Zamknij

Lans radnych nie ma ceny

11:02, 17.02.2021 M.K Aktualizacja: 11:02, 17.02.2021
Skomentuj

Podczas obrad ostatniej (16 lutego) sesji Rady Miasta Wałcz niektórzy radni zadawali tak wiele szczegółowych pytań – na których odpowiedź można by uzyskać po jednym telefonie do urzędu - że obrady ciągnęły się w nieskończoność. Niestety ma to znaczenie w kontekście opłaty za transmisję sesji przez lokalną telewizję (im dłuższe nagranie, tym większa opłata). Lansowanie radnych okazało się ważniejsze niż publiczne pieniądze.

Sesja odbywała się w zdalnym trybie. Uczestniczyli w niej wszyscy radni, burmistrz Maciej Żebrowski i jego zastępca Adam Biernacki. W początkowej fazie obrad radny Marek Giłka zgłosił wniosek o zdjęcie punktu ws. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla niektórych terenów stanowiących przestrzeń rolniczą i kompleksy zieleni. Tu wywiązała się długa dyskusja. Po tłumaczeniach burmistrza i architekta miejskiego, radny Giłka wycofał wniosek, ale… w tym momencie radny Zdzisław Ryder stwierdził, że jednak pojawiły się wątpliwości, potrzebne są kolejne konsultacje i wniosek M. Giłki zgłosił jak swój. Po kolejnej dyskusji wniosek został jednak przyjęty.

W kolejnym punkcie sprawnie przyjęto informację przewodniczącego Rady o działaniach w okresie międzysesyjnym, ale dłużej zatrzymano się nad takim samym sprawozdaniem burmistrza. Pytano o konserwację oświetlenia; planowanie wpływów ze sprzedaży nieruchomości; wsparcie wałeckich sportowców w czasach pandemii i czy Festiwal Dwóch Jezior się odbędzie. Powrócił temat śmieci i ewentualnych kar dla nierzetelnych działań firmy wywożącej odpady. Radni chcieli również wiedzieć jak jest przestrzegany reżim sanitarny podczas nauczania stacjonarnego w szkołach; pytano o cenę jednostkową ławek zainstalowanych na placach zabaw; o termin rozpoczęcia prac remontowych w kinie Tęcza; o miejsce Wałcza w rywalizacji sportowej dzieci i młodzieży oraz zniszczenie drzew na Dolnym Mieście (większość odpowiedzi pytający mogliby otrzymać gdyby pokusili się o wykonanie jednego telefonu do urzędu i spytaniu merytorycznego urzędnika). Sprawozdanie burmistrza zostało przyjęte jednogłośnie. Jednogłośnie radni przyjęli też sprawozdanie z działalności zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie za ubiegły rok.

Radni skupili się później nad inwestycjami miejskimi. Padło wiele szczegółowych pytań m.in. o ścieżkę wokół jeziora Zamkowego; poszerzenia wjazdu na ul. Podgórną i ścieżkę rowerową do Ostrowca.

Przyjęto projekt uchwały ws. nadana statutu dla Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi.

Radni nie zgodzili się na rozbiórkę dwóch budynków przy Alei Zdobywców Wału Pomorskiego (nr 24 i 33) oraz dwóch przy ul. Gen. Okulickiego (nr 8 i 26). Przy procedowaniu tego projektu dyskusja znacznie odbiegła od tematu i słychać było, że niektórzy rajcy nie wiedzieli o czym dyskutują i co zawiera projekt uchwały. Jednak lansowaniu nie było końca, co zirytowało radną Bogusławę Towalewską, która stwierdziła, że czas na takie rozmowy był wcześniej, a mieszkańcy są zniesmaczeni tego typu dyskusją.

Podobnie było przy uchwalaniu projektu ws. wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowych zasobów gminy. W pewnym momencie niemal wszyscy obradujący pogubili się w proponowanych zmianach i potrzeba było sporo czasu zanim osiągnięto consensus i przystąpiono do głosowania.

Dokonano zmian w budżecie oraz w wieloletniej prognozie finansowej gminy i rozpatrzono trzy petycje.

W kolejnym punkcie radni nie zgodzili się na wniosek radnego Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, aby rok 2021 był Rokiem Młodzieży. Głosowanie poprzedziła emocjonująca dyskusja i tu także lansowania niektórych radnych nie było końca. Oczywiście wszyscy uważali, że młodzież to przyszłość, lecz przeważały głosy, że młodzi ludzie muszą najpierw zdobyć wykształcenie, a nie żądać czołobitności. Lepiej – zdaniem radnych – w roku pandemii zająć się dziadkami młodych osób, a więc ludźmi starszymi. Reasumując wywody radnych: młodzi mają jeszcze czas i dosyć w Polsce pajdokracji. Po przerwie radna Anna Korzeniewska zgłosiła jeszcze wniosek formalny o zmianę porządku obrad i dodanie punktu o uchwalenie roku 2021 Rokiem Młodzieży. Oczywiście wniosek został negatywnie przyjęty przez większość.

Przegłosowano projekt o udzielaniu pożyczek wspólnotom mieszkaniowym na remonty kamienic.

Pod koniec obrad jako zasadną – choć M. Żebrowski ze stanowiskiem komisji się nie zgadzał - uznano skargę mieszkańców na działania burmistrza odnośnie wykonania chodnika tylko po jednej stronie na ul. 1 Maja.

Całość nagrania powyższej sesji wynosi 8 godzin 38 minut i 45 sekund (same obrady trwały grubo ponad 7 godzin). Materiał dostępny na https://www.walcz.pl/index.php/e-urzad1/transmisja-sesji-rady-miasta-walcz

Przypomnijmy, że w grudniu zeszłego roku wałeccy Radni większością głosów uchwalili budżet, w którym przeznaczyli 50 tys. zł na transmisje obrad w TV Asta, pomimo tego, że sesje są transmitowane za darmo w Internecie. Odbyło się to kosztem programu Nadwaga nie pomaga.

piotr

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

123123

13 3

Ale jaja jeden napisał skargę jakiś frustrat i rada *%#)!& się z tym ponad godzinę cyrk dondona a jeden radny o nazwisku Ryder kilka razy przejechał sie ul.1go maja i poznał problem skarżonego kpiny radni sobie robicie z pozostałych mieszkańców ulicy 1go maja wstyd . 12:49, 17.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

widzwidz

0 1

Lepszy radny dociekliwy niż bezradny. 13:21, 22.02.2021


reo

tubylectubylec

21 2

redaktorku napisz że transmisję przerwano na kurier wałecki a potem nie wracałem nasi bezradni; panie burmistrzu tam jest ławka połamana , ile kosztuje ustawienie ławki, pies nasrał i nie posprzątano to są tematy na sesję naszych WYBRAŃCÓW WAŁECKICH BEZRADNYCH 18:28, 17.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OnaOna

14 0

To wszystko dla naszego dobra , pieniądze też dobre? 00:11, 18.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

asdasd

11 13

Widzę, że extrawałcz boli to, że to nie oni transmitują. Wolne i niezależne media? Wolne żarty 13:01, 18.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

9 1

Mam pytanie do radnych , może oni coś z tym zrobią , kasa w urzędzie miasta czynna od niedawna tylko w poniedziałki i wtorki - dlaczego??? Roznoszenie po domach do zapłaty podatku od nieruchomości to pewnie codziennie , nie rozumiem tego , bo większe ryzyko zachorowania na covid jest w czasie roznoszenia płatności niż siedzenia w kasie urzędu miasta tylko w te dni , kasa powinna być czynna od pn do pt , kasjerka jest odgrodzona szyba więc klient jest bezpieczny i kasjerka , to powinno się zmienić na korzyśc mieszkańców , nie każdy może zapłacić przez internet , w banku opłaty drogie i nie każdy może być w poniedziałek i wtorek w UM . 15:12, 20.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wyborcawyborca

2 2

W Kołobrzegu radni oddali połowę diet na stypendia dla dzieci:
https://kolobrzeg.naszemiasto.pl/radni-wiejskiej-gminy-kolobrzeg-oddali-polowe-diet-na/ar/c1-8143719
A u nas?
Z naszych podatków każą płacić za transmisje w Aście,aby tylko wygrać następne wybory. Przy kolejnych falach covida, gdy ludzie umierają lub tracą pracę oni dają kasę zamiast na respiratory to instrumenty do orkiestry. Brakuje jeszcze od naszych "kochanych" radnych koncertu Zenka Martyniuka w Wałczu na Festiwalu 2 jezior "dla dobra mieszkańców"i za ich ciężko zapracowane podatki. 11:07, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wujek Dobra RadaWujek Dobra Rada

3 1

Co z dworcem PKP? Kiedy wymiana oświetlenia ulicznego? Dlaczego na tym zadupiu jest tak drogo? Dlaczego chodniki były, a nawet jeszcze gdzie nie gdzie są skute lodem i nikt nic z tym nie zrobił? 01:00, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%