Zamknij

Przepadek pojazdu - kiedy można zostać ukaranym w ten sposób?

07:07, 25.11.2022 . Aktualizacja: 09:54, 25.11.2022

Przepadek pojazdu to konfiskata samochodu, która może nastąpić jedynie z określonych przyczyn przewidzianych przez przepisy prawa. Obecnie trwają w Senacie prace nad projektem ustawy, która umożliwiałaby zabranie pojazdu kierowcy, który prowadził pojazd pod wpływem alkoholu. Ma to być jedna z form walki z pijanymi kierowcami. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, w której auto może zostać skonfiskowane.

 

W jakich sytuacjach możliwy jest przepadek samochodu?

Jeśli wspomniane przepisy wejdą w życie, to już od przyszłego roku osoby prowadzące pojazd pod wpływem alkoholu będą musiały liczyć się z możliwością jego utraty. Skonfiskowane będą samochody, których właściciele mieli co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi lub wsiedli za kółko będąc pod wpływem narkotyków. Po przeprowadzeniu badania przez policję i stwierdzeniu obecności we krwi środków odurzających, to właśnie policja będzie mogła zatrzymać pojazd na 7 dni. W tym czasie sąd orzeknie przepadek pojazdu, a prokurator wyda decyzję o zajęciu mienia. W przepisach, które dopiero mają wejść w życie jest jednak pewna furtka, która umożliwi odzyskanie samochodu nawet przez osoby, które prowadziły pojazd po alkoholu. Jeśli nie spowodują wypadku, to sąd będzie mógł odstąpić od wydania orzeczenia o przepadku samochodu.

 

W jakich jeszcze sytuacjach możliwa jest konfiskata samochodu?

Nie każdy właściciel pojazdu zdaje sobie sprawę z tego, że jego samochód może zostać skonfiskowany również w celu walki z pandemią lub epidemią. Jest to stan wyższej konieczności, dlatego w skrajnych przypadkach służby mają prawo do zarekwirowania samochodu, który może np. służyć do przewozu chorych czy leków. 

Kolejną sytuacją, w której można bezpowrotnie stracić samochód jest także odholowanie go na parking ze względu na podejrzenie porzucenia lub wtedy, gdy stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego. W takim przypadku właściciel ma pół roku na to, aby go odebrać. W przeciwnym razie utraci go na zawsze.

Podobna sytuacja dotyczy pojazdu odholowanego za nieprawidłowe parkowanie. Jeśli właściciel pojazdu pozostawił go w niedozwolonym miejscu i nie odpowie na wezwanie starosty dotyczące konieczności odebrania pojazdu i zapłaty mandatu, to może on wnioskować o przepadek samochodu na rzecz powiatu. Taki wniosek może złożyć dopiero po upływie 30 dni od chwili poinformowania właściciela lub osoby uprawnionej do odbioru pojazdu.

O przepadku pojazdu można mówić także wtedy, gdy zostanie on zatrzymany przez komornika za niespłacone zobowiązania. Samochody są bardzo często rekwirowane, gdyż bardzo łatwo jest je sprzedać, a tym samym odzyskać część zadłużenia, którą można zwrócić wierzycielom. Pojazd może zostać zatrzymany również za zaleganie z opłatami na rzecz fiskusa.

Co zrobić w przypadku konfiskaty samochodu?

Właściciel pojazdu, który został skonfiskowany może odwoływać się od wydanej decyzji. W praktyce jednak odzyskanie takiego samochodu jest bardzo trudne. W takiej sytuacji pomocny może okazać się dobry adwokat, Szczecin to jedno z wielu miast w całej Polsce, w którym można takiego znaleźć. Trzeba mieć na uwadze to, że konfiskata samochodu następuje zawsze z konkretnych powodów. Do jej przeprowadzenia niezbędne jest także wydanie decyzji sądu, który orzeknie o przepadku pojazdu. Oznacza to, że odzyskanie go może być praktycznie niemożliwe.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%