Wiele osób pamięta jeszcze prężnie działający w Wałczu Zakład Inwalidów „Sinogal”. Po transformacji ustrojowej, budynki po zakładzie zmieniały właścicieli, były różne pomysły na zagospodarowanie. Teraz nowy właściciel zaczął inwestować w tym obszarze, aby stworzyć coś nowego i nietuzinkowego. Wywiad z Panem Pawłem Bieleniem przeprowadził Piotr Kurzyna
P: W Wałczu krąży plotka że nowy właściciel wyburzy budynki Sinogalu i powstanie tam apartamentowiec jak wieża. Czy jest w tym ziarnko prawdy?
Trochę mi to przypomina opowieść o tym że w Petersburgu rozdają za darmo samochody… (śmiech) A tak na serio to nie planujemy nic burzyć.
Kupiliśmy budynek w lutym i dopiero planujemy kolejne działania. Na pewno będziemy kontynuować wynajem lokali (z obecnymi i nowymi klientami). Chcielibyśmy też pozostać przy tej nazwie tego budynku bo dość mocno zakorzenił się w świadomości mieszkańców.
Obiekt składa się z dwóch części. Pierwszy bliżej wjazdu jest to budynek biurowo-usługowy i planujemy aby takim pozostał. Chcemy przeprowadzić modernizację budynku zaczynając od ocieplenia dachu a w dalszym etapie na ocieplić ściany i odnowić elewację. Będziemy również stopniowo podnosić standard lokali dostępnych do wynajmu.
P: Czyli macie wolne pomieszczenia w tym budynku i planowany jest rozwój?
- Tak, mamy jeszcze wolne lokale. Mamy tu sale które mogą być przeznaczone na lokale biurowe lub usługowe o powierzchni od kilku do kilkudziesięciu metrów. Mamy również wyposażone gabinety lekarskie czy rehabilitacyjne, które udostępniamy w elastyczny modelu na przykład na kilka godzin w miesiącu. Jest też sala szkoleniowa na wykłady czy naukę języków obcych która również jest dostępna w elastycznym układzie. Inna opcja to sala o powierzchni 60m2 z niezależnym wejściem, która idealnie nada się na usługi, handel lub zajęcia sportowe.
P: Podobno są również garaże i pomieszczenia magazynowe do wynajęcia.
Tak, mamy dostępne duże, wolnostojące garaże do wynajęcia. Mamy też pomieszczenie magazynowe o powierzchni ok 180 m2 z własną rampą. Rozważamy utworzenie tam magazynku typu „self storage” gdzie użytkownicy mogliby wynająć mniejsze lub większe boksy (jak komórki lokatorskie). Musimy sprawdzić jakie byłoby zainteresowanie taką usługą. Jeżeli, któryś z czytelników byłby zainteresowany to zapraszamy do kontaktu.
P: Ale do kompleksu budynków należy jeszcze ten, który stoi bardziej w głębi. Co z nim?
Budynek ten składa się z 3 bardzo wysokich kondygnacji. Na parterze urzęduje Spółdzielnia Inwalidów Sinogal a dwa górne piętra pozostają jeszcze niezagospodarowane. Każde z nich ma ok 500 m2, wysokość ponad 4,2 m i jest doskonale doświetlone. Niewielka ilość elementów konstrukcyjnych daje nam praktycznie dowolną możliwość aranżacji począwszy od podziału na mniejsze lokale a skończywszy na urządzeniu kręgielni czy dużej sali tanecznej, ogranicza nas tylko wyobraźnia.
P: Macie już koncepcje jak zagospodarujecie ten potencjał? Możliwości jak widać są spore, ale proszę zdradzić, jakie pomysły już były rozważane.
Skłaniamy się w kierunku zrobienia tam mieszkań w klimacie loftowym. Wysokość pomieszczeń pozwala na organizację antresoli i zrobienie wyjątkowego klimatu oddającego industrialny charakter budynku. Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji i jakby ktoś miał fajny pomysł na inne przeznaczenie, to jesteśmy otwarci na inne rozwiązania. Zachęcamy do kontaktu z nami – jesteśmy gotowi na różne modele współpracy – od prostego wynajmu do wspólnego biznesu.
Dlaczego Sinogal to dobra miejsce na prowadzenie firmy?
Powodów jest kilka. Przede wszystkim świetna lokalizacji w samym centrum Wałcza, z dogodnym dojazdem. Kolejnym jest bliskość urzędów (Urząd Skarbowy, ZUS, Starostwo). Nasi najemcy i ich klienci mogą korzystać z dużego parkingu. Plusem jest że budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. No i jest możliwość adaptacji i dostosowania lokali pod klienta.
Staracie się wprowadzać innowacyjne rozwiązanie, bo zauważyłem instalację fotowoltaiczną, więc liczę że to nie koniec .
Nie tylko chodzi o innowacyjne rzeczy, ale o aspekt ekonomiczny, który był na pewno bardzo istotny przy podejmowaniu tej inwestycji. Ostatnie podwyżki energii elektrycznej są bardzo dotkliwe a dzięki instalacji będziemy mogli ograniczyć ich wpływ na nasz biznes. Ale bardzo ważny był również aspekt ekologiczny. Dzięki naszej instalacji będziemy mogli zmniejszyć emisję CO2 o ponad 21 ton rocznie.
Nie chcemy poprzestać tylko na tej inwestycji, będziemy szukać również innych działań dzięki którym zaoszczędzimy na złotówkach i CO2.
Dziękuję za rozmowę
0 0
Się nie stało to co z dworcem PKP
0 0
W Walczu tylko sie buduje bloki.Dobre wskazowki(ale nie dla miasta), w co najkorzystniej inwestowac. Zamiast bogacic miasto, bogaci PSB. Czyms trzeba sie zrewanzowac,bo inaczej nie bedzie poparcia w II wyborach...
3 0
Popada w ruinę - źle, nic nikt z tym nie robi - źle, znajdzie się inwestor z planami - źle. Czy Was wałczanie już całkowicie *%#)!& Chcecie dalszego marazmu i zero zmian? Brawa! Pawłowi życzę powodzenia, bardzo dobry pomysł!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu extrawalcz.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz