Zamknij
REKLAMA

Kto i od kiedy musi mieć kasę fiskalną online?

08:22, 12.10.2021 | P.K
Skomentuj
REKLAMA

Od 1 lipca 2021 roku kolejne branże zostały objęte obowiązkiem rejestracji sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych online. Kogo dotyczy ten obowiązek i co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Dlaczego wymiana kas tradycyjnych na online jest konieczna?

Konieczność wymiany tradycyjnych kas fiskalnych na online wynika z rozporządzenia z 2018 roku. Ta zmiana ma na celu usprawnienie wymiany danych z Centralnym Repozytorium Kas nadzorowanym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Dzięki kasom online możliwe jest przekazywanie informacji o raportach dobowych czy paragonach fiskalnych na bieżąco do urzędu. Dane przesyłane są za pomocą Internetu. Dodatkowo kasy fiskalne online współpracują z terminalem płatniczym, co umożliwia szybsze połączenie tych urządzeń.

Kto musi wymienić tradycyjną kasę fiskalną na online?

Niektóre branże zostały objęte przez ustawodawcę obowiązkiem wymiany kas tradycyjnych na online. Do stycznia 2021 roku musieli to zrobić m.in. wulkanizatorzy, osoby zajmujące się naprawą pojazdów silnikowych i motorowerów, oferujące krótkotrwałe zakwaterowanie, placówki gastronomiczne, stacje paliw, a także sprzedawcy węgla, brykietu i podobnych paliw wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu. Od 1 lipca 2021 roku obowiązek dotyczy salonów fryzjerskich, kosmetycznych, firm budowlanych, lekarzy, stomatologów, prawników oraz branży fitness. Pozostałe branże mogą wciąż używać tradycyjnych kas fiskalnych z kopią elektroniczną. Te urządzenia zostaną jednak wycofane i zastąpione kasami online do 31 grudnia 2022 roku.

Ulga podatkowa na wymianę kasy fiskalnej

Branże, których dotyczy obowiązek wymiany kas tradycyjnych na online, mogą ubiegać się o ulgę za zakup. Wysokość ulgi może wynieść nawet 90% wartości urządzenia, ale nie może przekraczać 700 zł netto. Ze zwrotu mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczną ewidencję sprzedaży w ten sposób zgodnie z określonym przez ustawę terminem, a także ci, którzy nie są jeszcze objęci obowiązkiem wymiany, lecz nie używali do tej pory kasy fiskalnej, a decydują się na prowadzenie ewidencji na modelach online. O ulgę mogą ubiegać się zarówno czynni podatnicy, jak i bierni.

Jak wybrać odpowiednie kasy fiskalne online?

Poszczególne modele kas fiskalnych online mogą znacznie różnić się od siebie ceną. Ma to związek z ilością oferowanych przez nie funkcji. W zależności od potrzeb można wybrać kasę w różnych rozmiarach. Małe modele przydadzą się szczególnie w placówkach dysponujących niewielką ilością wolnej przestrzeni. Istotnymi kwestiami są też np. możliwość szybkiej zmiany papieru czy dostępność różnych sposobów płatności. Duży wybór urządzeń można znaleźć m.in. tutaj: https://www.escsa.pl/sklep/kasy-fiskalne-online.html.

Podsumowanie

Wymiana tradycyjnych kas fiskalnych na kasy online stała się obowiązkiem dla wielu branż. Przed wymianą warto zapoznać się z informacjami na temat ulg, które można otrzymać, a także dopełnić niezbędnych formalności. Tradycyjne kasy fiskalne mają zostać wycofane ze sprzedaży do 31 grudnia 2022 roku.

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

loleklolek

1 0

O to beda podrabiac podpisy i zawyzac faktury aby jeszcze wiecej upchac w koldre.Pozniej panstwo i tak im wszystko zabierze 23:15, 12.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%