam cygan z dworca w kolejce stoi.Najblizszy urzedowi.Jeszcze nie wiecie? 21:56, 17.01.2021


TadekTadek

5 2

Tak nie rentowne, nie opłaca się, to jak to było do tej pory nadzorowane? Samopas? Czy się rozeszło? Prywatnemu dadzą i się opłacać będzie, a komu to już wiadomo. I koncepcje, od koncepcji już kiedyś jeden był, miał ciągle koncepcję. Delfinki, rekinki, żaglówki, skarpetkowcy niedługo panelki fotowalnicze zamontują. 17:28, 14.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%