Zamknij

Do końca lutego. Niezłożone oświadczenie to koszt

13:10, 18.02.2025 Aktualizacja: 18:47, 18.02.2025
Skomentuj

Może nie do 28 lutego, ale dłużej, bo rząd stara się o przedłużenie terminu na złożenie oświadczenia o rachunkach za prąd za 2024 rok. Brak złożonego oświadczenia, a korzystanie z cen gwarantowanych jest równoznaczna ze zwrotem ulgi. Ta kwota może być bardzo wysoka.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło przedłużenie terminu na złożenie oświadczeń dotyczących rachunków za prąd za 2024 rok. Choć na dziś to przedsiębiorcy mają czas do 28 lutego 2025 roku na złożenie odpowiednich dokumentów. Może nie każdy doczytał to wcześniej, ale podmioty gospodarcze, które skorzystały z zamrożonych cen energii elektrycznej w 2024 roku, są zobowiązane do złożenia oświadczenia o pomocy. Dotyczy to rachunków za prąd płaconych przez przedsiębiorców w ubiegłym roku. W ramach pomocy de minimis lub pomocy publicznej, małe i średnie przedsiębiorstwa muszą oficjalnie potwierdzić skorzystanie z zamrożonych cen energii elektrycznej.

Konieczne złożenie oświadczenia

Brak złożenia tego dokumentu w odpowiednim terminie, bądź niespełnienie warunków pomocy, skutkują koniecznością dopłaty do rachunków. Tego nie spodziewali się być może przedsiębiorcy. Dla uprawnionych odbiorców, takich jak małe i średnie przedsiębiorstwa, maksymalna cena za energię jest formą pomocy de minimis,  a z tego tez sobie nie zdawała część przedsiębiorców. Zasady te dotyczą również mikroprzedsiębiorstw, dla których cena maksymalna uznawana jest za pomoc publiczną. Brak odpowiedniego oświadczenia wiąże się z koniecznością dopłaty do energii. 

Jak złożyć wniosek ?

- Niestety osoby starające się o zamrożenie cen, nie do końca zdawały sobie sprawę z dalszych obowiązków i konsekwencji.  Warto mieć na uwadze, że niespełnienie kryteriów pomocy niesie za sobą obowiązek zwrotu z odsetkami różnicy pomiędzy ceną zgodną z umową a ceną maksymalną. Oświadczenie można przesłać zarówno elektronicznie, za pomocą podpisu elektronicznego, jak i tradycyjnie, dostarczając je osobiście lub listownie do odpowiedniego biura Zakładu Energetycznego.  - podkreśla Piotr Kurzyna z firmy PowerHouses specjalizujący się w rynku energii.

 

Limity pomocy

Limit pomocy de minimis dla firm wynosi do 300 tys. euro w ciągu 3 lat, różniąc się w zależności od sektora – 50 tys. euro dla rolnictwa i 30 tys. euro dla rybołówstwa. Limity pomocy publicznej dla mikroprzedsiębiorstw wynoszą 200 tys. euro rocznie, .

Co warto zrobić z energią w firmie?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przedłużając termin na złożenie oświadczeń do 28 lutego 2025 roku, daje przedsiębiorcom więcej czasu na dopełnienie formalności związanych z rachunkami za prąd za 2024 rok. Ważne jest, aby wszystkie podmioty gospodarcze, które skorzystały z zamrożonych cen energii elektrycznej, dopełniły obowiązku złożenia odpowiednich dokumentów, aby uniknąć ewentualnych dopłat do rachunków.

Rynek energii staje się coraz bardziej skomplikowany, a energia jest niezbędna na każdym etapie naszej egzystencji,  szczególnie gdy prowadzi się działalność gospodarczą. Dzisiejsze zależności gospodarcze pozwalają jednak przy prawidłowej strategii na spore oszczędności w kosztach.

- Dziś większość firm powinna mieć swojego niezależnego doradcę od spraw energii, bo energia staje się strategicznym kosztem w przedsiębiorstwie. Negocjowanie ceny energii, czy automatyzacja procesów energochłonnych to "must have"  - podkreśla Piotr Kurzyna z PowerHouses. 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%