Zamknij

Nadruki na koszulki - jaki format pliku wybrać, żeby zachować jakość projektu?

11:05, 21.11.2022 . Aktualizacja: 11:05, 21.11.2022
Skomentuj

Znakowanie odzieży cieszy się od dawna ogromną popularnością. Najchętniej różnego rodzaju nadruki nanosimy na koszulki. Nadruki na koszulki to świetny sposób wyrażenia siebie. To też dobry wybór, jeśli chcesz stworzyć odzież firmową, która pomoże kształtować wizerunek firmy, a jednocześnie będzie pełnić funkcję reklamową. Jeśli chcesz zlecić znakowanie koszulek, musisz pamiętać, aby odpowiednio dobrać format pliku. Tylko wówczas uda się zachować jakość projektu, a ostateczny efekt będzie zgodny z oczekiwaniami.

Jaki format pliku warto wybrać?

Jeśli chcesz mieć pewność, że nadruki na koszulki będą prezentowały się naprawdę dobrze, postaw na plik w jednym z następujących formatów:

  • jpg;
  • png.

Cieszą się one największą popularnością, a jednocześnie są najmilej widziane przez drukarnie. Jeśli postawić na format pdf, psd bądź tiff, na ogół również nie spotkasz się z odmową. UWAGA: decydując się na dostarczenie pliku w formacie jpg, musisz pamiętać, aby zapisać go bezstratnie. Dopuszczalna jest jedynie minimalna strata. Stawiając na zbyt dużą kompresję, jakość nadruku pozostawi wiele do życzenia. W przypadku braku tła, format jpg będzie wiązał się z zapisem na białym tle. Jeśli takiego efektu chcesz uniknąć, lepszym wyborem jest format png.

Na jaką rozdzielczość plików postawić?

Kiedy wiesz już, jakie rozszerzenia plików są najbardziej odpowiednie, pamiętać, że nie bez znaczenia jest także ich rozdzielczość. Kiedy rozdzielczość pliku jest mała, po jego rozciągnięciu na cal obrazu przypadnie bardzo mało pikseli. Efektem tego będzie bardzo niska jakość obrazu – na pewno daleka od tego, na czym nam zależy. Specjaliści od znakowania odzieży podkreślają, że nadruki na koszulki wychodzą dobrze, jeśli rozdzielczość pliku wynosi około 300 DPI. Pamiętaj: im mniejsza będzie rozdzielczość, tym nadruk będzie wyglądał gorzej.

Czy możliwe jest usunięcie tła z grafiki?

Bardzo często pracownicy drukarni zajmujących się znakowaniem odzieży proszeni są o usunięcie tła z dostarczonej przez klienta grafiki. Warto wyraźnie zaznaczyć, że w zdecydowanej większości przypadków w ogóle nie jest to możliwe. Nawet najmniejsze ingerencje nie wchodzą w grę. Oznacza to, że grafika, którą wyślesz do drukarni będzie on, która znajdzie się na koszulce. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dostarczona przez Ciebie grafika ma jednorodne tło, jest wyraźnie od niego odgraniczona i nie ma przejść tonalnych. Jeśli któryś z tych warunków nie jest spełniony, usunięcie tła z dostarczonego pliku nie będzie możliwe.

Jaki rozmiar powinna być dostarczona grafika?

Nadruki na koszulki będą perfekcyjne, jeśli grafika będzie miała odpowiedni rozmiar. Fachowcy zalecają, aby było to około 1000x1000px. Taka wielkość pozwala na wykonanie nadruku, który będzie prezentował się naprawdę dobrze. Jeśli chodzi o profil kolorów, to najrozsądniej jest postawić na RGB oraz CMYK.

To, jak będą wyglądały nadruki na koszulki uzależnione jest od szeregu czynników. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim to, w jakim formacie dostarczyć plik. Nie możesz pominąć też kwestii jego rozmiaru, a także właściwego przygotowania. Pamiętaj, że po części to Ty sam odpowiadasz za to, jak będzie wyglądał nadruk na koszulce.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%