Zamknij

Idzie wiosna

11:20, 15.03.2021 | P.K
Skomentuj
REKLAMA

Najpiękniejsza pora roku zbliża się milowymi krokami, a wiosną właściciele ogródków działkowych mają ręce pełne roboty. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się jak wyglądają przygotowania działkowców do wiosny, a także czy zima na działkach nie wyrządziła zbyt wielu szkód.

W powiecie wałeckim funkcjonuje 8 Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Cztery w Wałczu (Plony, Wypoczynek, Raduń i Boh. Westerplatte), dwa w Mirosławcu (Relaks oraz Ikar), a także po jednym w Człopie (Relaks) i Tucznie (Tulipan). Ogółem wszystkie ROD zajmują powierzchnię prawie 138 hektarów, a na tym terenie wytyczono 3028 działek.

Zima wprawdzie była krótka, lecz opady śniegu miejscami występowały intensywne, ponadto były momenty, że panowały siarczyste mrozy, jednak na aurę działkowcy nie narzekali. Największe szkody wyrządziły na ogrodach dziki, te zwierzęta stają się coraz bardziej nachalne i nawet ogrodzenia nie są dla nich przeszkodą.

- Jeżeli ktoś się odpowiednio zabezpieczył to śnieg i mróz nie powinny wyrządzić żadnych szkód - mówił prezes ROD Wypoczynek Grzegorz Forysiewicz. - Największe spustoszenie sieją dziki. Jest to ogromny problem. Nie dość, że wyjadają plony i zasiewy, to dodatkowo niszczą płoty i pozostawiają mocno rozrytą ziemię. Praktycznie nic nie można z tym zrobić. Jeszcze jak ktoś zainwestuje w mocne ogrodzenie na solidnej podmurówce, jest szansa, że dziki nie dostaną się na działkę, lecz w każdym innym przypadku nie ma dla nich przeszkód. Zgłaszaliśmy ten problem władzom samorządowym, w styczniu spotkaliśmy się z zastępcą burmistrza, lecz pomimo obietnic na razie nie przyniosło to żadnych efektów.

Zainteresowanie działkami jest spore i wiele działek zmienia właścicieli. Choć wolnych działek jest niewiele, a część z nich jest tak zachwaszczona i często podmokła, że nie znajduje amatorów. Co znamienne, uprawą ziemi interesuje się coraz więcej młodych ludzi. Choć niektórzy traktują pobyt na działce jako rekreację, sieją tylko trawę i kilka razy do roku urządzają grilla. Są również tacy, którzy na dużej części działki mają trawę, lecz w kąciku uprawiają kilka grządek. Większość jednak zajmuje się uprawą warzyw i owoców, i wykorzystują każdy metr pod zasiew.

- Coraz częściej daje się zauważyć takie zjawisko, że ludzie chcieliby wejść w posiadanie działki przeznaczając na to małe środki - twierdzi wiceprezes POD im. Boh. Westerplatte Piotr Jakubczyk. - Sporo osób chce przejąć już dobrze zagospodarowaną działkę, aby włożyć w nią jak najmniej własnej pracy i to wszystko za niewielkie pieniądze. W obecnej pandemicznej sytuacji ceny w miarę zagospodarowanych działek (od 300 do 500 m2) poszybowały mocno w górę i są ogródki wyceniane na 10 - 15 tysięcy złotych. Niektórych na to nie stać, natomiast inni boją się zainwestować taką kwotę. Niektórzy decydują się więc, aby wziąć działkę od zarządu i robić na niej wszystko po swojemu. Jest to znacznie taniej, lecz należy zdać sobie sprawę, że na takiej działce nie ma praktycznie nic, często jest zarośnięta i zachwaszczona i aby doprowadzić ją do jako takiego stanu, wymaga to ogromnych nakładów pracy i często pieniędzy.

Zima nie wyrządziła na ROD im. Boh. Westerplatte duży szkód, choć wiosną przy ulicy Nadjeziornej czasami zdarzają się niewielkie podtopienia. Natomiast przy ulicy Południowej późną jesienią prawie przez miesiąc niemal codziennie buszowały dziki, wyrządzając wiele szkód.

Obecnie ziemia jeszcze nie do końca odmarzła, więc na działkach wykonuje się najczęściej zabiegi pielęgnacyjne. Białkuje się pnie drzew oraz przycina gałęzie i wycina stare drzewa. Ponieważ na działkach zabronione jest palenie ognisk, istnieje problem z pozbyciem się drewna i każdy działkowiec musi sam go rozwiązać. Dlatego należy drewno rozdrobnić i wrzucić na kompostownik lub wywieźć na wysypisko śmieci. Są również osoby, które zajmują się wycinaniem starych drzew i w ramach tej usługi wywożą również drewno.

Obecnie koszt dzierżawy działki zależy od jej powierzchni, a przepisy nie pozwalają na użytkowanie działki większej niż 500 m2. W zależności od miejscowości koszt dzierżawy ogrodu waha się od 30 do 45 groszy za metr kwadratowy.

- W Mirosławcu mamy trzy, podlegające pod jeden zarząd, ogrody - informuje prezes ROD Relaks Janusz Beer. - Jednak znajdujące się przy wyjeździe na Wałcz działki zostaną zlikwidowane, ponieważ tylko niewielka część jest uprawiana, a to dlatego, że jest to mocno podmokły teren. Średnia powierzchnia naszych działek to 144 m2, a koszt dzierżawy to 32 grosze za m2. Większość działek jest ogrodzona, ludzie nauczyli się zamykać bramy i furtki, więc problemów z dziką zwierzyną tak wielkich jak np. w Wałczu raczej nie mamy. Oczywiście zdarzają się incydenty, lecz niewielkie. W tej chwili 132 działki są w użytkowaniu i praktycznie nie ma żadnej wolnej.

W Mirosławcu - jak twierdzi prezes - zimowych szkód jeszcze nie oceniono, a najważniejszy będzie sprawdzian po puszczeniu wody. Na zimę była wprawdzie spuszczona z rur, lecz różnie to bywa.

Ogromnym problemem z jakim mierzą się zarządy ogrodów działkowych są śmieci. Choć działkowcy starają się produkować mniej odpadów, koszt ich wywozu jest ciągle wysoki.

piotr

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (12)

ROD WYPOCZYNEKROD WYPOCZYNEK

6 2

dziekuje za ten artykul 14:11, 15.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

O nieO nie

7 1

Jeżeli jeden radny z partii Wiosna został ojcem chrzestnym, to pewnie w całym kościele będzie wiosna. 23:53, 15.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

grażynkagrażynka

1 2

Proszę o informację, w jakich ilościach używacie perlitu ogrodniczego i gdzie w Wałczu go kupujecie najczęściej? 07:41, 16.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tubylectubylec

5 3

widać ruch w sklepach ogrodniczych nawozy do zdrowej żywności schodzą jak woda 16:28, 16.03.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AdamAdam

3 0

samo zdrowie:ç 18:49, 16.03.2021


AdamAdam

7 0

Nie macie o czym pisac na tej wsi.Idzie glod a pandemia jeszce nie zakonczona 18:48, 16.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

cxwcxw

3 1

Tak tez sie dzieje w miescie,dokladnie tak samo- Yooutub- " Jak zarabiają na nieruchomościach ludzie PiS. Program Pałac + " 22:22, 16.03.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

cxwcxw

2 1

nie tylko ludzie z Pis. 22:24, 16.03.2021


cxw -vel pocxw -vel po

2 0

A jakieś nazwiska z pis podaj. To są insynuacje. Bo niby kto w mieście rządzi? A może ci nieuczciwi ludzie przedstawiają się ,że są z pis a ty temu wierzysz? 09:40, 17.03.2021


Do cxw -vel poDo cxw -vel po

0 0

Suski 16:30, 17.03.2021


DonDon

0 0

Tak Suski to ukryty pisowisc 18:43, 17.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZimaZima

3 0

...idzie wiosna a po drodze wstąpiła na piwo i trochę tam jej zejdzie😁 17:06, 19.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%