Zamknij

Wałecki "Kopernik"gotowy

14:49, 03.04.2021 M.K Aktualizacja: 09:19, 16.11.2022
Skomentuj

Lokalne Centrum Nauki „Metalowe inspiracje”, zwane wałeckim „Kopernikiem”, to sposób na ekscytującą naukę przedmiotów ścisłych. Po wielu miesiącach przygotowań jest już przygotowane na przyjęcie przyszłych pasjonatów nauki.

Centrum mieści się na dwóch piętrach budynku dawnego II Liceum Ogólnokształcącego na ulicy Bydgoskiej. Pomysł na jego utworzenie narodził się 5 lat temu, Urząd Marszałkowski zaproponował wtedy utworzenie lokalnych centrów nauki w ramach kontraktów samorządowych. Starosta wałecki Bogdan Wankiewicz wiedział, że musi stworzyć coś takiego w Wałczu.

- Obejrzeliśmy wiele podobnych miejsc w Polsce i stwierdziliśmy, że nasze Centrum opierać się będzie na innowacyjności, eksperymentach, doświadczeniach tak, by można je było wykorzystywać na nieskończenie wiele sposobów - informuje dyrektor LCN Arkadiusz Niefiedowicz. - Okazało się bowiem, że podobne miejsca w Polsce rzeczywiście najpierw bardzo się podobają, ale szybko nudzą, bo ile razy można oglądać studnię z luster albo ścianę akwariów?

Jedną z najważniejszych atrakcji jest symulator śmigłowca - drugie urządzenie tego typu w Polsce, pierwsze znajduje się w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Symulator nie ma służyć jedynie zabawie, jego głównym zadaniem będzie rozbudzenie w dzieciach i młodzieży pasji do nauki, przedmiotów ścisłych i być może lotnictwa. Przed lotem symulator będzie można zaprogramować w pracowni informatycznej.

Programowania i kodowania z kolei dzieci i młodzież będą się uczyć w pracowni Lego. Do dyspozycji gości będzie także pracownia odnawialnych źródeł energii z samolotem solarnym, który wprawia się w ruch za pomocą latarek, elektrownią wiatrową oraz elektrownię szczytowo pompową.  Lokalne Centrum Nauki będzie wyposażone także w symulatory samochodu, wózka widłowego i koparki w jednym. Każdy z symulatorów (podobnie jak symulator śmigłowca) będzie można wcześniej zaprogramować w pracowni informatycznej. „Metalowe inspiracje to także laboratorium fizyko-chemiczne z prawdziwego zdarzenia. Koszt wyposażenia każdego z laboratoriów wynosi kilkaset tysięcy złotych. Przed budynkiem powstał naukowy plac zabaw.

- Nowoczesna technologia pozwala uczniom na rozumienie praw natury oraz wsparcie tych, którzy przejawiają wyjątkowe zdolności. Poprzez kreatywne i ciekawe techniki oraz ćwiczenia zawarte w programach uczniowie mogą skutecznie rozwijać m.in. umiejętności kreatywnego i logicznego myślenia, zapamiętywania, kojarzenia i koncentracji uwagi oraz podnoszenie umiejętności manualnych, poznawczych i twórczych. Kształcą spostrzegawczość i wyobraźnię oraz pracując w zespole kształtują poczucie odpowiedzialności za siebie i innych w grupie - mówi starosta Bogdan Wankiewicz. - Podczas lekcji czy zajęć wykorzystywane będą nowe technologie, gry i programy edukacyjne, które są świetnym środkiem wspomagającym, dzięki któremu uczenie stanie się dla dzieci łatwiejsze,  pobudzając go do wytężonej pracy, szczególnie w zakresie percepcji wzrokowej, szybkości reakcji, logicznego myślenia, analizowania oraz łączenia posiadanych informacji i ich wykorzystywania.

Inwestycja jest warta 4,5 mln zł. Dofinansowanie w wysokości 85 procent pochodzi ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. 3,8 miliona pochodzi ze środków Unii Europejskiej, natomiast pozostałe to środki własne powiatu. Powiat wałecki otrzymał 2,7 miliona złotych w ramach wsparcia samorządów na wkłady własne do projektów.

W Centrum ma zostać zatrudnionych 5 - 6 osób na cały etat, a kolejne osoby będą pracować na umowę zlecenie. Głównymi celami projektu są między innymi: zwiększenie zainteresowania dzieci i młodzieży naukami ścisłymi, podwyższenie umiejętności uczniów na różnych poziomach edukacji, czy wzmocnienie bazy dydaktycznej w powiecie wałeckim.

Lokalne Centrum Nauki „Metalowe inspiracje” - o ile pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna - otwarte zostanie jeszcze w kwietniu. Mile widziane są dzieci w wieku już od 3. roku życia, starsze przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i licealnych oraz dorośli.

 

Projekt współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 w ramach Osi priorytetowej 9 Infrastruktura publiczna, Działanie 9.7 Ośrodki popularyzujące naukę w ramach Kontraktów Samorządowych.

Wartość projektu: 4 499 529,82 zł Wkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 3 824 600,31 z

 

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

kopernikkopernik

13 0

ile osób dostało pracę 16:05, 03.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MikołajMikołaj

6 8

W końcu coś zaczyna się dziać w tej dziurze.
17:30, 03.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SDSD

15 5

Wieś była, wieś jest i wieś będzie z władzami na czele. 22:15, 03.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WalekWalek

9 2

A skad to MY mozemy wiedziec ze Urzad Marszalkowski tego sobie zazyczyl? Pisac to sobie mozecie tak jak wam do scenariusza pasuje.Zawsze tak bylo.Dla mnie nigdy nie byliscie wiarygodni... 19:58, 04.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xcvxcv

4 1

Cyt.jw.," jego głównym zadaniem będzie rozbudzenie w dzieciach i młodzieży pasji do nauki, przedmiotów ścisłych i być może lotnictwa. " inaczej ukryte labolatorium,jak preparat, ktory obecnie jest stosowany na spol. 20:05, 04.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dsds

10 4

Nie można dodawać łapek w dół, nie zlicza. Ot wolność słowa według extrawałcza. 11:22, 05.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Wolność słowaWolność słowa

5 1

Extrawałcz czasami kasuje łapki w dół. 18:16, 05.04.2021


0%