Zamknij
REKLAMA

Przygotowanie do biegania w górach

08:14, 21.10.2021 | P.K
Skomentuj
REKLAMA

Bieganie to jedna z najstarszych, znanych człowiekowi aktywności i z roku na rok znajduje coraz większe grono entuzjastów. Dzieje się tak za sprawą licznych korzyści dla naszego organizmu, płynących z tej formy aktywności fizycznej, a także niskim nakładom koniecznym do amatorskiego uprawiania tego sportu. Biegaczy możemy spotkać zarówno w centrach wielkich miast, jak i na jego obrzeżach oraz obszarach wiejskich, widzimy ich podczas spacerów po parku lub w lesie. Pasjonatów biegania możemy spotkać nawet na górskich szlakach, jednak ta aktywność wymaga odpowiedniego przygotowania

Plusy biegania w górach

Bieganie w górach to doskonały sposób na poprawę wydolności, siły i kondycji naszego ciała. Górskie biegi wymagają jednak znacznie większego nakładu pracy, niż te po płaskim terenie. Rekompensują to szybszym spalaniem kalorii, silniejszym efektem modelowania sylwetki i pięknymi widokami, których nie można doświadczyć chociażby biegając w mieście.

Jak przygotować się do biegania w górach i dlaczego?

Zanim zaczniemy pokonywać górskie szlaki biegiem, musimy zadbać o odpowiedni sprzęt i przygotowanie, nawet jeśli posiadamy duży staż biegowy. Bieganie wyboistymi drogami o zmiennej wysokości stawia naszemu organizmowi zupełnie inne wyzwania. Odpowiednia wiedza pozwoli nam uniknąć przetrenowania lub niebezpiecznych kontuzji. Pierwszym etapem przygotowań jest zadbanie o odpowiednią kondycję i ogólne wzmocnienie naszych mięśni. Kolejnym etapem naszej przygody powinno być staranne planowanie i zadbanie o odpowiednie wyposażenie. Planując trasę należy poszukać informacji o warunkach pogodowych panujących w regionie i na ich podstawie dostosować ubiór i obuwie. Górskie szlaki potrafią stanowić niemałe wyzwanie, dlatego jedną z najważniejszych kwestii, którą musimy mieć na uwadze jest wybór odpowiedniego obuwia. Buty powinny być wygodne, cechować się dobrą przyczepnością, posiadać odpowiednią amortyzację i zapewniać kostkom stabilizację. Obowiązkowym elementem wyposażenia powinien być plecak lub saszetka, w której znajdą się takie rzeczy jak: naładowany telefon komórkowy, mapa, prowiant, woda i lekka nieprzemakalna bluza lub kurtka. 

Jedzenie i picie

Elementem, którego nie możemy pominąć podczas biegania po górach jest zadbanie o odpowiednią podaż kalorii i wystarczające nawodnienie Wybierając się na szlak weźmy ze sobą wodę lub napój izotoniczny, a także lekkie i wysokoenergetyczne przekąski, które szybko uzupełnią energię w kryzysowych sytuacjach. Najlepszym wyborem są: orzechy, czekolada, suszone owoce, czekolada oraz batony i żele energetyczne. 

Bezpieczeństwo

Ostatnim i najważniejszym punktem biegania w górach jest zadbanie o bezpieczeństwo swoje i innych osób. Przed wyjściem poinformuj kogoś, która trasę zamierzasz przebiec i o której godzinie planujesz wrócić. Zabierz ze sobą w pełni naładowany telefon. Nie bój się prosić o pomoc zarówno turystów na szlaku, jak i wykwalifikowane służby ratownicze. Pobierz aplikację która umożliwi Ci kontakt i wysłanie dokładnej lokalizacji do ratowników TOPR lub GOPR. Postępuj rozsądnie i nie ryzykuj.

 

 

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%