Zamknij

Jak przyłączyć dom do sieci energetycznej

09:05, 18.07.2022 . Aktualizacja: 18:20, 18.07.2022
Skomentuj
  1. Jak wygląda przyłączenie do sieci energetycznej?
  2. Ile kosztuje przyłączenie do sieci?

 

Chcesz przyłączyć obiekt do sieci energetycznej? Jeśli jesteś dopiero na etapie budowy domu, nie zwlekaj i już dziś złóż wniosek o przyłączenie obiektu do sieci energetycznej w odpowiednim miejscu. Dlaczego warto zainteresować się tym stosunkowo wcześniej? Chociażby dlatego, że w niektórych przypadkach oczekiwanie na przyłączenie do sieci energetycznej może potrwać bardzo długo. Dlatego nie czekaj do ostatniej chwili, tylko już teraz wystąp z wnioskiem do odpowiedniego dystrybutora. Więcej informacji na temat przyłączania do sieci energetycznej znajdziesz w niniejszym wpisie.  

Jak wygląda przyłączenie do sieci energetycznej?

Interesuje Cię przyłączenie do sieci energetycznej domu, działki czy placu budowy, ale nie wiesz, jak zgłosić w ogóle tę chęć? W pierwszej kolejności musisz wypełnić wniosek i zanieść go do zakładu energetycznego, który znajduje się najbliżej Twojej lokalizacji, do której chcesz przyłączyć sieć energetyczną. Tam otrzymasz warunki przyłączenia domu do sieci elektroenergetycznej. Jest również możliwość przesłanie wniosku drogą pocztową lub elektroniczną. W tym drugim przypadku musisz dysponować podpisem kwalifikowanym. Jeśli nie masz takiego podpisu, musisz wydrukować wniosek, podpisać go własnoręcznie i przesłać skan na wskazany przez operatora. Do wniosku dołącz także plan zabudowy – ewentualnie szkic sytuacyjny, który określi usytuowanie obiektu względem istniejącej już sieci. Ważne jest również usytuowanie obiektów, które znajdują się w sąsiedztwie wnioskowanego obiektu. Potrzebny będzie Ci także dokument, który potwierdzi tytuł prawny do korzystania z nieruchomości.

Po złożeniu wniosku otrzymasz warunki przyłączenia. Zawrzesz również z operatorem stosowną umowę w formie papierowej lub elektronicznej – zależy, na jaki sposób się zdecydujesz. Po podpisaniu umowy rozpoczną się prace projektowe oraz budowlano-montażowe.

Ostatni krok to przyłączenie obiektu do sieci. Następuje to po realizacji wspomnianych prac budowlano-montażowych, wykonaniu instalacji odbiorczej, uregulowaniu opłaty wskazanej w umowie oraz zgłoszeniu, że instalacja jest już gotowa. Dokładne informacje na temat poszczególnych kroków przyłączenia do sieci energetycznej znajdziesz oczywiście na stronie wybranego operatora.

 Ile kosztuje przyłączenie do sieci?

Ile właściwie kosztuje przyłączenie do sieci? Kwoty te mogą różnić się, w zależności od operatora. Na przykład w Enea przyłącze kablowe kosztuje 47,39 zł/kW netto, a napowietrzne 13,48 zł/kW netto. Brutto daje to kwoty 58,29 zł/kW i 16,58 zł/kW.

Podane stawki uwzględniają zarówno zakup, jak i montaż złącza kablowego z obudową i wyposażeniem oraz układu pomiarowo-rozliczeniowego. Lista ta obejmuje także zabezpieczenie przedlicznikowe oraz obudowę i wyposażeniem niezbędnym do montażu poszczególnych elementów. Jeśli długość przekracza 200 metrów, za każdy metr kwadratowy operator pobiera dodatkową kwotę – dla przyłącza kablowego wynosi ona 42,50 zł brutto, a napowietrznego – 31,39 zł brutto. Więcej informacji na temat kosztów przyłączenia obiektu do sieci znajdziesz oczywiście na stronie interesującego Cię operatora.

Skoro więc można bez problemu zyskać przyłączenie do energii elektrycznej, a określenie warunków przyłączenia nie jest skomplikowane, warto już teraz skontaktować się z pracownikiem sieci dystrybucyjnej i skorzystać z atrakcyjnych cen. Świadczenie usług dystrybucji ustala się zazwyczaj na rok, po czym trzeba będzie przedłużyć umowę.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%