Zamknij

Prawnik radzi. Monitoring w pracy

13:12, 06.05.2023 .
Skomentuj

Ostatnio pisałem o nowych przepisach dających w końcu możliwość pracodawcy wprowadzenia kontroli trzeźwości w miejscu pracy. Warto więc zajrzeć do trochę starszych przepisów dotyczących możliwości wprowadzenia monitoringu.

Gdzie szukać?Przepisy dotyczące monitoringu znajdziemy w Kodeksie pracy, a dokładnie w artykule 22 z indeksem 2. Ważne jest, że cele, zakres oraz sposób zastosowania monitoringu ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. Dodatkowo przed dopuszczeniem pracownika do pracy pracodawca przekazuje pracownikowi na piśmie informacje dotyczące monitoringu.

Kiedy można wprowadzić?Pracodawca może wprowadzić szczególny nadzór nad terenem zakładu pracy lub terenem wokół zakładu pracy w postaci środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu (monitoring) jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników lub ochrony mienia lub kontroli produkcji lub zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

Gdzie z kamerą?Monitoring nie może obejmować pomieszczeń sanitarnych, szatni, stołówek oraz palarni lub pomieszczeń udostępnianych zakładowej organizacji związkowej, chyba że stosowanie monitoringu w tych pomieszczeniach jest niezbędne do realizacji celu, dla którego monitoring został wprowadzony i nie naruszy to godności oraz innych dóbr osobistych pracownika, a także zasady wolności i niezależności związków zawodowych, w szczególności poprzez zastosowanie technik uniemożliwiających rozpoznanie przebywających w tych pomieszczeniach osób.Co ważne pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników o wprowadzeniu monitoringu, w sposób przyjęty u danego pracodawcy, nie później niż dwa tygodnie przed jego uruchomieniem.Dodatkowo pracodawca ma obowiązek oznaczyć pomieszczenia i teren monitorowany w sposób widoczny i czytelny, za pomocą odpowiednich znaków lub ogłoszeń dźwiękowych, nie później niż jeden dzień przed jego uruchomieniem.

Co z nagraniami?Pracodawca może przetwarzać nagrania obrazu wyłącznie do celów, dla których zostały zebrane, i przechowywać przez okres nieprzekraczający trzy miesięcy od dnia nagrania. W przypadku, w którym nagrania obrazu stanowią dowód w postępowaniu prowadzonym na podstawie prawa lub pracodawca powziął wiadomość, że mogą one stanowić dowód w postępowaniu, termin przechowywania nagrań ulega przedłużeniu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.Po upływie powyższych okresów uzyskane w wyniku monitoringu nagrania obrazu zawierające dane osobowe podlegają zniszczeniu.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

pracownikpracownik

1 1

W pewnej Pilskiej firmie kierownik w domu ma wglad na monitoring zakładu pracy, obserwuje jak pracownicy pracuja czy czasami sie nie obijaja.... 13:01, 12.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%