Zamknij

Stałe fragmenty gry - czyli rożny, wolny, aut

07:40, 10.02.2024 . Aktualizacja: 07:40, 10.02.2024
Skomentuj

Na przestrzeni lat piłka nożna jako dyscyplina sportowa ewoluowała. Rozwój technologii, nowe możliwości oraz analizy treningów i meczów spowodowały, że detale, którymi można zaskoczyć rywali, zaczęły odgrywać znaczącą rolę. Trenerzy coraz częściej stawiają na stałe fragmenty gry, które potrafią poprowadzić zespół do zwycięstwa. W przeszłości rzuty wolne odgrywały największą rolę, jednak z czasem zaczęto dostrzegać duże możliwości także w przypadku rzutów rożnych. W ostatnim czasie bardzo dynamicznie rozwinęły się wyrzuty z autu, po których na świecie padła już spora liczba bramek. Chcesz dowiedzieć się, jaką rolę w futbolu odgrywają stałe fragmenty gry i jak poprawnie je egzekwować? Zostań z nami!

 

Aut w piłce nożnej - kiedy sędzia gwiżdże aut?

Mecz piłki nożnej przeważnie trwa 90 minut i odbywa się według określonego regulaminu oraz zasad. Nad ich przestrzeganiem przez cały czas czuwają sędziowie, którzy zobligowani są również do wskazywania stałych fragmentów gry. W grach sportowych w tym w piłce nożnej aut jest odgwizdywany wówczas, gdy piłka opuści regulaminowe pole gry. W przypadku futbolu o aucie mówimy wówczas, gdy piłka znajdzie się za linią boczną. Można powiedzieć, że w piłce nożnej są dwa rodzaje autów. Pierwszy z nich to ten, kiedy piłka opuści boisko po stronie dłuższych linii wyznaczających pole gry. Z kolei drugim typem jest aut bramkowy, kiedy to piłka wyjdzie poza linię końcową za jedną z bramek. W tej sytuacji grę wznawia najczęściej bramkarz wykopem futbolówki z linii piątego metra.

Jak wykonać rzut z autu?

W sytuacji gdy piłka opuści pole gry i wyjdzie poza linię boczną, gra wznawiana jest przez zawodnika z drużyny przeciwnej, od tej, której zawodnik dotknął jej ostatni. Gracz wykonuje wyrzut piłki z autu i wprowadza futbolówkę do gry. Przede wszystkim wyrzut piłki z autu musi zostać wykonany z miejsca, w którym piłka opuściła boisko, lecz w granicach tolerancji sędziego jest przemieszczenie się o kilka kroków. W jaki sposób wykonać wyrzut piłki z autu i jak określają ten stały fragment gry przepisy gry w piłkę nożną? Prawidłowy wyrzut z autu musi zostać wykonany oburącz zza głowy. Piłkarz może wziąć rozbieg, lecz w momencie wyrzutu obie stopy muszą przylegać do podłoża, a on nie może ich oderwać. Jeśli wyrzut piłki nie rozpocznie się zza głowy, jedna z nóg zostanie oderwana, to sędziowie mają prawo odgwizdać źle wykonany wyrzut z autu, a piłka wędruje do drużyny przeciwnej. Bezpośrednio po wyrzucie z autu, jeśli żaden z graczy nie dotknie po drodze piłki, nie można zdobyć bramki.

Wznowienie gry od bramki w sytuacji, gdy futbolówka znalazła się za linią końcową, a ostatnim graczem, który ją dotknął, był zawodnik drużyny rywala, wiążę się z autem bramkowym. Wówczas golkiper ustawia piłkę na linii piątego metra i nogą wprowadza ją do gry.

Rzut rożny - co to jest?

Rzut rożny to kolejny ze stałych fragmentów gry, które często występują w meczach piłki nożnej. Rzut rożny egzekwowany jest z narożnika boiska, a więc może być wykonywany z czterech różnych miejsc, które oznaczone są specjalną chorągiewką. Gracz drużyny atakującej z rzutu rożnego musi wprowadzić piłkę do gry nogą. Najczęściej za pomocą dośrodkowania w pole karne, aby zwiększyć szansę na zdobycie bramki. Warto zaznaczyć, że w historii piłki nożnej zdarzało się, że piłka wpadała do siatki po bezpośrednim strzale z narożnika boiska. Wśród innych określeń na rzut rożny należy wskazać corner, natomiast w Polsce funkcjonuje także skrócona forma, czyli róg.

Kiedy występuje rzut rożny?

Sędzia podczas piłkarskiego pojedynku dyktuje rzut rożny w sytuacji, gdy piłka opuści pole gry i wyjdzie poza linię końcową boiska, a ostatnim graczem, który dotknął futbolówki, był zawodnik drużyny broniącej. Rzut rożny wykonuje dowolny zawodnik drużyny atakującej. Najczęściej są to gracze, którzy dysponują dobrą techniką i posiadają wysokie umiejętności dośrodkowania piłki w dane miejsce.

Kiedy sędzia może zagwizdać rzut wolny?

Do stałych fragmentów gry w piłce nożnej zalicza się także rzut wolny. Arbiter dyktuje go wówczas, gdy dopatrzy się przewinienia i jest zmuszony odgwizdać faul, który wydarzył się na placu gry, z wyjątkiem pola karnego – wówczas dyktowany jest rzut karny. Dodatkowo rzut wolny jest również wtedy, gdy zawodnik znalazł się na pozycji spalonej.

Czym różni się rzut wolny pośredni od rzutu wolnego bezpośredniego?

W piłce nożnej wyróżnia się dwa rodzaje rzutów wolnych. Mowa o rzutach wolnych pośrednich i rzutach wolnych bezpośrednich. W przypadku rzutu wolnego pośredniego piłka przed wpadnięciem do siatki musi mieć kontakt z innym graczem, ponieważ w przeciwnym wypadku trafienie nie zostanie zaliczone. Warto zaznaczyć, że wiele zespołów przygotowuje różnego rodzaju kombinacje, aby zmylić rywala i dobrze rozegrać rzut wolny pośredni. Z kolei przy rzucie bezpośrednim zawodnik może ze stojącej piłki pokonać golkipera rywali, więc sytuacja jest zdecydowanie prostsza.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%